הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס בתל אביב; ליברמן: לא נסתפק בדיבורים

סגנו של השר אמר כי "כפר שממנו יוצאים מחבלים ישלם את המחיר. כניסה ויציאה מהכפר תאושר במקרים הומניטריים". שר המודיעין כ"ץ: יש לבצע ביטא טיפול שורש מונע שייזכר בהיסטוריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יטא, הבוקר

ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני בעקבות הפיגוע אמש במתחם שרונה בתל אביב התקיימה היום (חמישי) בקריה בתל אביב, הסמוכה לזירת הפיגוע‎. שר הביטחון החדש אביגדור ליברמן אמר כי "לא יסתפק בדיבורים" לאחר הפיגוע, בו נרצחו ארבעה אנשים: עידו בן ארי, אילנה נבעה, ד"ר מיכאל פייגה ומילה מישייב. בעקבות הפיגוע החליטו בצבא לתגבר את הפעילות בגדה בשני גדודים נוספים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט אמש לכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני. בישיבת הקבינט, שהסתיימה לאחר כשלוש שעות, לא השתתף שר החינוך נפתלי בנט, שנמצא בקרית שמונה לרגל יום עיון "האמונה בצדקת הדרך" לציון עשר שנים למלחמת לבנון השניה, שהתקיים בהיכל התרבות בקרית שמונה. בנט התייחס לפיגוע ואמר כי "יש קו מחבר בין אותם מחבלים בני עוולה שאתמול נכנסו לבית קפה בשביל להרוג יהודים כי הם יהודים, לבין אותו ארגון טרור צפונית לנו שרוצה להשמיד את המדינה היהודית כי היא מדינה יהודית. זו אידיאולוגיה אפורה, רצחנית, שאין בה לא צדק ולא דרך".

עוד על הפיגוע בתל אביב: הפיגוע בתחילת הרמדאן עלול לגרום לניסיונות חיקוי | צה"ל מכתר את העיר יטא, בה התגוררו המחבלים | פורסמו שמות הנרצחים בפיגוע | המחבלים: בני דודים מהעיירה יטא שהושפעו מחמאס | חזון הביטחון של ליברמן: איום על ראשי חמאס וחידוש הסיכולים הממוקדים | הנשק ששב"כ התעלם ממנו, מחמם את האינתיפאדה

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס גינה אחרי הצהריים את הפיגוע. בהודעה שיצאה מלשכתו נכתב כי הוא מתנגד "לכל הפעולות שיש בהן פגיעה באזרחים באשר הם, ללא קשר לנסיבות". לפי ההודעה, "השגת שלום צודק ויצירת אווירה חיובית תורמים להפחתת והסרת הסיבות למתח ולאלימות באזור".

מוסא מחאמרה, ראש מועצת כפר יטא ובן אותה חמולה של השניים אמר בשיחה עם הארץ כי "ממה שידוע לי, כולל שיחה עם בני המשפחה וההורים של השניים, הם לא היו פעילים באף ארגון. בטח לא בזרוע צבאית של ארגון כזה או אחר ואין להם שום עבר ביטחוני לא מול מערכת הביטחון בישראל או מנגנוני הביטחון של הרשות".

השר ליברמן, היום בבית קפה במתחם שרונה. לצדו יניב שטנגר, מנכ"ל הרשתצילום: אריאל חרמוני/ משר

לפי ראש המועצה, חאלד מחאמרה הוא סטודנט באוניברסיטת "מואתה" בירדן ואביו עורך דין במקצועו. הוא היה בביתו בשל חופשת סמסטר. בן דודו מוחמד עובד בעבודות מזדמנות. "אנחנו מופתעים מאוד וההסבר היחיד למה שקרה שהשניים הושפעו מכל מה שקרה לאחרונה וצריך לציין כי גזרת חברון כולל יטא שילמו מחיר כבד מבחינת מספר ההרוגים והאירועים וכל הנראה זה השפיע עליהם"

לפי מחאמרה העיירה יטא מכותרת מאז שעות הלילה וכוחות הביטחון הישראלים ערכו חיפושים בבתים וגרמו נזק רב לבתים וידוע כי עצרו אחד מבני המשפחה ורבים מהפועלים תושבי הכפר שעובדים בדרך כלל בתוך הקו הירוק לא יצאו הבוקר לעבודה.

המחבלים חאלד מחאמרה ומוחמד מחאמרה, שביצעו את הפיגוע בשרונה

קרוב משפחה של השניים אמר בשיחה ל"הארץ" כי שניהם יצאו מהבית לפני שלושה ימים ונעלמו עקבותיהם. במשפחה הופתעו כששמעו את שמם לאחר הפיגוע וכשהגיעו כוחות הביטחון לבית. אחד מבני המשפחה המורחבת הוא פעיל חמאס בשם חאלד מחאמרה, ששוחרר בעסקת שליט ונעצר שוב לאחר חטיפת שלושת הנערים. בן משפחה נוסף הוא טאלב מחאמרה, שהיה בכיר בגדודי אלקסאם הזרוע הצבאית של חמאס ושפוט לשבעה מאסרי עולם.

לפי אותו קרוב, הם לא היו פעילי חמאס באופן פורמאלי אך לדבריו הם הושפעו מהאווירה ומעצם העובדה שקרובי משפחתם היו מזוהים עם הארגון. הכפר עדיין מכותר, ושבילי עפר אליו אף נחסמו על ידי סוללות עפר על ידי הצבא הבוקר.

שר הביטחון החדש ליברמן ביקר קודם לכן בזירת הפיגוע והביע את תנחומיו למשפחות ההרוגים. "באתי להצדיע לתל אביבים, שסופגים אירוע לא פשוט פעם נוספת ולמרות זאת הם רוצים לחזור לחיים ולהוכיח שהחיים חזקים יותר". על פעולותיו הבאות אמר השר: "אני לא מתכוון לפרט על הצעדים שננקוט, אבל בטוח שאין לי כוונה להסתפק בדיבורים".שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הורה עוד קודם לפיגוע לא להחזיר יותר גופות מחבלים. מדובר בשינוי מדיניות של ליברמן מאז נכנס לתפקידו כשר הביטחון, כאשר קודמו בתפקיד, משה יעלון, התנגד להחזקת גופות של מחבלים פלסטינים, בטענה כי הדבר רק מתסיס את השטח ואינו מהווה קלף מיקוח. לדעה זו של יעלון היה שותף גם הדרג המקצועי בצבא. ליברמן מאידך, מאמין כי החזרת הגופות משדרת מסר לא נכון, ומניעת העברת הגופה יכולה ליצור מסר מרתיע כלפי מבצעי הפיגועים ובני משפחותיהם.

שני המחבלים שביצעו את הפיגוע הם מוחמד מחאמרה וחאלד מחאמרה, בני דודים בני 21 מהעיירה יטא שליד חברון. סגנו של ליברמן אלי בן דהן אמר כי "החיים בכפר יטא לא יימשכו כרגיל. כפר שממנו יוצאים מחבלים, ישלם את המחיר. כניסה ויציאה מהכפר תאושר במקרים הומניטריים". סגן השר בן דהן הוסיף כי "הפעילות נעשית במעגלים רחבים ובהמשך, במעגלים קצרים יותר". אמש הוקפאו כל ההיתרים שניתנו לפלסטינים לרגל חודש הרמדאן.

"חודש הרמדאן הוא לצערנו בכל שנה חודש עם טרור. בכל שנה, בחודש זה, מתוגברים כוחות הביטחון", אמרן בן דהן. בחמאס בירכו הבוקר על הפיגוע, ובהודעה שפרסם דובר הארגון כתב כי הפיגוע הוא "תחילת הבשורות החדשות של חודש הרמדאן", וכי "יהיו עוד בשורות כאלה", כהגדרתו.

שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ אמר כי הפיגוע הוא "רצח שפל שמחייב תגובה ישראלית חריגה, קשה וכואבת". השר אמר כי בעירם של המחבלים יש לבצע "טיפול שורש מונע שייזכר בהיסטוריה", ואמר כי עליה להיות בהסגר "תקופה ארוכה". הוא קרא לזרז את חקיקת החוק לגירוש משפחות מחבלים.

שר המדע אופיר אקוניס אמר כי יש להרוס את בתי המחבלים ולגרש את משפחותיהם. "יש לחזור למדיניות הסיכולים הממוקדים ולפגוע בטרוריסטים המתועבים הללו, בהם ובשולחיהם, לפני שהם פוגעים באזרחי ישראל", אמר אקוניס.

בעקבות הפיגוע הודיעו אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט על הקפאת כל ההיתרים שניתנו לפלסטינים לרגל חודש הרמדאן. מדובר בכ-83 אלף היתרים, מרביתם לביקורי משפחות בישראל. בנוסף, הוחלט להקפיא את ההיתרים לתושבי עזה להתפלל בהר הבית. מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב מרדכי הודיע על הקפאת 204 ההיתרים של בני המשפחות של המפגעים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ