הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס הבוקר (רביעי) במשרד ראש הממשלה בירושלים לאישור הסכם הפיוס עם טורקיה. עדיין לא ברור אם בסיום הישיבה תתקיים הצבעה או שיהיה צורך לדחות אותה ולקיים דיון קבינט נוסף.

אתמול ציינו שני שרי קבינט, שביקשו לשמור על עילום שם בשל רגישות הסוגיה, כי הסכם הפיוס עצמו, אותו קיבלו אתמול שרי הקבינט, הינו באורך שלושה עמודים. עמוד אחד עוסק בנושא תשלום הפיצויים ושני העמודים האחרים עוסקים בהחזרת הנורמליזציה ליחסים בין המדינות. לדבריהם, אין בנוסח ההסכם פרטים או סעיפים שלא פורסמו עד כה.

פקיד בכיר בירושלים אמר אתמול כי בלשכת ראש הממשלה יש חשש אמיתי לכך שבישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, לא יהיה רוב לאישור הסכם הפיוס. הפקיד הבכיר ציין כי כמה משרי הקבינט שוקלים שיקולים פוליטיים על פני השיקולים המדיניים והביטחוניים שבהם יש לבחון את הסכם הפיוס. "חלק גדול מהשרים יודעים שההסכם הזה טוב, אבל מפחדים שיגידו עליהם שהם שמאלנים", אמר הפקיד הבכיר. לדבריו, לאור חוסר הוודאות לגבי היכולת של נתניהו לגייס תמיכה בהסכם הפיוס בקבינט, עדיין לא ברור אם בסיום הישיבה תתקיים הצבעה או שיהיה צורך לדחות אותה ולקיים דיון קבינט נוסף.

למרות החשש שמשדרים בלשכת ראש הממשלה, רוב הסיכויים שיושג רוב לאישור הסכם הפיוס. כדי שהסכם הפיוס לא יעבור יצטרכו מתנגדיו – ליברמן, בנט ושקד לגייס עוד שלושה שרים לצידם. הפקיד הבכיר העריך כי השרים דרעי ושטייניץ יתמכו בהסכם הפיוס ולכן משמעות הדבר שהמתנגדים יצטרכו לשכנע את השרים ארדן, כץ וכחלון להתנגד להסכם הפיוס - דבר קשה מאוד להשגה שאם יקרה עלול להביא לפירוק הקואליציה.

מכתב הצד בנושא האזרחים הנעדרים וגופות החיילים בעזה, שגם אותו קיבלו השרים, הינו באורך של כחצי עמוד בלבד. המכתב ממוען לשליחו של ראש הממשלה לנושא הפיוס עם טורקיה, יוסף צ'חנובר. מי שחתום על המכתב הוא תת-שר החוץ הטורקי היוצא, פרידון סינירלולו, שניהל את המו"מ מול צ'חנובר בשנים האחרונות.

במכתב מציין סינירלולו כי הנשיא רג'פ טייפ ארדואן הנחה את כל סוכנויות הממשלה הרלוונטיות לעשות את כל המאמצים כדי לסיים את פרשת האזרחים הנעדרים וגופות החיילים הישראלים בעזה, וזאת ממניעים הומניטאריים. במכתב הודגש בפירוש כי הסוגיה אינה קשורה להסכם הפיוס או לתהליך הנורמליזציה אלא תיעשה במנותק כמחווה של רצון טוב מצד טורקיה.

בתוך כך, ארגון "שורת הדין" ומשפחות נרצחים בפיגועים הגישו היום עתירה לבג"ץ נגד נתניהו ושרי הקבינט בגין ההסכם עם טורקיה הכולל התחייבות למניעת כל פעילות טרוריסטית או צבאית נגד ישראל מאדמת טורקיה. "ההסכם, באופן בלתי סביר לחלוטין, מאפשר לחמאס לשמר מטה רשמי שלו בשטח טורקיה, ומונע את גירוש מנהיגי החמאס מאדמתה ו/או מיצוי הדין עמם", נכתב. "בכך נמנע ההסכם מלתת התייחסות אפקטיבית לקשר ההדוק שמקיימת טורקיה עם ארגון הטרור חמאס, אשר שם לו למטרה לרצוח את אזרחי מדינת ישראל על בסיס קבוע בעשרות השנים האחרונות, ולתמיכת טורקיה בארגון זה. ההסכם מחמיץ לחלוטין את ההזדמנות שנתגלגלה לישראל עתה להגביל במעט את פעילות הטרור הרצחנית אשר מתוכננת ומונהגת מאדמת טורקיה, ולעשות צדק עם קורבנות הטרור".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ