ברק רביד - צרובה
ברק רביד

צוותי המו"מ של ישראל וטורקיה ייפגשו באחת מבירות אירופה ב-26 ביוני לסבב שיחות מכריע בעניין הסכם הפיוס בין שתי המדינות. פקיד ישראלי בכיר העריך כי זו תהיה פגישת המו"מ האחרונה ושבמהלכה ייסגרו שארית המחלוקות בין הצדדים וניתן יהיה להכריז על השגת הסכם – שש שנים וחודש אחרי אירועי המשט הטורקי לעזה שהביעו למשבר חריף בין שתי המדינות.

על הפגישה המתוכננת בין צוותי המו"מ דווח לראשונה הערב בערוץ 1. ראש ממשלת טורקיה החדש, בינאלי יילדרים, אמר בתדרוך לכתבים במהלך סוף השבוע כי טורקיה מעוניינת בסיום המתיחות עם ישראל ועם מדינות שכנות נוספות שהיחסים עמן התערערו בשנים האחרונות. "אני לא חושב שנותר עוד זמן רב עד שנגיע להסכם פיוס עם ישראל", הוא אמר.

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן בארה"ב, החודשצילום: ADREES LATIF/רויטרס

הפגישה המכרעת בין צוותי המשא ומתן היתה אמורה להתקיים כבר באמצע מאי אולם נדחתה שוב ושוב על רקע התפטרותו של ראש ממשלת טורקיה אחמט דוואטולו ומינויו של ראש ממשלה חדש. פקיד ישראלי בכיר ציין כי הפערים שנותרו בין ישראל לבין טורקיה עד כה נגעו אך ורק לנוסחת פשרה בנושא המפקדה הצבאית של חמאס שפועלת באיסטנבול ושישראל דורשת כי תיסגר. בשבועות האחרונים הושגה נוסחה שתאפשר להתגבר גם על המחלוקת הזו.

הפקיד הבכיר הוסיף כי בשבועות האחרונים שיגרה טורקיה שורה של איתותים חיוביים כלפי ישראל, ובראשם הסרת הווטו שהטילה על שיתוף פעולה בין ישראל לבין ברית נאט"ו. בנוסף, לראשונה מזה חמש שנים שלחה טורקיה פקידים בכירים ממשרד החוץ לקבלת הפנים השנתית של שגרירות ישראל באנקרה לרגל יום העצמאות.

בשבוע שעבר במהלך ביקורו של ראש הממשלה נתניהו במוסקבה אמר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי הוא תומך בפיוס בין ישראל לטורקיה. דבריו של פוטין היוו דחיפה משמעותית למו"מ שעומד בפני רגעי ההכרעה שלו. ״אנחנו רואים זאת באופן חיובי״, אמר פוטין בהתייחס למגעים לפיוס, ״אנחנו חושבים שכל התקרבות בין מדינות ועמים יכולה להשפיע לטובה על המצב הבינלאומי כולו. ככל שיהיו פחות בעיות בין מדינות כך ייטב. אנחנו מקדמים בברכה את התהליך הזה".

דבריו של פוטין הם שינוי כיוון מצידה של רוסיה, שעד היום הביעה בשיחות דיפלומטיות סגורות עם נציגים ישראלים הסתייגות לגבי הפיוס בין ירושלים לאנקרה. זו הפעם הראשונה בה מתבטא פוטין או כל בכיר רוסי אחר בפומבי בזכות הפיוס בין השתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ