צה"ל הכיר בהדר גולדין ובאורון שאול כחללים במעמד שבויים ונעדרים

לבקשת משפחת גולדין פעלו בצבא כדי להציג הגדרות נוספות למעמד המוכר של חייל נעדר או שבוי, גם כאשר זה אינו עומד בהגדרה הבינ"ל. משפחת שאול ביקרה את התנהלות צה"ל: "לא סביר שנתעדכן מאמצעי התקשורת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלוויתו של גולדין בכפר סבא, באוגוסט 2014

צה"ל החליט להגדיר את מעמדם של סגן הדר גולדין וסמל ראשון אורון שאול, שנהרגו בלחימה בעזה בקיץ 2014, כחללים במעמד שבויים ונעדרים. מצה"ל נמסר כי הודעה בנושא נמסרה למשפחות, אך במשפחת שאול הביעו מורת רוח על כך שהדברים המהותיים והעקרוניים בהחלטת הצבא לא הובאו לידיעתם.

מעמדו של סגן גולדין יוגדר כחלל במעמד שבוי ונעדר ושל סמ"ר שאול כחלל שמקום קבורתו לא נודע במעמד דומה. עבודת מטה התקיימה באגף כוח האדם במטרה להגדיר מחדש את מעמדם המשפטי של חיילי צה"ל הנעדרים וכאלו שנפלו בשבי. עבודת המטה נועדה לאפשר לצבא להציג הגדרות נוספות למעמד המוכר כיום של חייל נעדר או שבוי, גם כאשר זה אינו עומד בהגדרה המשפטית הבינלאומית לדבר.

סגן הדר גולדין (מימין) וסמ"ר אורון שאולצילום: גיל אליהו

אחד מהמקרים שבהם עסקה עבודת המטה נוגעת למעמדו של גולדין. הוא אינו מוגדר כחלל צה"ל שמקום קבורתו אינו נודע, בשונה מאורון שאול. בעקבות פניית בני משפחת גולדין, בצה"ל בדקו אם ניתן להוסיף הגדרה נוספת כך שפעולות להחזרת גופתו יהיו בדומה לנעדרי ושבויי צה"ל אחרים. בצה"ל החליטו להגדיר הן את גולדין והן את שאול כחללים במעמד הדומה לשבויי ונעדרי צה"ל. כעת יגבשו בצבא נוהל שיסדיר את הטיפול במשפחותיהם של גולדין ושאול, וכן במשפחותיהם של חללים אחרים שיהיו במעמד דומה.

במשפחת שאול הביעו "מורת רוח מפרסום הודעת דובר צה"ל לתקשורת מבלי שתוכן הדברים המהותיים והעקרוניים הובאו תחילה לידיעת המשפחה". לדברי המשפחה, "לא סביר שמשפחה במצבנו תתעדכן מאמצעי התקשורת. משפחת שאול מבקשת להבהיר כי על שר הביטחון החדש וראש הממשלה לבדוק כיצד המערכת מתנהלת, ולדאוג שמקרים כאלה לא יישנו בעתיד". עוד מסרו נציגי המשפחה: "לנו היה לכל אורך הדרך ברור כי המעמד הנכון לאורון הוא שבוי מלחמה ונעדר. ביקשנו זאת מהמערכת בעבר, ואם מצאו לנכון כעת לשנות הסטאטוס, יש לכך משמעות - אבל הדרך בה זה נעשה איננה מקובלת עלינו לחלוטין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ