בעקבות הפיגוע בהר חברון: הכתר הנרחב ביותר מאז חטיפת תלמידי הישיבה

ההרוג בפיגוע הוא מיכאל (מיכי) מרק, בן 48 מעתניאל, שרעייתו וילדיו נפצעו מהירי. נתניהו הורה לקצץ בכספי המסים לרשות, הקבינט יתכנס הערב לישיבת חירום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחסום צה"ל בדרום חברון, היום

לאחר פיגוע הירי שבו נהרג ישראלי בכביש 60 אמש (שישי), הטיל צה"ל כתר על אזור חברון כולו - בהיקף שלא ננקט באזור מאז מבצע "שובו אחים", בעקבות חטיפת שלושת תלמידי הישיבה לפני כשנתיים. הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס במוצאי שבת כדי לדון בהסלמה בימים האחרונים, וראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לקזז מיידית עשרות מיליוני שקלים מכספי המסים המועברים לרשות הפלסטינית - סכום שלדבריו מעבירה הרשות למבצעי פיגועים ולבני משפחותיהם.

משטרת ירושלים מסרה כי כי במהלך הלילה התגרו כמה צעירים בשוטרים בשער שכם שבעיר העתיקה, וזרקו לעברם אבנים. ההתגודדות פוזרה באמצעים לפיזור הפגנות תוך מספר דקות ולא היו נפגעים. במשטרה מסרו כי אלפי שוטרים ולוחמי מג"ב פרוסים בכל הגזרות בעיר. 

הרוג בפיגוע בדרום הר חברון הוא מיכאל (מיכי) מרק, בן 48, תושב ההתנחלות עתניאל ואב לעשרה. מרק ניהל את ישיבת ההסדר בעתניאל לצד הרב ראם כהן. ב-2002 אירע בישיבה פיגוע שבו נהרגו ארבעה מתלמידיה. בפיגוע אתמול נפצעה באורח קשה אשתו של מרק, חווה. במד"א עדכנו הבוקר כי מצבה יציב והיא מונשמת ומורדמת. ילדיו, תהילה ופדיה, נפצעו גם הם בפיגוע. מרק היה בן דודו של ראש המוסד, יוסי כהן

בעקבות הפיגוע שוחחו שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט והחליטו לתגבר את הכוחות באזור חברון בשני גדודים - גדוד 13 של חטיבת גולני וגדוד מבסיס האימונים של חטיבת הצנחנים. שני צעדים נוספים שהוחלט לנקוט צפויים לפגוע באוכלוסייה פלסטינית רחבה - הטלת כתר חריג על נפת חברון, כך שכ-700 אלף פלסטינים לא יוכלו לצאת ולהיכנס מן ואל העיר חברון ויישובים סמוכים לה, למעט במקרים שיוגדרו הומניטאריים; ושלילת היתרי הכניסה לישראל מ-3,000 תושבי בני נעים, העיירה שבה חי המחבל שרצח אתמול את הנערה הלל יפה אריאל בקרית ארבע, לאחר שביום הפיגוע כבר נשללו ההיתרים ממאות מבני משפחתו. איזנקוט הביע הסתייגות מענישה קולקטיבית, וביום רביעי, באירוע לציון 40 שנה למבצע אנטבה, אמר בין היתר כי מאבק יעיל בטרור מתבסס בין היתר על "ניסיון להפריד בין טרור לבין אוכלוסייה". 

מיכאל מרק, שנהרג בפיגוע בכביש 60

קצין בצה"ל ששוחח אתמול עם כתבים הסביר: "בשבועות האחרונים היינו בתקופה שבה היתה דעיכה, אנחנו רוצים להמשיך את המגמה הזו ולכן נוקטים בסדרת פעולות גדולה וחריגה יחסית כדי לעצור את הרצף הזה". לדברי הקצין, הכתר עשוי להניב מודיעין שיסייע באיתור מבצעי הפיגוע שנמלטו. "כשאנחנו מבינים שמסתובבת חוליה כמו זו של היום אנחנו צריכים לשים עליה יד, ואם לא - יהיו עוד פיגועי ירי", אמר. "השיטה הזו הצליחה בעבר". בהתייחסו לרצף הפיגועים האחרון הוסיף הקצין כי "אחת הסיבות להתפרצות הזו היא סיום הרמדאן - בעשרת הימים האחרונים של החודש, היסטורית, יש יותר פיגועים - ושנית, פיגועים שנגמרים בהרוגים מביאים עוד פיגועים. בהינתן שההסתה ברשות לא פוחתת ואין אף מנהיג שמגנה, פיגוע של ילדה שנרצחת במיטתה ואין גינוי של הרשות מזמין את הפיגוע הבא". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים אחרי הפיגוע התייעצות ביטחונית עם ליברמן, איזנקוט, ראש השב"כ נדב ארגמן ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב מרדכי. מלשכת נתניהו נמסר אתמול אחר הצהריים כי כתגובה ראשונית לפיגוע, הוא הורה לקזז באופן מיידי מכספי המסים שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית את מלוא הסכום שהרשות מעבירה מדי חודש למחבלים ולבני משפחותיהם - כמה עשרות מיליוני שקלים מדי חודש. "הרשות מעבירה את הכספים למחבלים באמצעי הלבנה שונים וככל שמעשי הטרור חמורים יותר, כך התשלומים גדלים", נמסר מלשכת ראש הממשלה. "ישראל סבורה שעידוד הטרור על ידי ההנהגה הפלסטינית הן בדברי הסתה והן בתשלומים למחבלים ולבני משפחותיהם מהווים תמריץ לרצח". 

לקראת ישיבת הקבינט הערב אמר שר החינוך, נפתלי בנט, כי הוא מתכוון להעלות בה כמה הצעות לצעדי תגובה על הפיגועים האחרונים - בהם יציאה למבצע מעצרים נרחב בדרום הר חברון וניתוק האינטרנט באזור, "לא כצעד ענישה אלא כדי למנוע את הפיגוע הבא". כן דורש בנט לעצור מחדש משוחררים בעסקת שליט שעברו על תנאי שחרורם, לראשונה מאז מבצע "שובו אחים", לחדש במלואה את הפעילות הצבאית בשטחי A ו-B שצומצמה בהתאם להבנות עם הרשות הפלסטינית ולבצע מיד הריסות בתים של פלסטינים שנדחו עד כה מסיבות מדיניות.

צעד נוסף שמבקש בנט לנקוט הוא הקמת שכונה ואזור תעשיה בקרית ארבע, בסמוך לבית משפחת אריאל שבתה הלל יפה נרצחה בפיגוע דקירה אתמול. לדברי בנט, שתי היוזמות כבר אושרו תכנונית. כן מציע שר החינוך להטיל כתר בלתי מוגבל בזמן על בני נעים, להעמיד לדין את אמו ואחותו ולגרש אותן לאזור אחר בגדה בשל דבריהן בזכות הפיגוע.

זירת הפיגוע בדרום הר חברון בו נהרג מיכאל מרק, אתמולצילום: HAZEM BADER/אי־אף־פי

מוקדם יותר אתמול פנה שר התחבורה ישראל כץ לראש הממשלה נתניהו ואמר לו כי יש לנקוט צעדים נוספים נגד הטרור הפלסטיני. "עלינו להבין שאנחנו נמצאים במלחמה כוללת ולפעול בהתאם", מסר כץ. "יש להכריז על מצב חירום, לקדם חקיקה שתאפשר גירוש משפחות מחבלים ונקיטת צעדים חריפים כנגד המסיתים וכנגד מי שמגבה את הטרור ונותן לו מחסה".

שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני), צייץ בטוויטר: "‏טרור לא מנצחים בדיבורים. צריך מערכה בינלאומית לפירוז עזה ושיקום הרצועה לכך דרוש ראש ממשלה עם אומץ וחזון שיעצור את הטרור ואת אסון המדינה הדו לאומית". ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני) אמר: "צה"ל איננו יודע להביא פתרון צבאי למדיניות כושלת ומתמשכת... צה"ל יתגבר כוח ויפעיל מהלכים התקפיים - וטוב שכך - ואנחנו נמשיך להתגלגל מגל טרור לגל הבא. הגיע הזמן שהממשלה הזו תעבור מטקטיקה של הוראות פתיחה באש למדיניות חכמה ואסטרטגיה". ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) הגיב גם הוא להסלמה הביטחונים וקרא "לרדוף את המחבלים ולהכות בטרור ללא רחם בכל מקום וזמן". 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה: "אסור לישראל להתעלם מדו"ח הקוורטט שציין את הבנייה בהתנחלויות והקיפאון בתהליך המדיני כצעדים שיובילו להיווצרותה של מדינה אחת, הדבר היחיד שיכול להביא למניעת הפיגועים ולביטחון ארוך טווח לישראל הוא הסדר מדיני וצעדים לסיום הכיבוש". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ