עלות ביקור נתניהו בניו יורק למשלם המסים הישראלי: 6.7 מיליוני שקלים

בתום חודשים הסכימה הפרקליטות למסור את פירוט ההוצאות של "רה"מ והנלווים לו" בביקור - כולל 1,600 דולר עבור עיצוב שיער, מאפרת ב-1,750 דולר ויין ב-64 דולר

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

עיצוב שיערו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעת מסעו לניו יורק בסתיו שעבר עלה למשלם המסים הישראלי 1,600 דולר. "מאפרת עבור ראש הממשלה" - עוד 1,750 דולר, וביחד יותר מעשרת אלפים שקלים. "רכישת יין לראש הממשלה" עלתה 64.20 דולר, שוקולד ארבעה דולר וגפרורים, שכנראה התייקרו מאוד בשנות ממשל אובמה, 8.69 דולר.

פרטים אלה ורבים אחרים נכללים בסיכום חשבון ביקור נתניהו בעצרת האו"ם בסוף ספטמבר ותחילת אוקטובר אשתקד - ביקור שעלה לקופת המדינה יותר מ-6.5 מיליוני שקלים, מהם כ-625 אלף בחמישה-שישה ימים בניו יורק. עלות הטיסה היתה מיליון וחצי דולר.

בנימין ושרה נתניהו בניו יורק, באוקטובר
בנימין ושרה נתניהו בניו יורק, באוקטוברצילום: אבי אוחיון / לע"מ

משרדי ראש והממשלה והחוץ, הנמצאים שניהם בשליטתו של נתניהו, ניסו במשך חודשים ארוכים למנוע את הפירוט משחר בן מאיר, עורך דין, שעתר נגד הממונים על חופש המידע בשני המשרדים. אתמול ניצח בן מאיר ופרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי), שהובסה גם בתיקי מני נפתלי וגיא אליהו בבית הדין לעבודה, נכנעה ומסרה לו "טבלה המפרטת את הוצאות ביקור ראש הממשלה והנלווים אליו" בין 29 בספטמבר ו-4 באוקטובר 2015.

הטבלה הוכנה במשרד החוץ, שנציגותו בניו יורק - המשלחת לאו"ם והקונסוליה הכללית - היא שפרעה את החשבונות. הנציגות, שסימנה המשרדי 102, הכינה את הטבלה כבר ב-17 בינואר, אך לפי הודעת עו"ד אחוה ברמן מהפרקליטות לבית המשפט המחוזי בירושלים, משרד ראש הממשלה טרם אישר את תשלום ההוצאות - דומה שמדובר באישור הפרסום ולא באישור פירעון החוב. עם מסירת הטבלה טענה הפרקליטות שהעתירה התייתרה וביקשה מבית המשפט המחוזי למחוק אותה. הבוקר פנה עו"ד בן מאיר לבית המשפט המחוזי בירושלים וביקש ממנו להטיל על המדינה תשלום הוצאות ולהסביר מדוע השתהתה המדינה חודשים ארוכים מלספק מיגע שנמצא בידיה. .

בין הנתונים המדהימים בטבלה: פינוי ריהוט מהחדרים במלון, כנראה להתאמתו לצורכי האורחים, עלה לישראל כמעט 20 אלף דולר - 3,500 לפינוי וכ-16 אלף ל"חדרי אחסון לריהוט שפונה". "ידיעות אחרונות", הנקרא כמסתבר בשקיקה במשפחת נתניהו, עלה 60 דולר ו-60 סנט. ארוחותיהם של בנימין ושרה נתניהו עלו 1,860 דולר. שירותי מכבסה לזוג - עוד 210 דולר. נדרשה גם "עמלת ניקיון מיוחד", 6,900 דולר, אך ממחיקתה ברישומים לא ברור אם אכן נגבתה או שהמלון ויתר עליה לבסוף. הפרקליטות השחירה "נתונים ספורים בטבלה, מטעמי ביטחון ומטעמי שמירה על פרטיותם של עובדים חברי המשלחת", ביניהם זהות הנהנה ממשיכת 3,000 דולר במזומן. הפרקליטות מצהירה כי "למותר לציין" - ולמרות זאת מציינת - "כי אין מדובר בראש הממשלה".

הטבלה אינה מפרטת הוצאות ייחודיות של אשת ראש הממשלה. בסעיפי האיפור ועיצוב השיער נזכר בנימין נתניהו לבדו. גם היין, שלפי עדויות בתיקי נפתלי ואליהו והודאת שרה נתניהו עצמה נצרך על ידה בקביעות - המחלוקת היא רק על הכמות - נקנה לפי הטבלה לשימושו של ראש הממשלה, אם כי כמובן לא נאסר עליו לכבד בו את אורחיו, עוזריו ובני משפחתו.

בדרכו להשגת המידע נתקל בן מאיר בסדרת מכשולים ותירוצים: אבל במשפחתו של אחד הפקידים; בדיקה "מול הגורמים"; והפעלת סמכותו של מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד, החב את מינויו לנתניהו, למתן ארכה נוספת. אתמול, שבעה חודשים וחצי לאחר הביקור, הסיקה הפרקליטות כי "הליך איסוף המידע וקבלת אישורים נדרשים לפרסומו הושלם וניתן למוסרו לעותר". בן מאיר אמר אמש כי המידע שקיבל מוכיח שהטענות בדבר יוקר המחיה בישראל אינן הוגנות. "ניו יורק יקרה הרבה יותר", ציין. "חמישה ימים שם עולים 600 אלף שקל".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ