מפקד הפלוגה העיד במשפט אזריה: המתנחלים אמרו שיש על המחבל מטען כדי למנוע ממנו טיפול

במשפטו של החייל הנאשם בהריגת המחבל הפצוע בחברון אמר המ"פ שהירי בוצע ללא אישורו ושלא היתה לכך הצדקה מבצעית. לדבריו, אזריה אמר לו "המחבל הזה היה חי, הוא צריך למות"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מפקד הפלוגה של אלאור אזריה, החייל הנאשם בהריגת המחבל הפצוע בחברון במארס השנה, אמר היום (חמישי) במשפטו של אזריה כי לאחר הירי הוא ראה "את אלאור, עם ידיים על הנשק, הולך לכיוון מערב. ניגשתי אליו ושאלתי אותו 'למה עשית את זה?' הוא ענה לי 'המחבל הזה היה חי, הוא צריך למות'". מפקד הפלוגה, רס"ן תום נעמן, הוסיף: "כעסתי עליו שהוא עשה את זה. בעצם בוצע ירי בתוך זירה שאני המפקד שלה, ללא אישורי וללא עדכוני".

כשנשאל המ"פ לגבי האמירות שנשמעו מפי המתנחלים, לפיהן יש חשש למטען על גופו של המחבל הפצוע, ענה כי "האנשים שגרים שם הם ציניים. הם רוצים שהבן אדם הזה (המחבל) ימות בלי קשר. היה אירוע שבוע קודם, שגם אמבולנס לא נתן טיפול, הנהג ננזף בגלל האירוע הזה. הם לא פעלו לפי הנהלים. אני יודע מה האינטרסים שלהם. זה שהם צעקו (על המטען), זה רק כדי שלא יבואו לטפל בו".

רס"ן תום נעמן בבית הדין הצבאי ביפו, היום
רס"ן תום נעמן. מתקרב היום שצעירי ישראל השפויה יסרבו להגן על מפעל הכיבוש וההתנחלותצילום: מוטי מילרוד

המ"פ הוסיף בעדותו כי אף אחד לא הסב את תשומת ליבו לגבי המחבל בו ירה אזריה, או טען בפניו שהוא ממולכד. התובע הצבאי, סא"ל במילואים נדב וייסמן, שאל אותו, האם היתה לו הערכה לגבי מטען או חגורת נפץ, ורס"ן נעמן השיב בשלילה. "האיום שאנחנו מכירים מהערכות מצב ובתזכירים של השב"כ הוא בעיקר ירי ודקירה. חגורות נפץ זה לא משהו שאנחנו מדברים עליו, זה שייך לעידן אחר". המ"פ הוסיף כי לא זיהה דבר מה חשוד על לבושו של המחבל, ושהוא אף לבש ביגוד צמוד יחסית לגופו, ולא היו סימנים לחוטים. המ"פ נשאל אם היתה הצדקה מבצעית לירי שביצע אזריה, וגם על כך השיב בשלילה.

נעמן אמר כי הבחין ש"המחבל הלבוש בשחור מזיז את הראש. אני רואה את הסכין, היא היתה יחסית רחוקה, לא בהישג יד". הוא תיאר כי עמד בקרבתו של המחבל בזמן הירי. התובע שאל אותו אם חש בסכנה והמ"פ השיב שלא שמע את הירייה של אזריה. "התחושה הראשונית היתה שהירי בוצע על ידי מתיישב, אולי מאקדח".

נעמן תיאר את תחילת האירוע ואמר כי מפקד המחלקה דיווח לו לפני הירי של אזריה, ש"ירו על המחבל שישה כדורים, שהוא לא בתזוזה, וכנראה הרוג". הוא הוסיף כי "התחושה הראשונית היתה שהירי לא בוצע על ידי חייל שלי, אלא על ידי אחד האזרחים בזירה. אני לא זוכר במדויק אם מישהו הכריז, 'אני יריתי', או את השם של אלאור". אחרי חקירה נגדית ואימות של המ"פ עם עדותו הוא אישר שנאמרו מפי החייל היורה המילים "הוא זז".

הפתולוגית שניתחה את גופת המחבל עבד אל פתאח א-שריף אמרה היום כי הירי שבוצע לראשו התרחש כשהיה בחיים. "יתר החבלות והנזקים לא היו קטלניים, לא באופן מיידי", אמרה ד"ר הדס גיפס. "עם קבלת טיפול רפואי מיידי היה קרוב לוודאי נותר בחיים. גם בלעדיו - ייתכן והמנוח היה נותר בחיים".

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בעניינו של אזריה אמר חוקר המז"פ ומומחה לראיה דיגיטלית, כי לא מצא כל סימן להתערבות עריכתית או שינוי בסרטון שתיעד את האירוע.

המומחה, רון גור אל, הוסיף כי בסרטון הסכין של המחבל הפצוע שנורה זזה כמה פעמים, וכי שמע כמה פעמים על הימצאות מטען. "אחד הנוכחים חזר מספר פעמים 'ייתכן שיש עליו מטען, לא לגעת עד שיבוא חבלן'", אמר גור אל. לדבריו, מי שצעק עמד בצמוד למחבל.

לשאלת השופט, סא"ל כרמל ווהבי, אמר גור אל כי "כל התערבות בסרטון משאירה סימן. לעתים קלוש ולעתים זועק לשמים. פה, מכל החומרים, בדגש על כרטיס הזיכרון שלו, נתתי משקל מקוריות הכי גבוה, לא מצאתי שום סימן שמעיד שהיתה התערבות בתוכן. אם היתה התערבות עריכתית הייתי רואה את זה".

לשאלת סא"ל ווהבי, "כלומר, לדעתך המקצועית מדובר בקבצים שלא נעשה בהם כל שינוי?", השיב חוקר מז"פ: "אמת". אחת הטענות לאחר התקרית היתה שהסרטון שתיעד אותה שונה ונערך.

משפטו של אזריה, הנאשם בהריגת המחבל עבד אל־פתאח א־שריף במארס השנה בחברון, נפתח בחודש שעבר בבית הדין הצבאי ביפו. הסנגור של אזריה, עו"ד אייל בסרגליק, טען כי העד במשפט, מתנדב "בצלם" עימאד אבו שמסיה — שתיעד במצלמתו את הירי במחבל הפצוע — לא בא למקום התקרית "כך סתם". לדבריו, הנאשם אזריה וסגן מפקד הפלוגה עצרו את בנו של העד בתחילת חודש פברואר — יותר מחודש וחצי לפני התקרית בחברון.

שמסיה מצדו אמר בבית המשפט: "הבן שלי נעצר, אבל אני לא יודע מי עצר אותו. האשימו אותו בדברים. לקחה אותו המשטרה, והוא שוחרר. אם היה משהו נגד הבן שלי, הוא היה נשפט". אבו שמסיה הגיע למתן עדות בבית הדין הצבאי ביפו מלווה בשוטרי מג"ב ותחת אבטחה כבדה.

אתמול מסר עדות לחוקרי מצ"ח חבר בארגון "בצלם", שטען כי גם המחבל הראשון באותה תקרית בחברון נורה בראשו על ידי חיילי צה"ל, ולא רק המחבל שבו ירה אזריה. סנגוריו של החייל אזריה פנו לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה לבדוק את הטענה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ