החוק האוסר על איחוד משפחות הוארך בשנה נוספת בתמיכת המחנה הציוני

מאז 2003 מאריכה הממשלה מדי שנה הוראת שעה המטילה מגבלות על מתן אזרחות או היתרי שהיה בישראל לפלסטינים שנישאו לישראלים. ח"כ דיכטר: החוק הוא אחד המתגים להפחתת הפיגועים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) להאריך בשנה של הוראת השעה האוסרת על איחוד משפחות בישראל. 65 ח"כים תמכו בהצעה, בהם חברי הכנסת של המחנה הציוני. 14 ח"כים התנגדו. הוראת השעה המוארכת מדי שנה מאז 2003 ומטילה מגבלות על מתן אזרחות או היתרי שהיה בישראל לפלסטינים שנישאו לישראלים, כמו גם לאזרחי איראן, לבנון, סוריה ועיראק המבקשים לקבל מעמד על רקע איחוד משפחות.

ח״כ אבי דיכטר (ליכוד), יו"ר הוועדה המשותפת שבחנה את הארכת הצו, אמר כי במלחמה בטרור "אין מתג אחד שמפסיק את כל הפיגועים, יש מספר מתגים ויש להוריד כמה שיותר מהם. אחד המתגים האלה הוא חוק האזרחות והכניסה לישראל שנחקק בימי האינתיפאדה השנייה, כאשר מאות רבות של ישראלים נרצחו בפיגועי טרור ואלפים נפצעו. דרך אחת לעסוק בנושא הוא הלקאה עצמית והדרך השנייה היא להבין שלחבית הטרור הזו יש תחתית". 

הפגנה נגד חוק האזרחות מול קריית הממשלה תל אביבצילום: מוטי מילרוד

על פי נתוני מערכת הביטחון, בשנים 2001-2016 קיבלו 17 מעורבים בפיגועי טרור את מעמדם בישראל מכוח נישואים. 87 נוספים הם בני משפחה של מקבלי המעמד. עוד נמסר לוועדה שעסקה בנושא כי מאז אוקטובר היו מעורבים בפעילות טרור 30 בני משפחה של בעלי מעמד בישראל מכוח איחוד משפחות.

ח״כ אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת) מתח ביקורת על הארכת הצו ואמר כי מדובר "בחוק הכי גזעני בספר החוקים הישראלי, שנחקק כהוראת שעה לשנה אחת בלבד ובמשך שנים הריטואל חוזר על עצמו". לדבריו, המספרים שמציגה מערכת הביטחון שגויים כי תושבי מזרח ירושלים שעשו פיגועים בשנה האחרונה הם לא חלק מאיחוד משפחות. "אנחנו חוזרים ואומרים שמזרח ירושלים היא חלק מהשטח הכבוש. למעשה, בקושי אחד לאלף מכל מבצעי הפיגועים מ-2003 ועד היום הם אנשים שנמצאים בישראל מכוח איחוד משפחות״.

אבי דיכטרצילום: תומר אפלבאום

ח״כ דב חנין (חד"ש) אמר כי הן הנתונים והן העקרונות המשפטיים מצביעים נגד החוק הזה. "פעם אחר פעם אנחנו חוזרים לביזיון של הארכה של חוק שאין לו שום הצדקה אמיתית. הסיבה היא שבית המשפט העליון לא הסכים שהחוק הזה יהיה בספר החוקים של ישראל. מה שעומד מאחורי החוק הזה הוא לא ביטחון אלא דמוגרפיה ומייצר פגיעה רוחבית קשה. נפגעים ממנו נשים וילדים בלי מעמד, משפחות שאין להן קיום חוקי״.

ח״כ זהבה גלאון (מרצ), אמרה בדיון: "היו כאן שרי פנים ברבות השנים שהסבירו לנו שהחוק הזה נחוץ כי יש סכנה דמוגרפית, כי ערבים תושבי ישראל מביאים נשים מהשטחים. אחר כך זה הופך לסכנה ביטחונית. האמת היא שיש כאן ממשלה ימנית ששונאת ערבים, מדירה אותם ומשתמשת כעת בפיגועים כתירוץ לחרפה".  

ח״כ נחמן שי (המחנה הציוני) הסביר בדיון מדוע חברי סיעתו החליטו לתמוך בהארכת החוק למרות הביקורת עליו. "ביקשנו להבין האם אכן מדובר באוכלוסייה המועדת לקחת חלק בפעילות טרור ושמענו את הנציגים השונים, ביניהם את נציג השב"כ. אני לא השתכנעתי, אולם הסכמנו לתמוך בהארכת הצו על בסיס הבטחת דיכטר, לפיה יקיים בחצי השנה הקרובה דיונים בוועדה בכדי לבדוק את הצו בצורה יסודית ומעמיקה ולהבין האם וכיצד עדיין יש לו צידוק".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ