ספינה טורקית הנושאת ציוד סיוע לעזה הגיעה לישראל

ספינת משא הנושאת ציוד הומניטרי עגנה בנמל אשדוד בהתאם להסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה. בני משפחתו של החייל אורון שאול מפגינים במעבר כרם שלום והודיעו כי יחסמו את מעבר הסיוע

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

ספינת משא טורקית הנושאת ציוד הומניטרי המיועד לרצועת עזה עגנה היום (ראשון) בנמל אשדוד בהמשך להסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה. פעילים הפגינו מחוץ לנמל במחאה על הגעת הספינה.

ספינת הסוחר, lady Leyla, הנושאת את דגל פנמה, יצאה מנמל מרסין בדרום טורקיה בליל יום שישי כשעליה 42 מכולות ומעל ל-10 אלף טונות של ציוד הומניטרי. המכולות מכילות מזון, ביגוד וציוד רפואי. לשם השוואה, בכל יום עבודה ממוצע, עוברים כ-20 אלף טונות סחורות במעבר כרם-שלום.

האונייה ליידי לילה מגיעה לנמל אשדוד, היום
האונייה ליידי לילה מגיעה לנמל אשדוד, היוםצילום: AMIR COHEN/רויטרס

ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים, הכריז על העברת הסיוע בשבוע שעבר בעת הצגת הסכם הפיוס. במסגרת ההסכם הוחלט כי על אף שהסגר הימי על הרצועה יימשך, טורקיה תוכל לשלוח סיוע הומניטרי שיועבר דרך ישראל. 

משפחת החייל אורון שאול, שגופתו מוחזקת ברצועת עזה, הגיעה הבוקר אל מעבר כרם שלום, דרכו אמור לעבור הציוד והמזון שהגיעו מטורקיה לרצועת עזה. בני המשפחה, יחד עם משפחות נוספות ששכלו את בניהן במבצע צוק איתן, התכוונו למנוע את מעבר המשאיות לרצועת עזה.

"הבן שלי נמצא בדיוק כאן מעבר לגדר כבר שנתיים", הסבירה זהבה שאול, אמו של אורון. "שנתיים שלא פצינו פה וישבנו בשקט. עכשיו, אחרי ההסכם עם טורקיה, אנחנו חושבים שגם הכול הומינטרי. אז אם הכול הומינטרי, אנחנו נותנים להם כל כך הרבה משאיות שיכנסו לעזה, והם לא יחזירו את הבן שלי? לא היה ולא יקרה דבר כזה".

אביו של אורון שאול, הרצל, במעבר כרם שלום, היום
אביו של אורון שאול, הרצל, במעבר כרם שלום, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

"אנחנו עומדים פה ומנסים לעצור את המשאיות בגופנו, על מנת שידעו שאנחנו לא ניתן שזה יימשך ככה", המשיכה האם. "זה בלתי אפשרי, זה לא הגיוני, וממשלת ישראל צריכה להבין את זה. היא צריכה להבין את זה, היא שלחה את הבן שלי לצוק איתן ומחובתה להחזיר אותו אלינו. והיא לא עושה את זה, ואם היא לא עושה את זה, אז אנחנו נעשה את זה. מה הם מצפים? שאנחנו נמשיך לשבת בשקט? הנה זה החלק הראשון, ואנחנו נמשיך. אם לא יהיה שינוי בהסכם, אנחנו נמשיך. ראש הממשלה לא עושה מספיק על מנת להחזיר את הבנים שלנו".

אביו של אורון, הרצל הסביר כי "אנחנו לא נגד ההסכם הזה. אבל זה הסכם גרוע למשפחות. לא מוזכר בו שום דבר על הבנים. זהו פרס לחמאס והפסד לישראל. ראש הממשלה קיבל שנתיים של שקט, עם הבטחות אין ספור שחוזרות על עצמם שהוא ידאג להחזיר את הבנים הביתה. אבל הוא חתם על הסכם עם טורקיה, ושום סעיף לא מופיע בהסכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ