דו"ח הקוורטט שיפורסם מחר יזהיר מפני "מציאות של מדינה אחת"

שליח האו"ם למזרח התיכון: הדו"ח יקבע כי הטרור, הבנייה בהתנחלויות והמצב בעזה מסכנים את פתרון שתי המדינות. לדבריו, חברות הקוורטט יקראו לישראל לשנות את מדיניותה בשטחי סי

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

דו"ח הקוורטט על הקיפאון המדיני צפוי להתפרסם מחר (שישי) אחר הצהריים. שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, אמר היום בפני מועצת הביטחון של האו"ם כי הדו"ח מתריע מפני גורמים המציבים בסכנה את פתרון שתי המדינות ויוצרים מגמה של מדינה אחת. בין הגורמים אותם ציין מלדנוב: טרור, הסתה, בנייה בהתנחלויות, מדיניות ישראל בגדה והמצב ברצועת בעזה. מלדנוב קרא למועצת הביטחון להביע תמיכה בדו"ח ולסייע לחברות הקוורטט בעבודתן.

"הדו"ח מתמקד באיומים המרכזיים על היכולת להשיג הסכם שלום באמצעות משא ומתן, ונותן המלצות להתקדמות", אמר מלדנוב. "חברות הקוורטט סבורות כי התקדמות חשובה יכולה להתבצע בשטח על ידי כל אחד מהצדדים באופן עצמאי כדי להביע מחויבות אמיתית לקידום פתרון שתי המדינות".

נתניהו ובאן בפגישתם בירושלים, ביום שלישיצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

מלדנוב אמר כי חברות הקוורטט  – ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם – מדגישות בדו"ח כי יש צורך דחוף שהישראלים והפלסטינים יעמדו בהתחייבויות שנתנו במסגרת הסכמים קודמים. לדבריו, על הצדדים לבצע צעדים "שימנעו השתרשות של מדינה אחת ומצב של כיבוש ועימות בלתי פוסק... יש להפוך את המגמות האלה באופן דחוף כדי לקדם פתרון של שתי מדינות בשטח".  

מלדנוב אמר עוד כי מטרת הדו"ח אינה להטיל אשמה על אחד הצדדים, אלא להציע דרכים לשינוי המצב בשטח ולחידוש המשא ומתן בין הצדדים. הוא ציין כי במסגרת המלצות הדו"ח יקראו חברות הקוורטט לישראל לשנות את מדיניותה בגדה המערבית, במיוחד בשטח סי בו ישראל שולטת גם ביטחונית וגם אזרחית. הוא אמר בין היתר כי על ישראל להעביר יותר סמכויות לרשות הפלסטינית כפי שנקבע בהסכמים קודמים בין הצדדים. מלדנוב הוסיף כי חברות הקוורטט מעוניינות לראות את ישראל מאפשרת לפלסטינים לקדם בשטח סי מיזמים בתחום הדיור, המים, האנרגיה, התקשורת, החקלאות ומשאבי הטבע, תוך שמירה על צרכי הביטחון שלה.

"יש צורך דחוף שהישראלים והפלסטינים יפעלו ליישם את ההמלצות שיכללו בדו"ח הקוורטט", אמר מלדנוב. לדבריו, "חברות הקוורטט מציעות שורה של צעדים, שאם ייושמו בצורה כנה ונחושה ובתמיכת הקהילה הבינלאומית, עשויים להציב את הישראלים והפלסטינים על נתיב שעשוי להוביל לשלום כולל עם השלכות היסטוריות לאזור כולו. ברצוני להבהיר כי הסדר קבע שיסיים את הסכסוך יושג אך ורק דרך משא ומתן ישיר שתוצאותיו לא יוכלו להיקבע מראש על ידי צעדים חד-צדדיים שבהם הקהילה הבינלאומית לא תהיה מוכנה להכיר". 

הפלסטינים הביעו אכזבה מדבריו של שליח האו"ם. ל"הארץ" נודע כי מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, שוחח עם נציגים בכירים בקוורטט והביע את הסתייגותו מהדברים, כיוון שלדבריו ממשלת נתניהו לא מתירה שום אפשרות למשא ומתן ישיר. גורמים פלסטינים אמרו כי במקרה והדו"ח יטיל אחריות הדדית על שני הצדדים ויתעקש על משא ומתן ישיר, הרשות תשקול לנתק קשר עם הקוורטט.

ישראל פעלה כדי לרכך את הדו"ח

על חיבור הדו"ח הוחלט בפגישה שקיימו שרי החוץ של הקוורטט במינכן בחודש פברואר, על רקע הקיפאון המדיני בין ישראל לפלסטינים, ההידרדרות הביטחונית בשטח ויוזמת השלום הצרפתית. בהודעה שפרסמו אז שרי החוץ של הקוורטט הם התייחסו לראשונה לשיתוף פעולה אפשרי בין הקוורטט לבין מועצת הביטחון של האו"ם. הדבר יצר חשש רב בישראל כי דו"ח הקוורטט יהיה הקדמה למהלך רחב יותר במועצת הביטחון בנושא הישראלי־פלסטיני. 

בשלושת החודשים האחרונים עבדו דיפלומטים בכירים מארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם על גיבוש טיוטת הדו"ח. מי שהוביל את הכתיבה היה השליח האמריקאי לתהליך השלום פרנק לוונשטיין, אולם התהליך התבצע באופן משותף יחד עם שליח האיחוד האירופי פרננדו ג'נטיליני, שליח האו"ם מלדנוב והשליח הרוסי לתהליך השלום איגור ורשינין. דיפלומטים מערביים, שביקשו לשמור על עילום שם בשל הרגישות הדיפלומטית, ציינו כי בסוף השבוע שעבר נפגשו הארבעה בז'נבה, השלימו את טיוטת הדו"ח והעבירו אותה לעיונם ולאישורם של שרי החוץ.

ישראל פעלה באחרונה כדי לרכך את הדו"ח, כשברקע - החשש מהחרפה בעמדה האמריקאית נגד ההתנחלויות. כמו כן, ניסתה ישראל למנוע מצב שבו תיכלל בדו"ח התייחסות לצעדים עתידיים אפשריים בנושא הישראלי-פלסטיני מצד מועצת הביטחון של האו"ם. כחלק מהמאמצים קיימה ישראל מגעים מול כל חברות הקוורטט. מי שריכז על הפעילות בנושא היה שליחו של ראש הממשלה, יצחק מולכו, שמקיים שיחות תכופות בנושא עם לוונשטיין. שיחות דומות קיימו בכירים במשרד החוץ עם נציגי האו"ם, האיחוד האירופי ורוסיה. ישראל אף העבירה לנציגי הקוורטט מסמכים שונים בניסיון להביא לריכוך הביקורת על ישראל או לפחות להגביר את הביקורת על הפלסטינים.

לקראת פרסום הדו"ח, קרא השבוע מזכ"ל האו"ם באן קי-מון לראש הממשלה בנימין נתניהו לבצע צעדים שימנעו מישראל להפוך למדינה דו-לאומית. "אני מעודד אותך לבצע את הצעדים האמיצים הנחוצים כדי למנוע מציאות של מדינה אחת ושל סכסוך תמידי", אמר באן לנתניהו בפתח פגישתם בירושלים ביום שלישי. "יש לעשות זאת בצורה שתיתן מענה לשאיפות הלאומיות הן של הישראלים והן של הפלסטינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ