משפחות הנעדרים בעזה מתנגדות להסכם עם טורקיה: "לא בלי הבנים"

משפחתו של אברה מנגיסטו תפגין מחר בבוקר מול משרדי ראש הממשלה וקרוביו של החייל אורון שאול יקימו מאהל מחאה מול בית רה"מ בירושלים. משפחת גולדין: נתניהו מעניק פרס לחמאס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרצל וזהבה שאול בביתם הערב
הרצל וזהבה שאול בביתם הערבצילום: גיל אליהו

משפחות הנעדרים ברצועת עזה מוחות על ההסכם הפיוס המתגבש עם טורקיה, שאינו כולל את החזרת החיילים אורון שאול והדר גולדין, והצעיר אברה מנגיסטו.

משפחתו של חייל צה"ל אורון שאול תקים מחר (ראשון) מאהל מחאה מול בית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. הוריו של סמ"ר שאול, שלחם במבצע "צוק איתן" ומוגדר כחלל שמקום קבורתו לא נודע במעמד שבוי או נעדר, קיימו הערב מסיבת עיתונאים בביתם. משפחתו של שאול מוחה על כך שישראל מקיימת מגעים להסכם פיוס עם טורקיה מבלי לכלול את החזרת שאול כתנאי להסכם. "בני אורון יצא לקרב בעזה לפני שנתיים ולא חזר", אמרה אמו של שאול, זהבה. "בשנתיים האלו נפגשנו רבות עם ראש הממשלה, והוא הבטיח לנו שלא היה משא ומתן בלי שאורון והדר גולדין יהיו בשיח".

סגן הדר גולדין

משפחת מנגיסטו מתכוונת לקיים מחר בשעה 8:00 בבוקר הפגנה מטעמה מול משרדי ראש הממשלה. בני המשפחה צפויים לנאום בזמן כניסת השרים לישיבת הממשלה. נכון לעכשיו, המשפחה אינה צפויה להתכנס יחד למאבק משותף עם שאר המשפחות. גורמים המייצגים את המשפחה הסבירו כי "החיבורים עוד לא נעשו". משפחת מנגיסטו מבדלת את המאמצים לשחרורו כאקט הומינטרי, בתקווה שבכך יגדלו הסיכויים לשובו. 

משפחת גולדין מסרה הערב בהודעה מטעמה כי היא מוחה על ההסכם המתגבש בין ישראל וטורקיה. "ההסכם אינו כולל את החזרת הבנים הדר ואורון לישראל, בניגוד להבטחות מפורשות מפי ראש הממשלה במשך השנתיים האחרונות", נכתב בהודעה. "להבנתנו, בעצם החתימה על הסכם זה ראש הממשלה ייכשל במבחן המהותי הראשון לאחר מלחמת 'צוק איתן' ויעניק פרס לחמאס על חטיפת סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול".

שאעבן א-סייד, אביו של הנעדר הבדואי הישאם א-סייד, אמר ל"הארץ" כי הוא שמע על המאבק של משפחת שאול, וכי הוא שוקל להגיע. עם זאת, סייג את הצטרפותו למאבק ואמר כי "אם הם יבנו אוהל אני אבוא כאזרח כמו כל האזרחים, ונראה אם לתמוך או לא לתמוך, בוא נראה מה הם אומרים, אני עוד לא שמעתי כלום".

לשכת ראש הממשלה מסרה הערב כי "ישראל ממשיכה כל העת במאמצים גלויים וחשאיים להשיב את חיילי צה"ל אורון שאול והדר גולדין ז"ל ואת שני אזרחי ישראל המוחזקים ברצועת עזה. ישראל לא תחדל מפעילותה זו עד למימוש המשימה".

משפחת מנגיסטו מפגינה מול מחסום ארז, אוגוסט 2015צילום: אליהו הרשקוביץ

מוקדם יותר הערב במסיבת העיתונאים שקיימה משפחת שאול אמר האב הרצל כי הוא שוחח עם ראש הממשלה נתניהו, אשר אמר לו שלא להתייחס למה שמדווח בתקשורת. "הוא אמר שחמאס לא יקבל כלום עד השבת הבנים הביתה. אני מקווה שהוא יעמוד במילה שלו", אמר האב.

הוריו של שאול קיימו שיחה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שלשום, במהלכה דרשו לכלול את השבתם של בנם ושל גולדין כתנאי ראשון לקיום הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה. "עומד להחתם הסכם עם טורקיה - זה הזמן שראש הממשלה חייב לעמוד בהבטחותיו. לא יתכן שייחתם הסכם עם טורקיה בלי שאורון והדר לא יחזרו הביתה. לא יהיה. אני לא מוכנה לזה", אמרה האם במסיבת העיתונאים והוסיפה כי "אם ראש הממשלה לא יחזיר את הבנים הביתה אנחנו נאלץ לצאת ולעשות דברים שלא רצינו, אך אין לנו ברירה".

בשיחת הטלפון עם ראש הממשלה שלשום אמרו הוריו של שאול כי ידוע שלטורקים יש דרישות ותנאים לנרמול היחסים, ובהם גם הקלות על עזה. לדבריהם, הם דרשו מראש הממשלה שלא לקדם הסכם עם הטורקים ללא החזרת החיילים.

בתחילת החודש צה"ל החליט להגדיר את מעמדם של סגן הדר גולדין וסמל ראשון אורון שאול, שנהרגו בלחימה בעזה בקיץ 2014, כחללים במעמד שבויים ונעדרים. מעמדו של סגן גולדין יוגדר כחלל במעמד שבוי ונעדר ושל סמ"ר שאול כחלל שמקום קבורתו לא נודע במעמד דומה. עבודת מטה התקיימה באגף כוח האדם במטרה להגדיר מחדש את מעמדם המשפטי של חיילי צה"ל הנעדרים וכאלו שנפלו בשבי. עבודת המטה נועדה לאפשר לצבא להציג הגדרות נוספות למעמד המוכר עד כה של חייל נעדר או שבוי, גם כאשר זה אינו עומד בהגדרה המשפטית הבינלאומית לדבר.

גם משפחתו של הצעיר הישראלי אברה מנגיסטו, הנעדר ברצועת עזה, אמרה מוקדם יותר השבוע כי היא מתנגדת להסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה, כל עוד הוא אינו כולל מידע על מצבו. מנגיסטו, תושב אשקלון, חצה את גבול הרצועה בספטמבר 2014.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ