משפחות החללים בעזה: "הופר הערך העליון של המדינה ושל צה"ל"

הוריהם של הדר גולדין ואורון שאול שבו וקראו לממשלה להתנות את הסכם הפיוס עם טורקיה בהשבתם: מבחינתנו שעזה תהפוך לסינגפור, אך לא לשכוח את הבנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוריהם של הדר גולדין ואורון שאול במסיבת העיתונאים שקיימו מול בית ראש הממשלה, אחר הצהריים

בני משפחותיהם של הדר גולדין ואורון שאול, החיילים שגופותיהם מוחזקות ברצועת עזה, שבו וקראו אחר הצהריים (שני) לממשלת ישראל להתנות את אישור הסכם הפיוס עם טורקיה בהשבת בניהם. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להיפגש מחר עם המשפחות. לאחר מכן ייפגשו המשפחות ונתניהו עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון. 

במסיבת עיתונאים שערכו באוהל המחאה שהקימו אתמול מול בית ראש הממשלה בירושלים, אמר שמחה גולדין כי "לשתי המשפחות יש הבטחה מראש הממשלה, הוא חזר עליה כמה וכמה פעמים. הוא הבטיח לנו שבכל מקרה של מו"מ עם כל אחת מהמדינות באיזור, בראש ובראשונה יעלו את נושא הבנים, ויתנו כל מו"מ כזה בהחזרת הבנים". ואולם לדבריו, ביום חמישי התברר להם בשיחת טלפון עם נתניהו כי "הסעיף הזה איננו. אנחנו חושבים שלמען האמינות, למען המשך הדרך ולמען חוסן המדינה מוכרחים להחזיר את ההתניה הזאת לתוך ההסכם". 

גולדין הוסיף כי "הדר ואורון הם בעיה הומניטרית, ואנחנו מספקים לעזה פתרונות הומניטריים מזה שנתיים. אנחנו מאפשרים עכשיו לכל העולם ובמיוחד לטורקיה, הפטרונית של החמאס, להיטיב עם עזה. אנחנו מוכרחים להעמיד את כל זה כתנאי לפתרון הבעיה ההומניטרית של מדינת ישראל, של צה"ל, של כל האזרחים וכל האזרחיות, להביא אותם לארץ ישראל".

לאה גולדין אמרה כי "מבחינתנו מלחמת צוק איתן לא הסתיימה. שני חיילים נשארו מאחור. הופר פה הערך העליון של מדינת ישראל ושל צה"ל לא להשאיר חיילים מאחור - לא בזמן שכוחות שצה"ל בתוך האזור, במלחמה, וודאי ובוודאי לא שנתיים אחרי האירוע". היא אמרה כי המשפחות בעד ההסכם עם טורקיה, "ומבחינתי שעזה תהפוך לסינגפור, החיים שלנו יהיו יותר טובים. אבל לא לשכוח את הדבר ההומניטרי הבסיסי. לקיים את ההסכם, להשיג אותו אבל להביא את הבנים".

אמו של אורון שאול, זהבה שאול, אמרה כי היא מקווה שהקבינט לא יאשר את ההסכם. "אם הוא יאשר את זה אני לא יודעת מתי נראה את אורון והדר. לא ייתכן שהם שלחו אותם לצוק איתן והם לא יודעים להחזיר אותם".

בני משפחות גולדין ושאול בפגישה עם אדלשטיין, הבוקר צילום: יצחק הררי // דוברות הכנסת

הרצל שאול העריך כי רק החרפת המאבק תביא לשינוי. "זה הפתרון במדינה שלנו, רק צעקות וגישה כזו יחזירו את הילדים הביתה. הבטחות של ראש הממשלה, אני אומר לכם – לא כדאי לחכות. הוא תמיד מבטיח לי ואני יוצא תמיד מאוכזב. אני לא רוצה להגזים באמירות שלי אבל הוא לא מחשבן למשפחות השכולות ואנחנו כנראה צריכים להמשיך קדימה".  

הבוקר נפגש יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, בלשכתו עם בני משפחותיהם של החיילים. אדלשטיין אמר למשפחות כי "אינני מתיימר לומר כעת שאני בקי בכל פרטי ההסכם, אבל אני מבטיחכם לשוחח עם כל מי שנוגע בדבר ובכלל זה עם ראש הממשלה עם שובו ארצה ולעשות הכל כדי לפעול להכללת עניינם של הבנים בהסכם. הכנסת ככלל מאוחדת סביב הנושא הזה ואני מקווה שבימים הקרובים נקבל תמונה אופטימית יותר מזו המצטיירת כעת".

"נתניהו הפר את האמון שנתנו לו"

אילן מנגיסטו, אחיו של אברה מנגיסטו הנעדר בעזה, יצא היום בביקורת חריפה נגד ראש הממשלה ועל ההסכם עם טורקיה. בשיחה עם "הארץ" אמר כי "הוא ניצל את האמון של המשפחות שנתנו לו את השקט, שהוא יעשה את מה שהתחייב, והוא חושב שהשקט הזה יימשך לנצח. ובאמת נתנו, גם משפחות החיילים. סמכנו עליו שיעשה את כל המאמצים, שינצל את ההזדמנויות".

א-סיידצילום: באדיבות המשפחה

על ההסכם שהתגבש אמר מנגיסטו כי "ההסכם הזה הוא ארור, אין לי בעיה בהסכם עם טורקיה, מדיני, כלכלי, כל אחד יש לו את האינטרסים שלו. אך ההסכם הזה של הסיוע ההומינטרי, שטורקיה דורשת ברצועת עזה, זה למעשה לחמאס. אנחנו דורשים מממשלת ישראל שתקפיא את ההסכם הזה, עד שחמאס וישראל לא יסדירו את השבת הנעדרים".

עם זאת הוא הוסיף כי מבחינתו המאבק לא הסתיים כשהוא מכוון להשפיע על הקבינט. "אנחנו נמשיך במאבק, עד קצה היכולת, עד שתהיה ישיבת הקבינט (שיאשרו את ההסכם אב"ז) וגם אחרי זה". 

אתמול אמר שעבאן א-סייד, אביו של הישאם א-סייד, הצעיר הבדואי שחצה את גדר המערכת לעזה בשנה שעברה, כי הוא מתקשה לגייס עזרה לשחרור בנו. לדבריו, הרשימה המשותפת וההנהגות הבדואיות המקומיות בנגב אינן נרתמות לעזור לו, בין היתר מפני שבנו שירת בצה"ל כמה חודשים. 

מאז חצה א-סייד את גדר המערכת, באפריל 2015, ניסה האב לשמור על פרופיל תקשורתי נמוך. לדבריו, הפגישות עם ליאור לוטן, מתאם ראש הממשלה לענייני הנעדרים והחללים, מתקיימות אחת לשבועיים-שלושה. פרט לכך ניסה א-סייד בשנה האחרונה לפעול גם בערוצים פרטיים. בשיחה עם "הארץ" הוא סיפר כי בשנה האחרונה נעשו כמה ניסיונות, בעיקר דרך משפחות בדואיות שלהם קרובי משפחה בעזה, לברר על מצבו של הישאם עם חמאס, אך ללא תוצאות. לדבריו, "אנחנו יש לנו בעיה, אצל העזתים אנחנו נחשבים יהודים, ופה אנחנו נחשבים חמאסניקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ