עבאס סירב לפגוש את ריבלין בבריסל

נשיא הפרלמנט האירופי הציע לקיים פגישה בין השניים, אולם בעוד שהנשיא הישראלי הסכים, הנשיא הפלסטיני דחה את ההצעה. ריבלין: "לא נוכל לבנות אמון בנינו אם לא נתחיל לדבר באופן ישיר"

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) דחה את הצעתו של נשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ, לקיים פגישה עם הנשיא ראובן ריבלין היום (חמישי) בבריסל. פקיד ישראלי בכיר, שביקש לשמור על עילום שם בשל הרגישות הדיפלומטית, ציין כי שולץ עידכן הבוקר את ריבלין, שנמצא ביומו האחרון של ביקורו באיחוד האירופי, כי עבאס מסרב לפגוש אותו.

לאחר פגישתו עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני בבריסל, התייחס רבלין לסירובו של עבאס להיפגש עמו. "תמוהה בעיניי העובדה שהנשיא מחמוד עבאס מסרב שוב ושוב להיפגש עם מנהיגים ישראלים, וכי בחר לפנות שוב שוב לקהילה הבינלאומית לקבלת תמיכה", אמר ריבלין. "בהזדמנות זו חשוב לי לומר כי נענתי בשמחה ליוזמת גורמים באיחוד האירופי לקיים מפגש ביני ובין עבאס המבקר בימים אלו בבריסל. אני מצר על כך שדחה את היוזמה למפגש. לא נוכל לבנות אמון בנינו אם לא נתחיל לדבר באופן ישיר, ללא מתווכים, כשאנו ממוקדים במה אפשר לעשות, ולא במה שאי אפשר לעשות- ואפשר לעשות הרבה".

ראש הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בבריסל, אתמול
ראש הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר והנשיא הפלסטיני עבאס, אתמול בבריסלצילום: Virginia Mayo/אי־פי

בשבוע שעבר, לקראת ביקורו של ריבלין בבריסל, פנה אליו שולץ והציע לארגן פגישה עם עבאס, שיהיה בעיר באותם ימים. ריבלין השיב מיד בחיוב ועידכן את ראש הממשלה בנימין נתניהו שמצידו בירך על קיומה של פגישה כזו. מדיניותה של ישראל מזה תקופה ארוכה הינה נכונות להיפגש עם ההנהגה הפלסטינית, בכל זמן ובכל מקום, למו"מ ישיר ללא תנאים מוקדמים.

בחודשים האחרונים טען עבאס כמה פעמים בפגישות עם גורמים בינלאומיים וכן בראיונות לתקשורת הישראלית כי הוא מוכן להיפגש עם נתניהו מיד, אולם נתניהו הוא זה שמסרב לקיומה של פגישה כזו. במקרה אחר טען עבאס כי שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, הוא זה שטירפד פגישה בינו לבין נתניהו וביקש ממנו לא לקיים אותה.

באוקטובר 2015 התרחש אירוע דומה לזה שקרה בימים האחרונים. שר החוץ של צרפת באותה תקופה לורן פביוס ניסה לארגן פגישה בין נתניהו לבין עבאס בפריז כחלק מהניסיון לעצור את ההסלמה סביב הר הבית. נתניהו השיב בחיוב להצעתו של פביוס אולם עבאס עיכב את תשובתו במשך כמה ימים עד שהנושא הפך לא רלוונטי.

הנשיא ראובן ריבלין נואם בפרלמנט האירופי, אתמול בבריסל
ריבלין בפרלמנט האירופי, אתמולצילום: JOHN THYS/אי־אף־פי

עבאס שהגיע אתמול לבריסל ונפגש עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, נואם היום בצהריים בפני הפרלמנט האירופי. מלשכתו של אבו מאזן נמסר כי לא היה שום מפגש מתוכנן בינו לבין הנשיא ריבלין. יחד עם זאת גורמים פלסטינים אמרו להארץ כי הטענה הישראלית כאילו אבו מאזן הוא סרבן "מגוחכת", והדגישו כי הנשיא הפלסטיני מעוניין במפגשים לצורך קידום השלום ופתרון שתי המדינות ולא לצורך פוטואפ עם בכירים ישראלים. בלשכתו של אבו מאזן גם לא הסתירו את אכזבתם מנאומו של ריבלין אתמול מול הפרלמנט האירופי שהגדיר את ההנהגה הפלסטינית כלא אפקטיבית והטיל את האחריות לכישלון התהליך על הפלסטינים, מבלי שהזכיר לדברי הגורמים את הכיבוש וזכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית. 

אתמול אמר ריבלין בנאומו בפרלמנט האירופי כי בתנאים הנוכחיים לא ניתן להגיע להסדר קבע בין ישראל לפלסטינים. ריבלין ביקש מהאיחוד האירופי לפעול כדי להגביר את האמון בין הצדדים וקרא למהלך ישראלי-בינלאומי לשיקום רצועת עזה על רקע מה שהגדיר "טרגדיה אנושית" המתרחשת שם.

ריבלין אמר בנאומו כי כל ממשלה ישראלית שנבחרה מאז הסכמי אוסלו תמכה בפתרון של שתי מדינות לשני עמים וכך גם הממשלה הנוכחית. הוא הדגיש כי מהיכרותו עם המערכת הפוליטית בישראל, כל הסדר מדיני שממשלה נבחרת תביא בפני הכנסת יזכה לרוב ויאושר. "עם זאת, ועם כל הקושי והכאב שבדבר, אנחנו מוכרחים להישיר מבט למציאות וגם לומר את האמת", הוסיף ריבלין, "היום לא מתקיימים התנאים המדיניים והנסיבות הפוליטיות והאזוריות המאפשרים הגעה להסדר קבע בינינו, הישראלים והפלסטינים". הוא הזכיר בין היתר את הפיצול הפוליטי הפנימי בין הרשות הפלסטינית בגדה לבין חמאס בעזה, את חוסר היציבות במזרח התיכון, ואת המצוקה הכלכלית הקשה והיעדר התשתיות בעזה ובגדה המערבית. 

מלשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נמסר: ״אבו מאזן הראה בבריסל את פרצופו האמיתי. מי שמסרב לפגוש את נשיא המדינה ואת ראש הממשלה נתניהו למשא ומתן ישיר, ומי שמפיץ עלילת דם מול הפרלמנט האירופי, טוען בשקר כי ידו מושטת לשלום. 
ישראל מחכה ליום שאבו מאזן יפסיק להפיץ שקרים ולעסוק בהסתה. 
עד אז, תמשיך ישראל להגן על עצמה מפני ההסתה הפלסטינית, שמניעה מעשי טרור״.‎‏

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ