החלה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני; מקורבי בנט: "הגיע הזמן לשינוי כיוון רדיקלי"

בסביבתו של בנט תוקפים את ראש הממשלה ושר הביטחון על כך שאינם פועלים מספיק למיגור הטרור. "פעולותיהם מעטות מדי ומאוחרות מדי", אמרו המקורבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הערב (שבת) כדי לדון בהסלמה הביטחונית של הימים האחרונים. בסביבת שר החינוך נפתלי בנט מתחו ביקורת על התנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן, ואמרו כי פעולותיהם "מעטות מדי ומאוחרות מדי, ולא יעצרו את הטרור הוויראלי".

אתמול החליטו נתניהו וליברמן לחדש מכרז לבניית 42 יחידות דיור בקרית ארבע, זאת בתגובה לפיגוע שלשום שבו נרצחה הלל יפה אריאל, נערה בת 13 מההתנחלות. מדובר במכרז שפורסם לפני שנה וחצי אולם הוקפא לאחר שקבלנים לא ניגשו אליו. גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו היום גם כי בתום עבודת מטה שהתקיימה בשבועיים האחרונים הוחלט להקים מחדש בית קברות למחבלים, וזאת כדי להימנע מהחזרת הגופות למשפחותיהם.

נתניהו וליברמן בהשבעת ליברמן לשר ביטחון, מאיצילום: אמיל סלמן

מקורבים לשר בנט מסרו כי מדובר בהחלטות ישנות מלפני שנה וחצי, וכי "ניכר שהמחבלים אינם מורתעים ואינם פוחדים מאיתנו". עוד הוסיפו בסביבתו: "המשך בפעולות המיושנות לא יבלום את הטרור. הגיע הזמן לשינוי כיוון רדיקלי. השר בנט לא יסתפק בתגובה רפה ומיושנת והוא יציג בקבינט את תכניתו המקיפה לבלימת גל הטרור הוויראלי".

יו"ר סיעת הבית היהודי, חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי, תקפה גם היא את הצהרת נתניהו על הבנייה בקרית ארבע ואמרה: "התרגלנו לכותרות על תשובה ציונית הולמת של בנייה בתגובה לפיגועים, אולם לא ראינו מהם בנייה בפועל. מדובר בסך הכל באישור תכניות שכבר אושרו בעבר ושיתקעו גם הפעם מסיבה כלשהי. הציבור כבר לא קונה את זה, וגם באיחוד האירופי וברשות הפלסטינית לא מוטרדים מההצהרה".

גם במועצת יש"ע מתחו ביקורת על חידוש המכרז ליחידות הדיור ומסרו כי "זו אינה תשובה התיישבותית הולמת אלא לעג לרש, אישור מצומצם זה אינו מהווה שינוי מגמה. יחד עם הפעולות הצבאיות והביטחוניות שנעשות במרחב חברון חייבת לבוא פעולה התיישבותית ציונית חזקה ואמיתית על ידי אישור אלפי יחידות דיור וקידום פיתוח תשתיות התיישבותיות במרחב. רק מהלך כזה יהווה תשובה ציונית הולמת לטרור".

ליברמן ביקר הערב במקום פיגוע הירי בדרום הר חברון אתמול, בו נרצח מיכאל (מיכי) מרק. בהודעת לשכת שר הביטחון ליברמן נכתב: "אישור הבנייה של 42 יחידות דיור בקרית ארבע יהווה מסר חשוב שכל פיגוע רק יחזק את ההתיישבות היהודית ביו"ש". לדברי ליברמן, אי-החזרת גופות מחבלים ופעולות נוספות יינקטו כדי להילחם בטרור.

אתמול ביקרו נתניהו וליברמן בביתה של הלל יפה אריאל. במהלך הביקור אמר נתניהו: "לראות את החדר של הלל, לראות את כתמי הדם שם ליד מיטתה וספרים ובגדים של ילדה קטנה, זה מזעזע, וזה מזכיר לנו שוב מול מי ומול מה אנחנו עומדים". הוא הוסיף: "הם רוצים לעקור נטוע ואנחנו נעמיק את השורשים. הם לא יוציאו אותנו מכאן".

אתמול אירע פיגוע ירי בכביש 60 צמוד לצומת אדוריים, בו נרצח מרק, בן 48, תושב ההתנחלות עתניאל ואב לעשרה. בפיגוע נפצעה באורח קשה אשתו של מרק, חווה. במד"א עדכנו הבוקר כי מצבה יציב והיא מונשמת ומורדמת. ילדיו, תהילה ופדיה, נפצעו גם הם בפיגוע. 

בעקבות הפיגוע צה"ל הטיל כתר על אזור חברון כולו, בהיקף שלא ננקט באזור מאז מבצע "שובו אחים" בעקבות חטיפתם ורציחתם של שלושת תלמידי הישיבה לפני כשנתיים. הערב יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני כדי לדון בהסלמה בימים האחרונים, וראש הממשלה הורה לקזז מיידית עשרות מיליוני שקלים מכספי המסים המועברים לרשות הפלסטינית - סכום שלדבריו מעבירה הרשות למבצעי פיגועים ולבני משפחותיהם.

אתמול אחר הצהריים שרי החוץ של חברות הקוורטט - ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם - פרסמו דו"ח בו קבעו כי המסלול הנוכחי בו מתקדמים הישראלים והפלסטינים מרחיק את האפשרות ליישום פתרון שתי המדינות ויוצר מצב בו משתרשת בשטח מציאות של מדינה אחת לשני עמים. בפרק ההמלצות קוראות חברות הקוורטט לרשות הפלסטינית להפסיק את ההסתה, להגביר את הפעילות נגד טרור ולגנות פיגועים ולישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ואת ההשתלטות הזוחלת על שטחי C בגדה המערבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ