המודיעין האמריקאי מתנגד להקלות לפולארד: עדיין עלול לגרום נזק לארה"ב

לפי דו"ח חדש שנכתב בתגובה לפניית עורכי דינו של המרגל, הוא מחזיק מידע העלול לפגוע במקורות מלפני 30 שנה: גם אם המקור כבר אינו בחיים, עלולה החשיפה לסכן את קרוביו

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

קהילת המודיעין של ארה"ב סבורה שיש להמשיך להטיל מגבלות על תנאי שחרורו של המרגל ג'ונתן פולארד, משום שהוא עדיין עלול לגרום נזק לאינטרסים של ארה"ב, אם יחשוף את שיטות הפעולה שלה או פרטים על מקורותיה. כך דיווחה סוכנות הידיעות JTA.

"יש להגן על מקורותיה ושיטותיה של קהילת המודיעין מפני אפשרות שאינטרס, יכולת או טכניקה של המודיעין ייחשפו, ויאפשרו ליריבינו לנקוט אמצעי-נגד ולקעקע את יעילותן", נכתב בדו"ח שחיברה ג'ניפר הדסון, הממונה על ניהול המידע עבור מנהל המודיעין הלאומי.

פולארד ביציאה מבית המשפט במנהטן לאחר שחרורו, בנובמבר
פולארד ביציאה מבית המשפט במנהטן לאחר שחרורו, בנובמברצילום: רויטרס

הדו"ח, שעליו דווח אתמול (שלישי) לראשונה בדיילי ביסט, נכתב בתגובה לפניית עורכי דינו של פולארד לבית משפט פדרלי במנהטן, שבה ביקשו להסיר כמה מהמגבלות שהוטלו עליו. לפי עורכי דינו, לפולארד, ששוחרר בנובמבר האחרון בתנאים מגבילים לאחר שריצה 30 שנות מאסר, אין עוד מידע מודיעיני רלוונטי.

ואולם לדברי הדסון, לפולארד היתה גישה למודיעין, שחשיפת פרטים עליו עדיין עלולה לגרום נזק לארה"ב. "אף שהמקורות אינם מוזכרים בשמם, תיאור פרטים של המקורות ועצם טיבו של המידע שהמקורות סיפקו, עלולים לסייע לחשוף את זהותם, היות שרק למספר קטן של אנשים היתה גישה לסוג מסוים של מידע", נכתב בדו"ח. בדו"ח מובע חשש כי גם מקורות מלפני 30 שנה עלולים להיפגע.

"חשיפת הקשר הסודי בין המקור לממשלת ארה"ב עלולה לגרום נזק חמור למקור, למשפחתו או למקרובים", נכתב בדו"ח. "גם במקרים שהמקור כבר אינו בחיים, עלולה חשיפתו להעמיד בסכנה את חייהם של האנשים שעמם היה בקשר".

התנאים המגבילים שהוטלו על פולארד למשך חמש שנות שחרורו על תנאי כוללים הצמדת צמיד אלקטרוני עם מערכת הניווט GPS לקרסולו, פיקוח על המחשב שלו או של מעסיקיו ושימוש מוגבל במחשב ובאינטרנט. פולארד גם מצווה להישאר בביתו בניו יורק משעה שבע בערב עד שבע בבוקר, תנאי שלדברי פרקליטיו מונע ממנו להשיג עבודה. כמו כן, פולארד אינו מורשה להצטרף לאשתו אסתר, שנשא כשהיה בכלא, המתגוררת בישראל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ