גילי כהן
גילי כהן

ראש אמ"ן, אלוף הרצי הלוי, נאם הבוקר (רביעי) בכנס הרצליה של המרכז הבינתחומי. בסקירה נרחבת אודות המודיעין הישראלי הזהיר הלוי מפני השלכות העימות הצבאי הבא בו תהיה מעורבת ישראל. "המערכה הבאה בצפון תהיה בעיקר שונה, גם ממלחמת לבנון השניה ומצוק איתן, אבל שונה גם ממלחמת יום הכיפורים ואחורה. במלחמת יום הכיפורים היה לנו בעורף הרוג אחד מטיל מסוריה. המצב בעימות הבא יהיה שונה לחלוטין", אמר הלוי. "אנחנו חזקים מאי פעם ביחס לאויבים שלנו. אנחנו נתמודד עם כל אתגר. אבל חשוב שנדע שהדרך להישג הזה לא תהיה פשוטה ולא תהיה קלה. כפי שקורה במלחמות, יהיו לה מחירים".

הלוי הוסיף: "אם תהיה מלחמה נוספת ישראל תשקם את שייפגע ותבנה מחדש. אנחנו חברה חזקה, חברה מתקדמת. לבנון תהפוך למדינת פליטים שתתקשה להשתקם, וחיזבאללה יאבד את בסיס התמיכה הפוליטית שלו". בהתייחס לידע המודיעיני שמחזיקה ישראל אודות חיזבאללה אמר הלוי: "אני אומר בזהירות הראויה שאני חושב שמעולם צבא לא ידע על האויב שלו כל כך הרבה כמו שאנחנו יודעים על חיזבאללה. אבל המלחמה הבאה לא תהיה פשוטה ולא תהיה קלה".

אלוף הרצי הלוי בכנס הרצליה, היוםצילום: דודו בכר

ראש אמ"ן התייחס לנפיצות הביטחונית מול חיזבאללה. בהתייחסו לתקרית בינואר 2015, בה נהרגו רב סרן יוחאי קלנגל וסמ"ר דור חיים ניני מירי חיזבאללה, אמר הלוי: "לא בטוח שחיזבאללה הבין את מלוא פוטנציאל הנפגעים באירוע הזה. אם היה מבין, התגובה הייתה אחרת ... והיום בשידורי הרדיו היינו מדברים על העימות השלישי עם חיזבאללה".

לדברי הלוי, "חיזבאללה גם שם ידו פה ושם על אמצעי לחימה שבעבר לא יצא לו לפגוש". הוא הוסיף כי כיום התעשיות הצבאיות הסוריות חזרו לייצר נשק - עבור חיזבאללה. "זה לא ללחימה בסוריה, זה נשק שמיועד ללחימה נגד ישראל. העולם לא צריך לקבל את זה, זה מפר את החלטה 1701 של מועצת הביטחון לאחר מלחמת לבנון השנייה, ומדינת ישראל לא צריכה לקבל את זה. במידה מסוימת זה עלול לקרב את העימות הבא".

הלוי הוסיף כי גם איראן מעבירה לחיזבאללה נשק, אותו הגדיר כ"אמל"ח אסטרטגי". לדבריו, העברת אמצעים אלו נעשית תחת כסות של סיוע למלחמה בסוריה, אך חלק מהאמצעים עוברים ללבנון. 

עם זאת, ראש אמ"ן הדגיש שמעמדה של ישראל כגורם החזק באזור יציב. "אולי בגלל השואה, אנחנו סוחבים איתנו תחושה של נרדפות ... הסביבה תופסת אותנו כגורם מאוד מאוד חזק, אגרסיבי, לא צפוי ועתיר יכולות. זה נכס שחשוב מאוד לשמר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ