עבאס: אפילו יעלון וברק הצהירו כי הפשיזם בישראל גובר

הנשיא הפלסטיני אמר בנאום חריף בפרלמנט האירופי כי "פלסטין חווה טבח היסטורי לעיני ולאזני הקהילה הבינלאומית", והאשים את צה"ל בפעולות רצח

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא הפלסטיני עבאס בנאומו בפרלמנט בבריסל, היום
עבאס בפרלמנט האיחוד האירופי, היוםצילום: JOHN THYS/אי־אף־פי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) האשים בצהריים (חמישי) בנאום תקיף בפרלמנט האירופי בבריסל את ישראל ב"טבח שלא היה כדוגמתו" ובהסתה לאלימות נגד פלסטינים. עם זאת, הוא ציין כי הוא תולה תקווה ביוזמת השלום הצרפתית

עבאס אמר כי "פלסטין, המולדת והעם, בהיסטוריה שלה ובמורשת ובזהות שלה חוותה ועדיין חווה טבח היסטורי ושוד שלא היה כדוגמתו במאה ה-20 ועדיין נמשך במאה ה-21 לעיניה ואוזניה של הקהילה הבינלאומית". לדבריו, "ישראל חווה בימים אלה נטייה לאלימות והקצנה והדבר קיבל ביטוי בטרור המתנחלים כפי שקרה למשפחת דוואבשה ובמקרה הרצח של הנער מוחמד אבו חדיר. זאת בנוסף להתנהלות הפושעת של הצבא הישראלי שמבצע פעולות רצח כלפי הפלסטינים ומתנהל מעל לחוק".

עבאס הוסיף כי "לפני שבוע אנשי דת וחכמים בישראל קראו להרעיל את מי השתייה של הפלסטינים" - טענה נפוצה שהופרכה ואף הושוותה לעלילות דם אנטישמיות.  

לדברי עבאס, מצב זה הביא לכך שאהוד ברק, משה יעלון, יצחק הרצוג וסגן הרמטכ"ל יאיר גולן, יחד עם עיתונאים בכירים בישראל, "דיברו על סממני פשיזם בחברה הישראלית". עבאס ציין כי "אנחנו מוכנים לדון בסוגיית ההסתה ולהקמת ועדה משולשת של ישראלים, פלסטינים וארה"ב - וכאן אני מוכן לצרף את האיחוד האירופי כמגשר ושופט בינינו".

בהתייחס ליוזמת השלום הצרפתית אמר עבאס כי "אנו מצפים שהמאמץ הבינלאומי בעקבות הכינוס שהיה בפריז יבשיל לוועידה בינלאומית שתקבע לוח זמנים למשא ומתן ויישום החלטות, ויהיה מנגנון ליישום ובקרה של ההחלטות כפי שקרה במשא ומתן מול איראן". לדברי עבאס, "הנשיא הצרפתי פרנסואה הולנד הבטיח לי לפני מספר ימים כי צרפת נחושה לכנס את הוועידה לפני סוף השנה".

הנשיא הפלסטיני הציג את עמדת הרשות הפלסטינית למו"מ: "אנחנו מתנגדים לכל הצעה לגבולות זמניים או הסדרי ביניים, כי מדובר בבזבוז זמן שלא מוביל לכלום. אנחנו בעד פתרון שתי המדינות על בסיס גבולות 67' וירושלים המזרחית תהיה הבירה, והפתרון יהיה על בסיס היוזמה הערבית שאושרה בשנת 2002 ללא שום שינוי".

מוקדם יותר הגיבה לשכת עבאס לסירובו של הנשיא הפלסטיני להיפגש עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הנמצא אף הוא בבריסל. לפי לשכת עבאס, לא היה שום מפגש מתוכנן בין השניים וכי הטענה הישראלית כאילו אבו מאזן הוא סרבן "מגוחכת". עוד הדגישו כי הנשיא הפלסטיני מעוניין במפגשים לצורך קידום השלום ופתרון שתי המדינות ולא לצורך הזדמנות צילום עם בכירים ישראלים. בלשכתו של עבאס גם לא הסתירו את אכזבתם מנאומו של ריבלין אתמול מול הפרלמנט האירופי שהגדיר את ההנהגה הפלסטינית כלא אפקטיבית והטיל את האחריות לכישלון התהליך על הפלסטינים, מבלי שהזכיר לדברי הגורמים את הכיבוש וזכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית. ריבלין עצמו התייחס לנושא, לאחר פגישתו עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני בבריסל: "תמוהה בעיניי העובדה שהנשיא מחמוד עבאס מסרב שוב ושוב להיפגש עם מנהיגים ישראלים, וכי בחר לפנות שוב שוב לקהילה הבינלאומית לקבלת תמיכה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ