שרי החוץ של האיחוד אימצו את יוזמת השלום הצרפתית והביעו תמיכה בכינוס ועידה בינלאומית עד סוף השנה

השרים תומכים בכינוס ועידה שתתניע מחדש את המו"מ בין ישראל לפלסטינים והוחלט כי האיחוד יגבש חבילת תמריצים לשני הצדדים. מוגריני: דו"ח הקוורטט יפורסם בימים הקרובים; נתניהו ייפגש עם קרי ביום שני ברומא

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרי החוץ של 28 המדינות החברות באיחוד האירופי הביעו תמיכה היום (שני) ובכינוסה של ועידה בינלאומית עד סוף השנה שתתניע מחדש את . שרי החוץ החליטו כי האיחוד האירופי יגבש בחודשים הקרובים חבילת תמריצים כלכליים, ביטחוניים ומדיניים עבור שני הצדדים. משרד החוץ מסר בתגובה כי הוועידה "מרחיקה את השלום". 

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני אמרה במסיבת עיתונאים אחרי ישיבת מועצת שרי החוץ כי הדו"ח שגיבשו חברות הקוורטט - ארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי - על הקיפאון בתהליך השלום יפורסם "בימים הקרובים". על אף שאין לכך אישור סופי ההערכה בישראל היא שהדו"ח, שיכלול ביקורת חריפה על מדיניות ישראל בגדה המערבית ויכלול המלצות לצעדים, יפורסם ביום חמישי. דו"ח הקוורטט ויוזמת השלום הצרפתית יעמדו במרכז הפגישה המתוכננת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי. מקור ישראלי ציין כי הפגישה צפויה להתקיים ברומא ביום שני. 

שרי החוץ ויתר ההמשתתפים בכינוס בנושא הקיפאון בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, בתחילת החודש
שרי החוץ ויתר ההמשתתפים בכינוס בנושא הקיפאון בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, בתחילת החודשצילום: POOL/רויטרס

"מועצת שרי החוץ מקדמת בברכה את ההודעה המשותפת על יוזמת השלום במזרח התיכון שאומצה במפגש שרי החוץ בפריז ב-3 ביוני", נמסר בהודעה שפרסמו שרי החוץ בסיום ישיבתם בבריסל. "מועצת שרי החוץ מדגישה כי היא תומכת בהשגת פתרון כולל, צודק ובר-קיימא לסכסוך הישראלי-פלסטיני ובשלום ויציבות באזור".

אחת ההחלטות שקיבלו שרי החוץ האירופים נוגעת לגיבוש חבילת תמריצים עבור הישראלים והפלסטינים לקראת כינוסה של ועידת שלום בינלאומית עד סוף השנה. בהקשר זה הזכירו שרי החוץ את ההצעה שהציגו לישראל בדצמבר 2013 ולפיה האיחוד האירופי ישדרג את מעמדה של ישראל לזה של "שותפה ייחודית מועדפת". במסגרת נסיונותיה לרכך את החלטת שרי החוץ האירופים הבהירה ישראל כי היא מתנגדת לכל קישור בין אותה הצעה מדצמבר 2013 לבין יוזמת השלום הצרפתית. עם זאת, עמדתה של ישראל לא התקבלה ושני הנושאים אוזכרו באותה הודעה.

שרי החוץ האירופים ביקשו בהחלטתם משירות החוץ של האיחוד האירופי ומהנציבות האירופית לגבש באופן מיידי וללא עיכוב הצעות לתמריצים שונים, בעיקר בתחום הכלכלי, שאותם ניתן לתת לישראל ולפלסטינים כדי לשכנע אותם להתקדם בתהליך השלום. "האיחוד האירופי נחוש, יחד עם גורמים אחרים בקהילה הבינלאומית, לתרום בצורה מעשית ומשמעותית לרשימה גלובלית של תמריצים עבור הצדדים לקידום תהליך השלום", נמסר בהודעה. "מועצת שרי החוץ מדגישה שוב את ההצעה האירופית מדצמבר 2013 למתן חבילה מדינית, כלכלית וביטחונית חסרת תקדים שתגובש עם הצדדים בהקשר של הסדר קבע".

בהודעה קראו שרי החוץ של המדינות החברות באיחוד האירופי לישראל ולפלסטינים "להמחיש באמצעות פעולות ומדיניות כי הם מחויבים בצורה אמיתית בפתרון של שלום וזאת כדי לבנות מחדש את האמון וליצור תנאים שיאפשרו את חידוש של מו"מ ישיר ומשמעותי שמטרתו סיום הכיבוש שהחל ב-1967 ופתרון כל סוגיות הליבה של הסדר הקבע". 

דובר משרד החוץ עמנואל נחשון מסר בתגובה להחלטת האיחוד האירופי כי "שלום עם הפלסטינים יושג רק באמצעות משא ומתן ישיר, דו-צדדי וללא תנאים מוקדמים. ועידות בינלאומיות כמו זו שוועדת שרי החוץ של האיחוד האירופי בירכה עליה היום, מרחיקות את השלום כי הן מאפשרות לפלסטינים להמשיך ולהימנע משיחות ישירות ומפשרה. זהו צעד מצער שמחזיר אחורה את המאמצים להשיג שלום להם ישראל מחויבת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ