עבאס והרצוג הסכימו: מזרח ירושלים תהיה הבירה פלסטינית, עירייה אחת לשתי הבירות

לפי מסמך שגובש לפני הבחירות ופרטיו פורסמו הערב בחדשות 10, הרצוג הסכים להעברת השליטה על 100% מהשטח שנכבש ב-1967 לידי הרשות, מתוכם 4% במסגרת חילופי שטחים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

לפי מסמך שעיקריו פורסמו הערב (ראשון) בחדשות 10, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הגיעו להבנות מדיניות במו"מ חשאי שניהלו לפני הבחירות הקודמות. במסגרת המו"מ שנוהל בחשאי בין אפרים סנה, מצדו של הרצוג, ובין בכיר פלסטיני מצדו של עבאס, הוסכם כי יוזמת השלום הערבית תהיה בסיס למציאות האזורית החדשה במזרח התיכון, לאחר חתימת ההסכם. התקיימו גם פגישות בין השניים, אך את מסמך ההבנות שהושג בין הרצוג לעבאס, גנז הרצוג מיד עם סיום הקמפיין. 

בסוגיית הגבולות הסכים הרצוג להעברת השליטה על 100% מהשטח שנכבש במלחמת ששת הימים ב-1967, מתוכם 4% במסגרת חילופי שטחים. בשאלת ירושלים הסכים יו"ר המחנה הציוני כי ישראל תיסוג משכונות מזרח העיר, וירושלים המזרחית תהיה בירת המדינה הפלסטינית, כשעירייה אחת תחלוש על הטיפול המוניציפלי בשתי הבירות. לפי הדיווח, בהר הבית היה אמור לפעול כוח רב לאומי אך עם ריבונות ישראלית באזור הכותל המערבי.

הרצוג ועבאס בפגישה ברמאללה, באוגוסט האחרוןצילום: רויטרס

מבחינת הפליטים, פתרון המחלוקת על בסיס יוזמת השלום הערבית מושתתת על החלטה 194 של האו"ם - לפיה יינתן פיצוי כספי לרוב הפליטים וחזרה סמלית על בסיס החלטה משותפת.

עיקרי ההבנות שהושגו במסמך מאפריל 2014 בעניין הסדרי הביטחון היו הסכמת הצדדים על נוכחות ישראלית סמלית בבקעת הירדן. עוד הוסכם על הצבת אמצעים טכנולוגיים ישראליים במעברים לאורך הגבול המזרחי, והצבת שתי נקודות כינוס לשריון ישראלי על גבול הבקעה למקרה של קריסת הסדר הקיים ממזרח לירדן. הפיקוח על סיכול הטרור, הוסכם כי ייעשה באמצעות מנגנונים המשולבים לישראל, ירדן ופלסטין.

מהרצוג נמסר בתגובה לפרסום בחדשות 10 כי "במגעים עם יו"ר הרשות הפלסטינית במהלך 2014 עשיתי מאמצים שמטרתם להגיע להבנות שיימנעו מראש את גל הטרור שצפיתי את הגעתו בדיוק כמו המאמץ שאני עושה כעת כדי שנטישת היוזמה לוועידה אזורית מצד ממשלת הימין הקיצוני לא תביא עלינו את המלחמה הבאה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ