ברק רביד
שליח "הארץ" לרומא

בשתי מסיבות עיתונאים נפרדות – האחת ברומא והשנייה באנקרה – הכריזו היום (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו ומקבילו הטורקי בינאלי יילדרים כי שתי המדינות הגיעו להסכם פיוס שיסיים את המשבר שפרץ בעקבות הרג תשעת האזרחים הטורקים על ידי לוחמי השייטת במהלך המשט לעזה במאי 2010 ויביא לנירמול היחסים.

הסכם הפיוס נחתם אתמול בראשי תיבות על ידי צוותי המשא ומתן. לראשונה מאז החל המו"מ שיגר נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן לסבב השיחות המכריע ברומא את יועצו האישי והאיש הקרוב ביותר אליו, איבראהים קאלין, כדי לפקח מקרוב על הסיכומים הסופיים.

מחר ההסכם ייחתם באופן רשמי על ידי מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד בירושלים, ועל ידי מנכ"ל משרד החוץ הטורקי באנקרה. ביום רביעי יובא ההסכם לדיון והצבעה בקבינט המדיני-ביטחוני. בשלב זה לא הביע אף אחד משרי הקבינט התנגדות להסכם. עם זאת, השרים נפתלי בנט ואיילת שקד מהבית היהודי שומרים על עמימות וטוענים כי עדיין לא גיבשו עמדה.

ממלא מקום היועץ לביטחון לאומי, יעקב נגל, שהיה חבר בצוות המשא ומתן, אמר כי אחרי אישור ההסכם בקבינט הוא יפורסם לציבור. במקביל, יונח ההסכם על שולחן הכנסת למשך 14 יום, כפי שנעשה בתהליך אישרור אמנות בינלאומיות. בסיום אותם 14 ימים ייכנס ההסכם לתוקף באופן רשמי.

ברק רביד עונה על שאלות הגולשים

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במסיבת העיתונאים ברומא כי להסכם הפיוס עם טורקיה "יש חשיבות אסטרטגית עבור ישראל". הוא הוסיף כי על רקע הטלטלה במזרח התיכון הוא רצה "לייצר מוקדים של יציבות" סביב ישראל. "ישראל וטורקיה הן שתי מעצמות גדולות באזור והנתק בינינו לא הועיל לאינטרסים המשותפים שלנו ומנע מאיתנו לשתף פעולה בתחומים חשובים", הוא הדגיש.

במסיבת העיתונאים הציג נתניהו את עיקרי ההסכם:

א. ההסכם כולל העברת חוק בפרלמנט הטורקי שיבטל את כל התביעות שהוגשו בטורקיה נגד חיילים ישראלים שהיו מעורבים בהשתלטות על המשט הטורקי לעזה וימנע הגשת תביעות עתידיות.

ב. ההסכם כולל התחייבות למניעת כל פעילות טרוריסטית או צבאית נגד ישראל מאדמת טורקיה כולל איסוף כספים למטרות אלה. "זו התחייבות חשובה", אמר נתניהו. הכוונה היא בעיקר למפקדה הצבאית של חמאס בטורקיה שישראל דרשה את סגירתה. טורקיה תמשיך לאפשר למשרדי חמאס לפעול בשטחה אולם לפעילות פוליטית בלבד. 

ג. במסגרת ההסכם ויתרה טורקיה על דרישתה להסרה מלאה של הסגר הימי על עזה. הטורקים הכירו בכך שכל הסיוע שהם מעבירים לעזה צריך להגיע לנמל אשדוד לבידוק ביטחוני ומשם דרך היבשה לעזה. "ההסכם שומר על הסגר הימי הביטחוני על עזה שמונע התעצמות של חמאס", אמר נתניהו במסיבת העיתונאים. "לא הייתי מוכן להתפשר על זה".

ד. עם זאת, ההסכם כולל נכונות ישראלית לאפשר לטורקיה לקדם שורה של פרויקטים הומניטריים בעזה – הקמת בית חולים, תחנת כוח ומתקן להתפלת מי ים. "ההסכם מאפשר טיפול בנושאים הומניטריים בעזה בכפוף לשיקולי הביטחון של ישראל", אמר נתניהו. "כשאין מספיק חשמל מתעוררות בעיות של סניטציה שיוצרות מגפות שלא נעצרות בגדר הגבול. לכן זה אינטרס ישראלי מובהק. התייבשות עזה תפגע גם במי התהום של ישראל ותזהם אותם ולכן יש אינטרס ישראלי לטפל גם בזה". ראש ממשלת טורקיה יילדרים אמר במסיבת העיתונאים שקיים באנקרה כי ספינה טורקית ראשונה ועליה 10 אלף טונות של סיוע הומניטרי תצא לנמל אשדוד כבר ביום שישי הקרוב. "ההסכם משקף את תפקידה של טורקיה כמגנה של העמים המדוכאים המזרח התיכון", אמר יילדרים.

ה. במסגרת ההסכם תעביר ישראל פיצויים בסך 20 מיליון דולר לקרן הומניטרית שתוקם בטורקיה ותעביר את הכסף למשפחות האזרחים הטורקים שנהרגו ונפצעו במהלך אירועי המשט. פקיד ישראלי בכיר אמר אתמול כי הכסף יועבר רק אחרי שהפרלמנט הטורקי יעביר את החוק שימנע תביעות נגד חיילים ישראלים. השליח המיוחד יוסף צ'חנובר שליווה את המו"מ בשש השנים האחרונות סיפר במסיבת העיתונאים כי במהלך השיחות דרשו הטורקים פיצויים גבוהים בהרבה. "גם אני הייתי שמח לא לשלם כלום ולהשיג הסכם", אמר צ'חנובר. "זה בלתי אפשרי במו"מ כזה. ההתחלה היתה בסכומים אגדתיים שטורקיה דרשה והסיום היה 20 מיליון דולר. פירות ההסכם הזה יניבו לישראל הישגים גדולים הרבה יותר מ-20 מיליון דולר".

ו. מיד אחרי החתימה על ההסכם יתחיל תהליך נירמול היחסים. ישראל וטורקיה ימנו שגרירים חדשים באנקרה ובתל אביב ויסירו את המגבלות שהטילו זו על זו בכל הנוגע לשיתוף פעולה מדיני בארגונים בינלאומיים ושיתוף פעולה ביטחוני וצבאי.

ראש ממשלת טורקיה, היום באנקרהצילום: UMIT BEKTAS/רויטרס

על אף שלא מדובר בסוגיה שהינה חלק מההסכם, אמר נתניהו במסיבת העיתונאים כי הפיוס עם טורקיה יסייע לקדם את נושא שיווק הגז הישראלי לשווקים באירופה וכך יקדם בצורה חיובית מאוד את הכלכלה הישראלית. "ההסכם עם טורקיה פותח פתח לשיתוף פעולה בנושאי כלכלה ואנרגיה לרבות בנושא הגז", הוא אמר. "הגז טומן בחובו אפשרות של חיזוק המשק הישראלי וקופת המדינה. מדובר על סכומי עתק. צריך להוציא את הגז מהמים אבל גם ליצור שווקים לאותו גז. מאגר לוויתן יכול לספק גם את השוק המצרי וגם את השוק הטורקי ואפילו אספקה דרך טורקיה לאירופה".

במהלך מסיבת העיתונאים התייחס נתניהו לביקורת החריפה נגדו ונגד ההסכם שנשמעה ביממה האחרונה הם מצד ראש האופוזיציה יצחק הרצוג והן מצד גורמים אחרים כמו השר לשעבר גדעון סער. נתניהו סיפר כי חלק מהאנשים שעכשיו תוקפים אותו אמרו לו בחודשים האחרונים לחתור להסכם פיוס עם טורקיה. "הם אמרו לי – 'על 20 מיליון דולר אתה לא גומר את זה? זו מדינה מוסלמית חשובה מאוד'", אמר נתניהו. "אני לא מנהל את המדינה לפי ציוצים או כותרות, אלא לפי האינטרסים של המדינה. שמעתי שאנשים מדברים על הכבוד הלאומי. אני רואה שמנהיגי העולם מכבדים את מי שמנסה לקדם את האינטרסים הלאומיים שלו".

השליח המיוחד צ'חנובר התייחס גם הוא לביקורת על ההסכם. הוא סיפר במסיבת העיתונאים כי נתניהו אמר לו מראש שתהיה ביקורת חריפה אולם למרות זאת חתר לחתימה על ההסכם בשל חשיבותו האסטרטגית. "המהלך הזה נמשך 6 שנים", אמר צ'חנובר. "אני מבטיח לכם שכל סעיף וכל משפט נלעס במשך השנים האלה לפני ולפנים. הוא לא נולד פתאום, הוא פרי מו"מ ארוך וקשה". ממלא מקום היועץ לביטחון לאומי יעקב נגל אמר מצידו כי כאשר ההסכם יפורסם בעוד כמה ימים, חלק גדול מהביקורת עליו ייעלם.

לצד הסכם הפיוס, העבירה טורקיה לישראל במהלך פגישת המו"מ אתמול מכתב רשמי ובו התחייבות של הנשיא ארדואן לגייס את סוכנויות המודיעין שלו כדי לנסות ולקדם את השבת של שני החיילים ושני האזרחים הישראלים שנעדרים בעזה ונמצאים בידי חמאס. חרף ההתחייבות הטורקית מתחו משפחות הנעדרים ביקורת חריפה על נתניהו על רקע הסכם הפיוס.

"אני מבין את סבלן של משפחות הנעדרים", אמר נתניהו במסיבת העיתונאים. "אני מבטיח להם שלא נפסיק ולא נעצור עד שנחזיר את הבנים הביתה. ההסכם מייצר עוד כלי לעשות זאת. טורקיה לא שולטת בחמאס ולא מחזיקה בגופות. אבל ההתחייבות שקיבלנו מארדואן זה דבר טוב. בלי המכתב שלו לא היה קורה כלום. עכשיו יש סיכוי למשהו".

נתניהו ונגל סיפרו כי בימים האחרונים עידכנה ישראל את ארה"ב, רוסיה, יוון, קפריסין, מצרים וירדן על ההסכם המתגבש. לדבריהם, ישראל הדגישה כי ההסכם לא בא על חשבון אף אחת מבנות בריתה של ישראל. נתניהו הסביר כי המו"מ נמשך שש שנים וכי ההסכם לא נחתם בעבר כיוון שעד היום לא הושגו התנאים שישראל מוכנה לקבל, בעיקר בכל הנוגע לדרישה הטורקית להסרת המצור מעל עזה.

"לקח זמן עד שהתנאים יבשילו ועד שטורקיה תסיר חלק מהתנאים שהציבה", הוא אמר. "אנחנו לא נכנסים לירח דבש או מציירים תמונה במשקפיים ורודים - אבל האינטרסים שלנו מקודמים חיובית בהסכם. ההסכם הזה חשוב. הוא לא חף מביקורת אבל הוא חשוב אסטרטגית לישראל. אני עושה מה שחשוב לישראל גם לדורות הבאים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ