הקבינט אישר את דו"ח צ'חנובר; גוף חדש בצה"ל יחקור אירועים מבצעיים

השרים אישרו את המלצות הצוות בנוגע להליכי הבדיקה לגבי טענות להפרת דיני הלחימה. החקירות ומשך הזמן להחלטה על התיקים יוגבלו בזמן

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הקבינט אישר היום (ראשון) את המלצות צוות צ'חנובר בנוגע להליכי הבדיקה בישראל לגבי טענות להפרת דיני הלחימה, עשרה חודשים אחרי שהוגש לראש הממשלה, בנימין נתניהו.

ד"ר יוסף צ'חנובר עמד בראשות צוות שבחן את יישום חלקו השני של דו"ח ועדת טירקל, שעסק במנגנוני הבדיקה והחקירה בישראל של טענות להפרת הדין הבין-לאומי. בחודש ספטמבר האחרון הגיש צ'חנובר לנתניהו את הדו"ח שערך, יחד עם צוות שכלל בין היתר את ראש אגף המודיעין, האלוף הרצי הלוי, ואת המשנים ליועץ המשפטי לממשלה, ד"ר רועי שיינדורף ורז נזרי. בהודעת לשכת ראש הממשלה נאמר כי הקבינט אימץ את המלצות הדו"ח, וכי הדבר "מדגיש פעם נוספת את מחויבותה של מדינת ישראל לערכי הדמוקרטיה ושלטון החוק, לרבות המשפט הבין-לאומי".

חיילים מול פלסטינים בעיירה אל-פוואר בדרום הר חברון, היוםצילום: MENAHEM KAHANA/אי־אף־פי

המלצות צוות היישום נוגעות לאופן בדיקת וחקירת אירועים מבצעיים המעלים חשד להפרת הדין הבין-לאומי. כך, בין היתר, ממליץ הצוות כי תוקם יחידה במשטרה צבאית חוקרת (מצ"ח) שתחקור אירועים מבצעיים. צה"ל כבר החל בהכנות לקראת הקמתה של יחידה כזו, שתתמקד בחקירת אירועים מבצעיים בלבד. כותבי הדו"ח הציעו כי היחידה תוקם ותופעל בתוך ארבעה חודשים ממועד אישור ההמלצות בממשלה.

ההמלצות כוללות גם קביעת מסגרת זמנים להימשכותן של חקירות אלו. לפי המלצת צ'חנובר, משך החקירה בתיק שכולל טענות להפרת כללי המשפט הבין-לאומי יוגבל לתשעה חודשים ממועד פתיחתה, אך יוכל להיות מוארך בשלושה חודשים נוספים על ידי מפקד מצ"ח. לרשות הפרקליט שיידרש להחליט בנוגע למסקנות שעולות מהחקירה, ואם יש מקום להגשת כתבי אישום בהם, או לסגירת התיק, יעמדו תשעה חודשים מרגע שיתקבל התיק בתביעה הצבאית. במקרה של תיקים שיוגדרו כ"מורכבים", כמו חקירת אירועי מוות, יעמוד משך זמן קבלת ההחלטות בנוגע לתיק החקירה על שנה. כוונת הצוות היא שתיקים אלו ייבחנו תוך כשנה וחצי, או במקרים מורכבים - בתוך שנה ותשעה חודשים. עוד המליץ הצוות כי התביעה הצבאית תפרסם מדי שנה נתונים סטטיסטיים על משך הטיפול בתיקים מבצעיים.

המלצה נוספת עליה עמד צוות צ'חנובר נוגעת לדרגתו של הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר). לפי חברי הצוות, יש לקבוע לפצ"ר דרגת אלוף, בטענה כי הדבר ישקף את מעמדו המרכזי בצבא. הצוות סבר כי אם הפצ"ר נשא בעת מינויו דרגת אלוף-משנה, הוא יקודם עם כניסתו לדרגת תת-אלוף, ולאחר מכן, בפרק זמן שיסוכם מראש, הוא יועלה לדרגת אלוף. עוד ממליצה הוועדה כי משך כהונתו של הפצ"ר תהיה ארבע שנים. הפצ"ר הנוכחי, תת-אלוף שרון אפק, נשא בעת מינויו דרגת אלוף-משנה.

הצוות עסק גם בדרגותיהם של התובע הצבאי הראשי והסנגור הצבאי הראשי, ולפי הדו"ח, ישנה חשיבות שדרגותיהם יהיו שוות. עם זאת, בצה"ל החליטו באחרונה לשנות את דרגתו של הסנגור הצבאי הראשי, כך שזה יענוד אמנם דרגת ייצוג של אלוף-משנה, אך ישמש בתפקיד בתקן של קצין בדרגת סגן-אלוף - על כל המשמעויות הכלכליות הקשורות בכך. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ