באופן חסר תקדים: ציפי לבני זומנה לתשאול ביחידה לפשעי מלחמה של הבולשת הבריטית

שרת החוץ לשעבר, שהגיעה ללונדון כדי להשתתף בכנס "הארץ", זומנה לתשאול לגבי חשד למעורבות בביצוע פשעי מלחמה. "כפי שאנחנו מכבדים את מה שבריטניה עושה נגד הטרור הבינלאומי אני מצפה שכך יכבדו כאן את ישראל", הגיבה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד
לונדון

שרת החוץ לשעבר, ח"כ ציפי לבני, קיבלה ביום חמישי האחרון ממשטרת בריטניה זימון חסר תקדים לתשאול לגבי חשד למעורבות בביצוע פשעי מלחמה במהלך מבצע "עופרת יצוקה" בעזה בשנת 2008. לבני נמצאת כעת בלונדון כדי להשתתף בכנס "הארץ". רק בתום מגעים דיפלומטיים בהולים בין ישראל לבריטניה קיבלה לבני חסינות, שאפשרה לה לא להתייצב לתשאול.

ל"הארץ" נודע כי ביום חמישי קיבלה לבני שיחת טלפון מאחד הבלשים ביחידת פשעי המלחמה של הסקוטלנד-יארד ששאל האם היא אכן מגיעה ללונדון. בסיום השיחה הוא שלח לה בדואר האלקטרוני את הזימון לתשאול. בכך למעשה עקפה הבולשת הבריטית את ההליכים המקובלים ופנתה ללבני ישירות ולא עברה דרך השגרירות. מיד אחרי קבלת הזימון עידכנה לבני את שגרירות ישראל בלונדון, את לשכת ראש הממשלה ואת משרד החוץ ואת משרד המשפטים. במהלך המגעים עם הבריטים הבהיר משרד החוץ בירושלים כי לבני מתכוונת להגיע ללונדון גם אם לא תקבל חסינות. פקיד בכיר ציין כי בצורה כזו ניסתה ישראל להפעיל לחץ על הבריטים לטפל בפרשה בנחישות. 

ציפי לבני בכנס "הארץ" בלונדון, היוםצילום: Raymond Simonson

התשאול נועד לעסוק במעורבותה של לבני בביצוע פשעי מלחמה ובהפרות של אמנת ז'נבה כחלק מתפקידה כשרת החוץ, ממלאת מקום ראש הממשלה וחברת הקבינט המדיני-ביטחוני במהלך מבצע "עופרת יצוקה" בשנת 2008. בשנים האחרונות הגישו ארגונים פרו-פלסטינים שורה של תלונות נגד בכירים ישראלים ובהם לבני בנוגע למבצע "עופרת יצוקה". התיק נגד לבני נמצא בשלב המתקדם ביותר.

המכתב התקבל יומיים לפני ביקורה המתכונן של לבני בלונדון כדי להשתתף בכנס של עיתון "הארץ" והקהילה היהודית. לדברי הפקיד הבכיר, במכתב הודגש כי מדובר בתשאול "על בסיס התנדבותי" ובהסכמה בלבד, שמטרתו לקבל מלבני מידע והבהרות לגבי החשדות נגדה. 

המכתב ובו ההזמנה לתשאול היה חריג ביותר ולמעשה חסר תקדים עד היום. בעקבות קבלת המכתב החלו מגעים בהולים בין שגרירות ישראל בבריטניה לבין משרד המשפטים ומשרד החוץ בירושלים בנסיון למצוא פתרון לסוגיה. הפקיד הבכיר ציין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עודכן בפרטים וכך גם שרת המשפטים איילת שקד והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

שידור חי מוועידת "הארץ" בלונדון

בשלב מסוים החלו גם מגעים מול ממשלת בריטניה מחשש שלבני תיעצר עם הגעתה או במהלך שהותה בלונדון, וזאת חרף העובדה שהבולשת הבריטית הדגישה כי לא מדובר בזימון לחקירה באזהרה שהגעה אליה היא חובה. לאחר המגעים הדיפלומטיים סוכם עם משרד החוץ הבריטי תיקבע ללבני פגישה עם השר לענייני המזרח התיכון בממשלת בריטניה וכי ביקרה של לבני בלונדון יקבל מעמד של "משימה דיפלומטית מיוחדת" מה שיעניק לה באופן אוטומאטי חסינות ממעצר ומהעמדה לדין. במקביל, שגרירות ישראל בבריטניה מסרה לסקוטלנד יארד כי לבני לא תגיע לתשאול.

לבני עצמה התייחסה בנאומה בכנס "הארץ" בלונדון לזימונה לתשאול ואמרה שסוגית האיום המשפטי על בכירים ישראלים שמגיעים לבריטניה היא "בעיה קשה ביחסים בין המדינות" שאותה יש לפתור אחת ולתמיד. "הוזמנתי לדבר כאן על מה שאני מייצגת וזאת השאיפה לשלום", אמרה לבני. "אבל במשך שנים כל ביקור שלי בבריטניה הוא תחת איום של צו מעצר בעקבות מבצע צבא חשוב שישראל ניהלה נגד החמאס בעזה בהיותי שרת חוץ וחברת קבינט. פעם אחת הוצא צו מעצר נגדי והחוק הבריטי תוקן אבל לא מספיק".

לבני אמרה כי לאור זימונה לתשאול במשטרת בריטניה כדי לתת תשובות, היא החליטה להשיב פומבית לדברים. "אני גאה בעבודתי בקבינט ואין לי מה להסתיר", היא אמרה. "החמאס מוגדר באירופה כארגון טרור. האידיאולוגיה שלהם דתית הם לא פועלים להקמת מדינה אלא נגד קיומם של כופרים יהודים או נוצרים. הם תוקפים במשך שנים משפחות ישראליות בתוך מדינת ישראל למרות שעזבנו את עזה ופרקנו את ההתנחלויות שם. רק אתמול הם פגעו בגן לילדים שהיה תודה לאל סגור והם נותנים הנחיות ישירות להמשיך להרוג אזרחים".

לדברי לבני, היא דוחה כל השוואה שמבצעים בין בין חיילי צה"ל או טייסי חיל האוויר שמנסים להימנע מפגיעה באזרחים לבין טרוריסטים וכך גם כל השוואה בין ארכי-טרוריסט שנותן פקודה לחמאס לבין מקבל החלטות ישראלי. היא הוסיפה כי המערכת הבריטית מנוצלת לרעה. "ישראל פתוחה לכל שר בריטי לביקור מבלי שיישאל שאלות על  החלטותיו בקבינט", אמרה לבני. "כפי שאנחנו מכבדים את מה שבריטניה עושה נגד הטרור הבינלאומי ולא מזמינים שרים בריטיים לתשאול על קבלת ההחלטות, אני מצפה שכך יכבדו כאן את ישראל. זאת הציפייה שלי ושל ממשלת ישראל מממשלת בריטניה. המצב הזה איננו בעיה אישית שלי הוא בעיה קשה ביחסים בין המדינות וזאת אינה עמדתי האישית אלא גם של ממשלת ישראל לאחר שמשרדי החוץ והמשפטים בישראל נאלצו ללוות את הביקור הזה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ