המג"ד שהורה על ירי מטח נקמה לעבר מבנה ב"צוק איתן" יינזף, אך לא יועמד לדין פלילי

לפי הפרקליטות הצבאית בחקירה לא עלו ראיות פליליות לכך שלא הייתה הצדקה מבצעית לירי. הפצ"ר מצא פסול בדברי נריה ישורון, מהם עלה שירי מטח כבוד כאקט של נקמה, הוא לגיטימי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ל"הארץ" נודע כי היום (שלישי) החליט הפצ"ר, תא"ל שרון אפק, כי סגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר גולן ינזוף בסא"ל נריה ישורון ששירת כמפקד גדוד שריון במהלך מבצע "צוק איתן" והורה לבצע ירי לעבר מבנה כ"מטח כבוד". הפצ"ר המליץ כי תוצאות ההליך הפיקודי יילקחו בחשבון במסגרת החלטות עתידיות בדבר שיבוצו וקידומו של סא"ל ישורון. לא היו נפגעים באותו הירי, ובחקירה התברר שהמקום לא שימש כמרפאה בניגוד לפרסומים הקודמים, אלא כך כונה בקשר.

במהלך המבצע הורה סא"ל ישורון לבצע ירי פגזים לעבר מבנה ששימש כמרפאה, אותו תיאר כ"מטח כבוד והצדעה" לזכר קצין השריון דימה לויטס, שנהרג יום קודם לכן. 

בעקבות פרסומים על "מטח הכבוד" נפתחה חקירת מצ"ח, במסגרתה נחקר הקצין. לפי הפרקליטות הצבאית, בחקירה לא עלו ראיות ברף הנדרש בפלילים, לכך שלא הייתה הצדקה מבצעית לעצם ביצוע הירי. לכן, הוחלט לסגור את התיק ולא להעמיד את הקצין לדין פלילי, אך לקבל החלטה פיקודית כנגד הקצין.

הפצ"ר מצא פסול בדברי סא"ל ישורון, מהם עלה המסר שירי של מטח כבוד כאקט של נקמה, הוא לגיטימי. גם בכירים בצבא גינו את מעשיו של ישורון, וטענו כי לא יינתן גיבוי לכך. בהחלטת הפצ"ר נקבע כי המסר של הקצין "אינו תואם את ערכי צה"ל ויש באמירתו כשל פיקודי".

כשבוע לאחר פתיחת החקירה, לפני כשנה, טען קצין בגדוד כי הירי נבע מצורך מבצעי וכי הוא "עודד את החיילים". הקצין, רב־סרן (במיל') עמיחי חרך, סגנו במילואים של מפקד הגדוד, התראיין בתוכניתו של קלמן ליבסקינד ברדיו "גלי ישראל" והסביר כי צריך היה להשמיד את המבנה מפני שפעלה בו עמדה של חמאס שסיכנה את כוחות צה"ל. לדבריו, ירי הנקמה שביצע הגדוד לא היה אירוע חריג בלחימה ברצועה בקיץ שעבר.

שבוע קודם לכן הודיעה הפרקליטות הצבאית כי הורתה על פתיחת חקירת מצ"ח של התקרית- שאירעה יממה לאחר מותו של הקצין לויטס - בחשד לירי אסור לעבר המרפאה. מפקד הגדוד ישורון, הסביר באוקטובר לביטאון "ביבשה" כי הצטער שהפלוגה שלו והוא עצמו "לא יכולים להיות בהר הרצל בזמן שמלווים אותו (את לויטס) לקבורה, ולכן החלטנו לירות בזמן ההלוויה מטח פגזים לעבר הנקודה ממנה קיפח את חייו".

סא"ל ישורון
סא"ל ישורוןצילום: דובר צה"ל

לדברי רס"ן חרך, "היה פה אקט מבצעי. לא אקט של איזשהו בריון שמגיע לשכונה ומנסה לעשות סדר על גבם של התושבים. זו ממש לא הסיטואציה". הוא הסביר שמה שהיה צריך לעשות זה "להוריד את המרפאה הזו... מאחר שיש שם עמדה של החמאס, אז היה צריך להוריד אותה. יותר מזה, המרפאה הזו הופללה. ירו משם והרגו מ"פ בגדוד".

כשנשאל על ידי ליבסקינד אם מדובר באירוע חריג, אמר חרך כי "הדבר החריג היחיד שעשה (סא"ל ישורון) זה שהוא הלביש על האירוע הזה את הנאום ואת ההספד לדימה, המ"פ שנהרג. כל זה בטח כדי לרומם. ואני אומר לך ברמה העובדתית - זה רומם ועודד את החיילים להמשיך הלאה במשימה". הוא הוסיף כי הדבר החריג הנוסף בתקרית הוא שהחיילים תיעדו את הירי לעבר המרפאה "כדי שנוכל להפיץ את הדבר הזה לכל הגדוד".

כפי שסיפר רס"ן חרך, נראה כי "מטח כבוד" או ירי נקמה היו פרקטיקה נהוגה בחלק מהיחידות שפעלו ברצועה בצוק איתן. גם בדו"ח הארגון "שוברים שתיקה" שפורסם במאי הובאה עדות של לוחם שריון מאותה חטיבה שסיפר על ירי כזה. לדברי החייל, מפקד הפלוגה שלו הורה לירות פגזים לעבר בתים של פלסטינים לזכר חבר לפלוגה שנהרג. "לי זה הרגיש מאוד לא תקין, מאוד בעייתי... ירו כמו שעושים בהלוויות, רק עם פגז ועל בתים. זה לא היה באוויר. מפקד הטנק אמר 'תבחר את הבית שיהיה הכי רחוק, שזה יפגע בהם הכי הרבה'. מין נקמה", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ