הבית הלבן: מתנגדים לסעיפים בסך 16 מיליארד דולר בתקציב, בהם גם תוספת סיוע לישראל

דברי הממשל באים על רקע מאבקים עם הרוב הרפובליקאי בקונגרס על תקציב הביטחון של ארה"ב ל-2017. התוספת לישראל, בגובה 455 מיליון דולר, יועדה לרכש ופיתוח של מערכות הגנה מטילים. לשכת רה"מ: מדובר בוויכוח פנימי

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת כיפת ברזל באשקלון, ב-2014
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל מצאה עצמה הלילה (רביעי) משורבבת אל תוך המאבקים בין הבית הלבן לבין הרוב הרפובליקאי בקונגרס על תקציב הביטחון האמריקאי לשנת 2017. הבית הלבן הודיע כי יטיל וטו על סעיפים בסך 16 מיליארד דולר בטיוטת חוק התקציב שגובשה בקונגרס, מתוכם 455 מיליון דולר שהוקצו על ידי הקונגרס כתוספת לסיוע לישראל לצורך פיתוח מערכות הגנה מטילים.

"הממשל מתנגד לתוספת של 455 מיליון דולר לבקשת התקציב (של משרד ההגנה, ב"ר) לשנת 2017 לצורך רכש ופיתוח משותף של מערכות הגנה מטילים עבור ישראל", נכתב בהודעת מחלקת התקציב בבית הלבן. בהודעה נכתב עוד כי הממשל גם מתנגד לדרישת הקונגרס לקצץ 324 מיליון דולר מבקשת התקציב של משרד ההגנה לשנת 2017 ושמיועדים לפיתוח מערכות אמריקאיות להגנה מטילים בליסטיים. מטה ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה הנחה הבוקר את שרי הממשלה ואת כל הדוברים הרשמיים לא להתבטא בנושא בפומבי.

מלשכת נתניהו נמסר כי "אין כל קיצוץ בסיוע האמריקאי. מדובר בוויכוח פנימי בין הקונגרס לבית הלבן על גודל התוספת השנתית לתכנית ההגנה מפני טילים. הסיוע הביטחוני להגנה מפני טילים, לא רק שלא יקוצץ אלא יוגדל. הניסיון להפוך את הדיאלוג עם ארה"ב לכלי ניגוח פוליטי ישראלי איננו ראוי, וכל ביטויי הפאניקה אינם במקומם".

הודעת הבית הלבן אינה ממוקדת בישראל ואינה קשורה באופן ישיר לסיוע הביטחוני לישראל. הרקע להודעה הוא עימות פוליטי פנימי בין הממשל לקונגרס. "זה חלק מההתמקחות עם הקונגרס על המספרים הסופיים של תקציב הביטחון", אמר פקיד אמריקאי בכיר. הודעת הבית הלבן, שאורכה ששה עמודים, עסקה בעשרות סעיפים בתקציב הביטחון - שהסיוע לישראל הוא פחות מ-3 אחוז מהם.

בנוסף, ההודעה אינה קשורה באופן ישיר למו"מ בין ישראל לארה"ב על הסכם הסיוע הביטחוני החדש. הסכם הסיוע החדש נוגע לשנים 2018-2028, בעוד שההודעה מהלילה נוגעת לתקציב הביטחון לשנת 2017 שבה הסיוע לישראל מוקצב בהתאם למזכר ההבנות הביטחוני הקיים שתוקפו יפוג בסוף 2017.

ממשל אובמה: הסיוע יגדל אם ישראל תתחייב לא לפעול ישירות מול הקונגרס

עם זאת, קיים קשר עקיף למו"מ על הסכם הסיוע החדש. אחד התנאים שהממשל הציב לישראל במהלך המו"מ הינו שהסכם הסיוע החדש יכלול התחייבות ישראלית לפיה בעשר השנים הקרובות היא לא תנסה לנהל מגעים מקבילים ועצמאיים מול הקונגרס כדי לקבל תוספות תקציב חריגות מדי שנה, אלא תסתפק במסגרת הסיוע השנתית שתסוכם עם הממשל.

ב–2007 חתמו ישראל וארה"ב על הסכם סיוע ביטחוני שיפקע בסוף 2018 ובמסגרתו התחייבו האמריקאים לסיוע של 30 מיליארד דולר למשך עשר שנים, שלושה מיליארד דולר בשנה בממוצע. מאז חודש נובמבר מתנהל משא ומתן בין צוותים ישראליים ואמריקאיים על גיבוש הסכם חדש לעשר השנים הבאות, כאשר בין הצדדים התגלעו פערים משמעותיים על גובה הסכם הסיוע.

בשיחות הציגו האמריקאים לישראל שתי הצעות:

א. ישראל תקבל סיוע שיתחיל בסכום של 3.7 מיליארד דולר בשנה ויעלה בהדרגתיות במהלך העשור עד ליותר מארבעה מיליארד דולר בשנה. לפי הצעה זו יגיע סך הסיוע האמריקאי לישראל בעשר השנים הבאות לכ–40 מיליארד דולר. עם זאת, האמריקאים דרשו מישראל להתחייב כי בתקופת ההסכם לא תפעל בערוץ נפרד ועצמאי מול הקונגרס כדי להשיג תוספות סיוע.

ב. אם ישראל אינה מוכנה להתחייב שלא לפעול בערוץ עצמאי ונפרד מול הקונגרס, מציע הממשל מציע הגדלה צנועה יותר של הסיוע. לפי הצעה זו, ארה"ב תגדיל את היקף הסיוע השנתי בכ–400 מיליון דולר בשנה, וסך הסיוע יהיה כ–34 מיליארד דולר.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי נתניהו דחה את ההצעה הראשונה כיוון שלא הסכים להתחייב שלא לפעול מול הקונגרס במשך עשור בנושאים שקשורים לסיוע הביטחוני. נתניהו לא היה שבע רצון גם מההצעה השנייה, שכללה היקפי סיוע נמוכים משמעותית משאיפותיו המקוריות. במהלך החודשים האחרונים נתניהו דיבר על הסכם סיוע שינוע בין 40 ל–50 מיליארד דולר על פני עשר שנים.‎

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ