הצנחת כוחות, השכרת סירות מקניה או כיבוש שדה התעופה: החלופות שנבחנו לחילוץ במבצע אנטבה

במלאת 40 שנה למבצע אנטבה פרסם משרד הביטחון את הקלטות תחקיר חיל האוויר יממה אחרי המבצע לשחרור החטופים. מפקד חיל האוויר דאז על הרמטכ"ל מוטה גור: "הדעה שלו היתה שלילית"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבצע אנטבה
גילי כהן

משרד הביטחון פרסם הקלטות מתחקיר חיל האוויר לאחר מבצע אנטבה, בהן מפורטות החלופות שנבחנו לחילוץ: הטסת כוח לקניה שיגיע בסירות לאוגנדה ויתקוף את המחבלים, הצנחת כוחות לאזור או כיבוש שדה התעופה באוגנדה.

במלאת 40 שנה למבצע אנטבה, ארכיון צה"ל ומשרד הביטחון פרסמו הקלטות מהתחקיר שערך מפקד חיל האוויר דאז, האלוף בני פלד, יממה לאחר ששבו הכוחות מאוגנדה. בתחקיר מסבירים הנוכחים כי מדובר ב"אחד המבצעים המזהירים בתולדות חיל האוויר", ומציינים כי מעטים היו מעורבים בתכנון המבצע, בניסיון לשמור על חשאיותו. גם היום, חלקים מהקלטות התחקיר, שהוגדר סודי ביותר, לא פורסמו לציבור.

40 שנה למבצע אנטבה: סיקור נרחב >> מבצע יצחק: רבין היה הגיבור האמיתי של אנטבה >> הילדים של אנטבה נפגשו שוב עם פרס, 40 שנה אחרי >> מ"כדור הרעם" ל"מבצע יונתן": המיתוס של יוני נתניהו >> המהנדס הישראלי שמסר את תוכניות נמל התעופה >> רינה רייספלד, מחטופי אייר פראנס 139: "השיחות עם החוטפים היו מרתקות" >> מיהם החוטפים הגרמנים שמאחורי אנטבה?

בתחקיר מתוארות החלופות שהיו על הפרק בניסיון לחלץ את חטופי טיסת "אייר-פראנס". אחת האפשרויות שעלו היתה הטסת כוח צבאי לקניה, שמשם אמור היה להגיע אל החוף באוגנדה באמצעות סירות שיישכרו. אז תוכנן כי הכוח יהרוג את המחבלים, יסגיר את עצמו ואוגנדה תשחרר את החטופים. "אמרו שזה לוקח המון זמן. מי יודע בכלל אם הקנייתים יתנו להם להגיע, ואם המבצע לא יתגלה, ואם הם יתחילו לשכור סירות כישראלים, שפתאום באים", מתואר בתחקיר מדוע דחו הצעה זו.

מפקד חיל האוויר דאז בני פלד, ב-1976צילום: סער יעקב / לע"מ

אפשרות נוספת שהועלתה היא להצניח כוח צבאי אחר ליעד, אך זו נדחתה מחשש לקרוקודילים, כך עולה מתחקיר חיל האוויר שנערך אז. עוד אפשרות שנבחנה היתה כיבוש שדה התעופה האוגנדי לכמה שעות. "בהתחלה חשבנו לכבוש את השדה לכמה שעות, להשתלט עליו, להבריח את הכושים משמה, וליצור פה בסיס לכמה שעות, למצוא את כל אלתורי הדלק ולא להסתמך בכלל על ניירובי", הוסבר בתחקיר. אך החשש בקרב מתכנני המבצע היה "אם נתקע שמה גם עם החטופים, זה יהיה ביזיון בינלאומי. אז אמרנו שדבר ראשון נעלה את המטוסים ונטיס אותם".

מפקד חיל האוויר דאז פלד מתאר בתחקיר כי מטרת המבצע היתה לחלץ את רוב השבויים ולהביאם הביתה, או לכל הפחות לחלצם למדינה אחרת, שאינה עוינת. "אם המבצע לא מראה דרך סבירה לעשות את זה - לא מקבלים. כל המבצעים האחרים לא התקבלו, כי הם לא הראו את זה, למרות שאלו שהציעו אותם חשבו שזה יביא את זה", אמר פלד בתחקיר. "כמו שאמרתי שלשלוח חמישה חבר'ה, להרוג את חמשת או עשרת המחבלים, לקשור את עצמם בשבי... לא היה בזה סבירות שאנחנו נקבל את השבויים בחזרה".

פלד מציין כיצד הרמטכ"ל דאז, מוטה גור, סרב להביע דעה על התוכנית המבצעית שהתגבשה בנוכחות יתר הנוכחים במקום. "יצאו כולם, נשארנו לבד. הדעה שלו היתה שלילית לחלוטין, על הבסיס של המודיעין, וכמובן על יכולת הנחיתה בלילה חשוך", אמר. "אני לא יכול לשכנע אף אחד, שלא טס, שקשה לו להאמין שבאמת ניתן לנחות על מסלול בלילה. אני בהחלט מקבל את זה - קשה לשכנע... ואז החלטנו שאנחנו צריכים לשכנע". 

בהקלטות גם נשמעה דרישת חיל האוויר לשמור על המבצע כסודי ביותר, ושלא יהפוך "לא נושא להרצאות, לא לשיחות, ולא לסימפוזיון"; "לא יהיו ראיונות לעיתונאים, לא יהיו הרצאות בחיל האוויר, לא יהיו אירועי חוויות עם הלוחמים המספרים. אני יודע שזה חריג", נשמע בתחקיר. "מי שצריך להפיק את הלקחים יפיק אותם. כל היתר הוא לא נושא לשיחה. וחוץ מזה, אם יישאר קצת מסתורין סביב המבצע הזה זה בכלל לא יזיק".

משרד הביטחון פרסם גם וידיאו של שחזור המבצע שנערך ב-2001, לציון 25 שנה למבצע. השחזור כלל גם את הטסתם של מטוסי ההרקולס ("קרנף") שהשתתפו בחילוץ בני הערובה באוגנדה. בנאום שנשא יעקב (שיקי) שני בשחזור לפני 15 שנה, אמר: "טסנו באותם מטוסים שטסנו לפני 25 שנים. אני מקווה שבשנת ה-50, לא נטוס על המטוסים הללו". בטקס סיום קורס הטיס שנערך ביום חמישי האחרון, השתתף במטס האווירי אחד ממטוסי ההרקולס שלקח חלק במבצע באנטבה.

בחיל האוויר נערכים לטקס לציון 40 שנה למבצע, באוגנדה עצמה, בנוכחות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחיו של יוני נתניהו שנהרג במבצע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ