צה"ל הרס את בית המחבל שרצח את דפנה מאיר בעתניאל

הריסת ביתו של מראד בדר עבדאללה דעיס, שדקר את מאיר למוות מול ילדיה הקטנים בינואר האחרון, התאפשרה בעקבות אישור בג"ץ שדחה את עתירת המשפחה בנושא

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל הרס הלילה (שבת), בהתאם להנחיית הדרג המדיני, את ביתו של מראד בדר עבדאללה דעיס, באזור העיר יטא. דעיס הוא המחבל שביצע את פיגוע הדקירה בעתניאל בו נרצחה דפנה מאיר לפני כחמישה חודשים.

בשבוע שעבר אישר בג"ץ את הריסת הבית. השופטים חנן מלצר, אורי שהם וענת ברון דחו את עתירת המשפחה פה אחד, ואמרו כי למרות שאין כל ראיה לכך שבני המשפחה ידעו על כוונת בנם לבצע פיגוע, ניתן לייחס להם "עצימת עיניים".

פלסטינים מביטים בביתו של המחבל שרצח את דני גונן סמוך להתנחלות דולב, שנהרס על ידי צה"ל במחנה הפליטים קלנדיה, בנובמבר 2015
ביתו של המחבל שרצח את דני גונן סמוך להתנחלות דולב, שנהרס על ידי צה"ל במחנה הפליטים קלנדיה, בנובמבר 2015צילום: אי־פי

כחודש לאחר הפיגוע הוגש כתב אישום נגד דעיס בן ה-16 בבית המשפט הצבאי לנוער (יהודה). על פי כתב האישום, הנער החליט לרצוח יהודים עד אשר ימות כשהיד, וזאת בעקבות צפייה בתכנים המציגים את חיילי צה"ל כרוצחים וכמבזים נשים פלסטיניות. בתחילת חודש מאי הודה הקטין במיוחס לו.

ביום הגשת כתב האישום הודיע המפקד הצבאי לבני משפחתו של המחבל כי בכוונתו להרוס את הבית בו הם מתגוררים. המשפחה עתרה לבג"ץ באמצעות המוקד להגנת הפרט, וטענו בין היתר כי יש למנוע את ההריסה. זאת, לטענתם, כיוון שההחלטה להותיר את הוריו וארבעת ילדיהם ללא קורת גג בגין מעשיו הנטענים של ילדם הקטין, איננה מידתית. עוד נטען כי ההורים לא ידעו על כוונתו של בנם לבצע פיגוע, וכי אילו אביו היה יודע על כך הוא היה מסגיר אותו למשטרה.

דפנה מאיר
דפנה מאיר

דעיס רצח את מאיר בביתה שבעתניאל בחודש ינואר, לעיני שני ילדיה הקטנים. על פי כתב האישום, דעיס נטל סכין ארוכה המשמשת לחיתוך בשר ממטבח ביתו, ויצא חמוש "בכוונה להרוג יהודים". הוא עבר בוואדי המפריד בין ביתו להתנחלות, והסתתר סמוך לביתה של מאיר - שם הבחין בה ובשני ילדיה הקטנים מחלון הבית. דקות ספורות לאחר מכן יצא ממקום מחבואו והחל לרוץ לכיוונה כשהוא אוחז בסכין בידו ונעץ אותה בבטנה לעיני ילדיה.

לאחר מאבק בין דעיס לבין מאיר, היא התמוטטה ונפלה על גבה, והוא נמלט מהבית. בהמשך כתב האישום נכתב כי דעיס שב לביתו בדרך בה הגיע, שטף את ידו מדם והתיישב לצפות עם משפחתו בסרט. הוא נעצר יומיים לאחר מכן והורשע ברצח בחודש מאי.

השבוע הכריז צה"ל על אזור העיר יטא, משם יצאו שני המחבלים שביצעו את פיגוע הירי במתחם שרונה תל אביב, כשטח צבאי סגור. לפי הדיווחים בתקשורת הפלסטינית, כוחות רבים הקיפו את העיר ונערכו לבצע מעצרים ולחקור בני משפחה של שני המחבלים שביצעו את הפיגוע, חאלד מוחמד מחאמרה ובן דודו מוחמד אחמד מחאמרה. בפיגוע נרצחו ארבעה בני אדם ושלושה נפצעו באורח בינוני-קשה, אחד בינוני ושניים במצב קל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ