על רקע היוזמה הצרפתית ודו"ח הקוורטט, נתניהו צפוי להיפגש עם קרי בשבוע הבא

דו"ח הקוורטט, שימתח ביקורת חריפה על הבנייה בהתנחלויות ועל מדיניות ישראל בשטח C, צפוי להתפרסם ביום חמישי. בישראל חוששים שהוא יאומץ על ידי מועצת הביטחון של האו"ם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להיפגש בשבוע הבא באחת מבירות אירופה עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי. הפגישה תתקיים על רקע המשך ההתקדמות של יוזמת השלום הצרפתית ודו"ח הקוורטט בנושא הקיפאון המדיני, שמתוכנן להתפרסם ביום חמישי הקרוב ויכלול ביקורת חריפה על מדיניות ישראל בגדה המערבית. פקיד בכיר במשרד החוץ האמריקאי ציין כי עדיין לא נקבע מועד סופי לפגישה ולמרות נסיונות התיאום, לא ברור עדיין אם לוחות הזמנים של נתניהו וקרי יאפשרו למצוא מועד מתאים בשבוע הבא. 

פקיד ישראלי בכיר ציין כי נתניהו שוחח בטלפון עם קרי ביום שישי והשניים קבעו להיפגש בקרוב כדי לשוחח פנים אל פנים. הפגישה תתקיים בשבוע הבא אולם עדיין לא נקבע תאריך ומיקום מדויק. על הפגישה המתכוננת בין נתניהו לקרי דווח לראשונה הערב (ראשון) בערוץ 2.

נתניהו וקרי בפגישה בניו יורק, בשנה שעברה
נתניהו וקרי בפגישה בניו יורק, בשנה שעברהצילום: אבי אוחיון / לע"מ

הסיבה המרכזית לפגישה בין נתניהו לקרי היא העיסוק הבינלאומי הגובר בתקופה האחרונה בתהליך השלום הישראלי־פלסטיני ובמיוחד יוזמת השלום הצרפתית שמעוררת דאגה רבה בלשכת ראש הממשלה. פקידים בכירים בירושלים ציינו כי היוזמה הצרפתית הולכת ותופסת תאוצה וניכר שהממשל האמריקאי, גם אם אינו מתלהב ממנה, אינו טורח לעצור אותה.

במפגש שרי החוץ שהתקיים בפריז ב-3 ביוני והתניע את יוזמת השלום השתתף שר החוץ של ארה"ב קרי, דבר שנתן למהלך זריקת עידוד משמעותית. מחר צפויים שרי החוץ של 28 המדינות החברות באיחוד האירופי לאמץ את יוזמת השלום הצרפתית ולקרוא לכינוס ועידת שלום בינלאומית עד סוף 2016, וזאת חרף התנגדותה של ישראל.

התפתחות נוספת שמעוררת דאגה רבה בלשכת ראש הממשלה היא הדו"ח שצפויות לפרסם ביום חמישי חברות הקוורטט – ארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי. הדו"ח, שיסקור את הרקע לקיפאון המדיני בין ישראל לפלסטינים ואת הסכנה לעתיד פתרון שתי המדינות, צפוי למתוח ביקורת חריפה על ישראל בנושא הבנייה בהתנחלויות והמדיניות בשטחי C בגדה המערבית, בהם שולטת ישראל גם ביטחונית וגם אזרחית. 

אף על פי שדו"ח הקוורטט מתוכנן בשלב זה להתפרסם ככל הנראה ביום חמישי, ייתכן שהפגישה בין קרי לנתניהו תעכב את פרסומו. אם כך יקרה, נתניהו ינסה להשתמש בפגישה כדי לרכך ככל האפשר את נוסח הדו"ח וההמלצות שייכללו בו.  

ביום שישי, יום אחרי פרסום דו"ח הקוורטט, תתכנס מועצת הביטחון של האו"ם לדיון החודשי בנוגע למזרח התיכון. אחד החששות בירושלים הוא שחברות הקוורטט ישתמשו בישיבה זו כדי לגבש הודעה נשיאותית של מועצת הביטחון שתאמץ את דו"ח הקוורטט על מסקנותיו והמלצותיו. הודעה נשיאותית כזו, גם אם יש לה משמעותית סמלית בלבד, תשדרג משמעותית את הדו"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ