ישראל וטורקיה השיגו הסכם פיוס; ההכרזה הרשמית מחר בצהריים

בנימין נתניהו ובינאלי יילדרים יקיימו מסיבות עיתונאים במקביל ברומא ובאנקרה. במסגרת ההסכם מתחייבת טורקיה לפעול מול חמאס בעניין שני האזרחים הנעדרים ושני החיילים בעזה

ברק רביד
שליח "הארץ" לרומא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים61
ברק רביד
שליח "הארץ" לרומא

ישראל וטורקיה הגיעו להסכם פיוס שיסיים את המשבר שפרץ בעקבות הרג האזרחים הטורקים על ידי לוחמי השייטת במהלך ההשתלטות על המשט לעזה במאי 2010. ההודעה הרשמית על כך תתפרסם במקביל על ידי שני הצדדים מחר (שני) בצהריים. במהלך הפגישה המכרעת שהתקיימה היום בין צוותי המשא ומתן של שתי המדינות, קיבלה ישראל מכתב רשמי מממשלת טורקיה ובו התחייבות לפעול מול חמאס כדי לסיים את פרשות שני האזרחים הישראלים הנעדרים בעזה וגופות שני חיילי צה"ל אורון שאול והדר גולדין.

ההודעה המשותפת על ההגעה להסכם פיוס היתה אמורה להתפרסם כבר הערב, אולם נדחתה למחר בשעה 13:00 (שעון ישראל). ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיצא היום לרומא, צפוי לקיים מסיבת עיתונאים עם חברי צוות המו"מ הישראלי - השליח המיוחד, יוסף צ'חנובר, שמלווה את הפרשה מתחילתה, וממלא מקום היועץ לביטחון לאומי יעקב נגל. במקביל יערוך ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים, מסיבת עיתונאים דומה באנקרה.

בנימין נתניהו ורעייתו שרה עם נחיתתם ברומא
בנימין נתניהו ורעייתו שרה עם נחיתתם ברומאצילום: עמוס בן גרשום / לע"

ההסכם עצמו ייחתם ביום שלישי על ידי מנכ"לי משרדי החוץ של ישראל וטורקיה. השניים לא ייפגשו אלא יחתמו על ההסכם בנפרד בירושלים ובאנקרה. פקיד ישראלי בכיר שמעורה במגעים עם טורקיה, אך ביקש לשמור על עילום שם בשל הרגישות הדיפלומטית, ציין כי הדחייה היתה מסיבה טכנית ולא נבעה ממחלוקות שנותרו. "בשעה בה רצינו לפרסם את ההודעה מתקיימות ארוחות האיפטאר של שבירת צום הרמדאן", אמר הפקיד הבכיר, "אז החלטנו לדחות את זה להיום בצהריים".

הפקיד הבכיר סיפר כי הסכם הפיוס יכלול את הסעיפים הבאים:

א. טורקיה מתחייבת להעביר חוק בפרלמנט שימחק תביעות משפטיות ישנות נגד חיילי צה"ל שהשתתפו בהשתלטות על המשט הטורקי ויחייב את טורקיה לשפות את ישראל על כל תביעה עתידית.

ב. ישראל תעביר סכום של 20 מיליון דולר לקרן הומניטארית שתוקם לפיצוי משפחות האזרחים הטורקים שנהרגו ונפצעו במהלך ההשתלטות על האוניה "מאווי מרמרה" במאי 2010. לפי ההסכם, סכום הכסף יועבר רק אחרי שהפרלמנט הטורקי יצביע על החוק שמבטל את התביעות נגד חיילי צה"ל. סכום הפיצויים שתשלם ישראל נקבע כבר לפני למעלה משנתיים ומאז למעשה לא השתנה.

ג. טורקיה מוותרת על דרישתה כי ישראל תסיר את הסגר הימי על רצועת עזה ולמעשה הכירה בכך שכל סיוע שהיא מעוניינת לספק לרצועה צריך לעבור קודם כל דרך נמל אשדוד.

ד. ישראל תאפשר לטורקיה לבנות בעזה פרויקטים בתחום התשתיות כגון בית חולים, תחנת כוח ומתקן להתפלת מי ים. ישראל התחייבה לאפשר לטורקיה להעביר ציוד וסיוע הומניטארי לעזה ללא כל הגבלה, כל עוד הוא יועבר דרך נמל אשדוד.

ה. ישראל וטורקיה ינרמלו את היחסים ביניהן – יעלו את דרג הייצוג הדיפלומטי, ימנו שגרירים לתל-אביב ולאנקרה ויסירו את המגבלות שהטילו על שיתוף פעולה מדיני, ביטחוני, צבאי ומודיעיני בין המדינות.

ו. ישראל התנצלה כבר במארס 2013, במהלך שיחת טלפון בין נתניהו לבין רג'פ טייפ ארדואן על הרג תשעת האזרחים הטורקים על ידי לוחמי השייטת. ההתנצלות היתה אחד התנאים הטורקים לנירמול היחסים.

"הם רצו שנסיר את הסגר על עזה, ואת זה דחינו על הסף", אמר הפקיד הבכיר, "אבל הסכמנו לסייע לאוכלוסייה בעזה. המדיניות שלנו היא להפריד בין האוכלוסייה לבין חמאס. יש סימנים מדאיגים לגבי קריסת התשתיות בעזה. בסוף זה יפגע בנו, ולכן זה אינטרס שלנו לטפל בזה, ונרצה שעוד מדינות יסייעו בנושא הזה".

לצד סעיפיו המרכזיים יש להסכם שני נספחים: הראשון עוסק בדרישה הישראלית לסגירת המפקדה הצבאית של חמאס שפועלת מאיסטנבול ומכווינה פיגועים נגד ישראל בגדה המערבית. פקיד ישראלי בכיר אמר היום כי ממשלת טורקיה התחייבה שלא תבוצע משטחה כל פעילות טרור או פעילות צבאית של חמאס נגד ישראל. "טורקיה התחייבה לאכוף זאת", אמר הפקיד הבכיר, "זה יהיה חלק בלתי נפרד מההסכם".

הנספח השני הוא למעשה מכתב רשמי שהעבירה טורקיה לישראל אתמול ובו התחייבה לפעול מול חמאס כדי לנסות ולפתור את פרשת שני האזרחים הנעדרים וגופות שני החיילים. פקיד ישראלי בכיר אמר בתדרוך לכתבים כי המכתב הועבר לצוות המו"מ הישראלי ע"י צוות המו"מ הטורקי במהלך הפגישה שהתקיימה ברומא. לדברי הפקיד, נתניהו הנחה את צוות המו"מ הישראלי להעלות את הסוגייה במהלך השיחות כבר לפני כמה חודשים. המטרה, לדבריו, היתה להשיג את אותה התחייבות טורקית להפעיל את השפעתה על חמאס בעזה כדי להביא לפריצת דרך והיום הדבר הבשיל.

"ביקשנו וקיבלנו מכתב רשמי בו מורה נשיא טורקיה ארדואן למודיעין הטורקי ולכל סוכנויות הממשלה הרלוונטיות לנקוט בכל האמצעים הדרושים, לסייע ולפעול כדי לסיים את סוגיית השבויים והנעדרים הישראלים בעזה על בסיס הומניטארי", אמר הפקיד הבכיר. "זה מה שטורקיה יכולה לעשות כרגע כדי לסייע בנושא". נתניהו סיפר למשפחותיהם של שני החיילים ושני האזרחים הישראלים הנעדרים על המגעים להשגת ההתחייבות הטורקית. "מיד אחרי שהמכתב הועבר אלינו היום ראש הממשלה התקשר למשפחות ועידכן אותן", אמר הפקיד הבכיר, "המשפחות הופתעו לטובה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ