תובע צבאי: יש להכניס פלסטיני לכלא כדי "להרחיקו מסביבתו החיידקית"

התובע ויטל האוזמן השמיע את הדברים בדיון על שחרורו ממעצר של עבדאללה אבו רחמה, מנהיג המאבק נגד גדר ההפרדה בבילעין. דובר צה"ל: האמירה אינה במקומה ולתובע נערכה שיחה פיקודית

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

התבטאות יוצאת דופן הושמעה לפני שבועיים בדיון בבית המשפט הצבאי על ידי התובע הצבאי ויטל האוזמן. בדיון בעניינו של עבדאללה אבו רחמה, מנהיג המאבק נגד הגדר בבילעין, אמר האוזמן כי יש להכניסו לכלא כדי "להרחיקו מסביבתו החיידקית". השופט הגיב להתבטאות ואמר: "טוב יעשו באי כוח הצדדים אם יזהרו בהתבטאויותיהם ובסגנונם".

אבו רחמה נעצר במאי לאחר שבמהלך אירוע רכיבת אופניים לעבר אדמות הכפר שמעבר לגדר ההפרדה, לא שעה לכאורה להוראת שוטרי מג"ב להתפנות מהמקום. בתחילה שוחרר אבו רחמה, לאחר שהשופט הצבאי ציין כי הוא לא האיש שנראה בסרטון שהוצג בפניו.

במשטרה הביאו ראיות נוספות מהן עלה כי אבו רחמה סירב להתפנות לבקשת השוטרים והמח"ט רועי שטרית שנכח במקום. נגד אבו רחמה הוגש כתב אישום על הפרעה לשוטר. התביעה ביקשה לעוצרו עד לתום ההליכים אך הוא שוחרר בהפקדה של 15 אלף שקל.

התביעה הצבאית ערערה על ההחלטה לשחרר את אבו רחמה ובדיון שנערך ב-1 ביוני טען התובע הצבאי האוזמן כי יש לכלוא אותו כי צריך "להרחיקו מסביבתו החיידקית". פרקליט איו"ש האחראי על כל מערך התובעים בשטחים, סא"ל מוריס הירש נכח באולם, אך לא אמר דבר למשמע הדברים.

עבדאללה אבו רחמה בדיון בעניינו בבית המשפט הצבאי, ב-2010 צילום: אורן זיו

בסופו של דבר דחה שופט בית המשפט לערעורים צבי לקח את הדברים וכתב כי "לנוכח אופי המעשה איני חושב שיש מסוכנות יוצאת דופן". לקח הוסיף עוד כי "הדיון התנהל בלהט יוצא דופן של שני הצדדים, ואף מצאתי להעיר על כך במהלך הדיון. טוב יעשו באי כוח הצדדים אם ישמרו על האיפוק הנדרש ויקיימו דיון ענייני וייזהרו בהתבטאויתם ובסגנונם".

עו"ד גבי לסקי המייצגת את אבו רחמה אמרה ל"הארץ": "האמירה על סביבה 'מחוידקת' מצד התביעה הצבאית מצביעה על חוסר יכולתה להתייחס לנאשמים פלסטינים כאל בני אדם. מדובר באמירה גזענית וחשוכה המבטאת את רוח הכללית של התביעה הצבאית כלפי פלסטינים, המביעה תחושות גועל ובוז. מה היה אומר פרקליט איו"ש אילו במשפט אחר היו מתייחסים לסביבה של יהודים כאל סביבה 'מחוידקת'?".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "האמירה אינה במקומה ולתובע נערכה שיחה פיקודית, בה הובהר לו כי אין מקום להתבטאות מעין זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ