ריבלין בפרלמנט האירופי: לא ניתן להגיע להסדר קבע עם הפלסטינים בעת הזו

בנאומו בבריסל תקף הנשיא את יוזמת השלום הצרפתית, באומרו כי היא נדונה לכישלון ורק תחזק את הקיצוניים. עם זאת, קרא ריבלין "לחתור למציאת פתרון לטרגדיה האנושית בעזה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר היום (רביעי) בנאומו בפני הפרלמנט האירופי בבריסל כי בתנאים הנוכחיים לא ניתן להגיע להסדר קבע בין ישראל לפלסטינים. ריבלין ביקש מהאיחוד האירופי לפעול כדי להגביר את האמון בין הצדדים וקרא למהלך ישראלי-בינלאומי לשיקום רצועת עזה על רקע מה שהגדיר "טרגדיה אנושית" המתרחשת שם.

ריבלין אמר בנאומו כי כל ממשלה ישראלית שנבחרה מאז הסכמי אוסלו תמכה בפתרון של שתי מדינות לשני עמים וכך גם הממשלה הנוכחית. הוא הדגיש כי מהיכרותו עם המערכת הפוליטית בישראל, כל הסדר מדיני שממשלה נבחרת תביא בפני הכנסת יזכה לרוב ויאושר. "עם זאת, ועם כל הקושי והכאב שבדבר, אנחנו מוכרחים להישיר מבט למציאות וגם לומר את האמת", הוסיף ריבלין, "היום לא מתקיימים התנאים המדיניים והנסיבות הפוליטיות והאזוריות המאפשרים הגעה להסדר קבע בינינו, הישראלים והפלסטינים".

ריבלין בפרלמנט האירופי בבריסל, היום

בנאומו פירט הנשיא ריבלין את הסיבות לכך שלא ניתן להשיג הסדר קבע בתקופה זו. הוא הזכיר בין היתר את הפיצול הפוליטי הפנימי בין הרשות הפלסטינית בגדה לבין חמאס בעזה, את חוסר היציבות במזרח התיכון, ואת המצוקה הכלכלית הקשה והיעדר התשתיות בעזה ובגדה המערבית. "חשוב לציין את המאפיין היסודי ביותר של היחסים בין הישראלים לפלסטינים היום", הוסיף ריבלין, "זהו לדאבוני חוסר האמון הטוטאלי בין הצדדים בכל הרמות, בין ההנהגות ובין העמים".

הנשיא ריבלין הגיע ביום שני לביקור במוסדות האיחוד האירופי בבריסל ובשטרסבורג. ביומיים האחרונים הוא נפגש עם נשיא מועצת האיחוד האירופי דונלד טוסק, ראש הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר, נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ ומזכ"ל נאט"ו, יאן סטולטנברג. לקראת ביקורו של ריבלין הציע שולץ לארגן פגישה בין ריבלין לבין הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, שמגיע היום לבריסל כדי לנאום מחר בפני הפרלמנט. ריבלין אמנם השיב בחיוב להצעה, אך נראה כי הפגישה לא תתקיים.

בנאומו אמר ריבלין כי הקהילה הבינלאומית פעלה ב-20 השנים האחרונות מתוך הנחת יסוד מוטעית לגבי תהליך השלום, לפיה או שתקום מיד מדינה פלסטינית או שלעולם לא תקום מדינה פלסטינית. "פרדיגמה זאת נשענת על ההנחה שהבעיה שעומדת ביסוד הסכסוך היא היעדר רצון טוב של שני הצדדים", אמר ריבלין. לדבריו, "בחלוף שנים ומשאים ומתנים שנכשלו בזה אחר זה, כשהם גוררים אחריהם גלי אלימות וטרור, נדמה שההנחה הזאת בדבר היעדר רצון טוב, לא רק שהיא שגויה מיסודה, אלא שהיא מתעלמת מהנסיבות, מהיכולת ומהמצב הנוכחי בשטח".

בהקשר זה תקף ריבלין את יוזמת השלום הצרפתית וטען כי חתירה להסדר קבע בין ישראל לפלסטינים כעת תהיה "כישלון ידוע מראש שרק ידחוף את שני העמים עמוק יותר לחיק הייאוש". לדברי ריבלין, במצב כזה מי שיתחזק יהיו הגורמים הקיצוניים. הוא הוסיף כי על הקהילה הבינלאומית לחדול ממאמציה לחדש את המו"מ המדיני בין הצדדים ולעבור לצעדים בוני אמון שיצרו תנאים להצלחת מו"מ בעתיד.

ריבלין המליץ על כמה צעדים שניתן לבצע, בהם שיתוף פעולה עם ירדן ומצרים במטרה למנוע התעצמות צבאית של גורמים קיצוניים באזור, ופיתוח הכלכלה הפלסטינית והתשתיות הרשות. "על רקע המצוקה הכלכלית ביהודה ושומרון והמצב בעזה, יש צורך במהלך כלכלי נרחב. יש לקדם פיתוח תשתיות, גז, חשמל, מים, ביוב ודיור, בעזה וביהודה ושומרון", הוא אמר, "יש לחתור למציאת פתרון לטרגדיה האנושית ברצועת עזה". הנשיא הוסיף כי יש למצוא פתרונות לתנועת תושבים פלסטינים בגדה המערבית ובעזה ולמעבר סחורות המאפשר מענה ביטחוני הולם. "מדינת ישראל רואה בשיקומה של עזה, כמו גם בפיתוח כלכלי והשוואת תנאי החיים של הצד הפלסטיני והישראלי, אינטרס מוסרי וביטחוני כאחד", אמר ריבלין. 

ריבלין פנה לחברי הפרלמנט וביקש מהם למתן את הביקורת החריפה שלהם על ישראל. "אני מרגיש שהביקורת הרבה הנשמעת על ישראל באירופה נובעת בין היתר מחוסר הבנה וחוסר סבלנות לצורך קיומי של מדינת ישראל", אמר ריבלין, "מנגד, ולצערי הרב, גם בישראל מתפתח חוסר סבלנות. יש כאלה המפתחים כעס ותסכול כלפי מהלכים אירופים, כלפי מה שהם חווים כביקורת לא הוגנת לפרקים שלעיתים אף נגועה בפטרונות. ידידיי האירופאים, אני פונה אליכם ומבקש מכם, הבה נהיה סבלניים. כבדו את שיקול הדעת הישראלי גם כאשר הוא שונה משלכם. כבדו את הריבונות הישראלית ואת התהליך הדמוקרטי שבו מתקבלות הכרעותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ