40 שנה למבצע אנטבה, נתניהו באוגנדה: "המערכה נגד הטרור נמשכת גם היום"

המשלחת הישראלית התקבלה בטקס צבאי בשדה התעופה בנוכחות נשיא אוגנדה, יוווארי מוסוואני. ראש הממשלה נאם בטקס ואמר כי מבצע אנטבה הצליח כאשר "הצדק גבר על הפשע"

אמיר אורן
שליח "הארץ" לאנטבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בשדה התעופה באנטבה
נתניהו בשדה התעופה באנטבהצילום: קובי גדעון, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד היום (שני) בארמון הנשיאות באנטבה עם אישים משבע מדינות באפריקה - המארח, נשיא אוגנדה יווארי מוסוואני, נשיא קניה אוהורו קנייאטה, נשיא רואנדה פול קאגמה, נשיא דרום סודאן סלבה קיר, ראש ממשלת אתיופיה היילה מאריאם דסאלגן, נשיא זמביה אדגר לונגו, ושר החוץ של טנזניה אגוסטין מאהיגה.

עוד קודם לכן השתתף נתניהו בטקס בשדה התעופה הישן באנטבה לציון 40 שנה למבצע אנטבה. בראש משלחת צה"ל עמד סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר גולן ואליו נוספו נציגי המפקדות והיחידות שהשתתפו במבצע. את פני המשלחת ואת פני נתניהו קיבל נשיא אוגנדה מוסוואני. 

40 שנה למבצע אנטבה: סיקור נרחב >> מבצע יצחק: רבין היה הגיבור האמיתי של אנטבה >> הילדים של אנטבה נפגשו שוב עם פרס, 40 שנה אחרי >> מ"כדור הרעם" ל"מבצע יונתן": המיתוס של יוני נתניהו >> המהנדס הישראלי שמסר את תוכניות נמל התעופה >> רינה רייספלד, מחטופי אייר פראנס 139: "השיחות עם החוטפים היו מרתקות" >> מיהם החוטפים הגרמנים שמאחורי אנטבה?

"אני נרגש לעמוד כאן כראש ממשלת ישראל, במקום הזה שהביא גאווה אין קץ ללוחמינו, לצה"ל ולעמנו", אמר נתניהו בנאומו. "אני נרגש לעמוד כאן במקום שבו שיחררו לוחמי צה"ל את החטופים בליבה של אפריקה. חטיפת המטוס נגעה בעצב חשוף של עם ישראל, 31 שנים אחרי השואה שוב בוצעה סלקציה בין יהודים ולא יהודים על ידי מבקשי נפשנו".

נתניהו הוסיף וציין כי "המערכה נגד הטרור נמשכת גם היום והוסיף: "השכול מכה במשפחות רבות בישראל גם בימים אלו באכזריות רבה". ראש הממשלה ציין כי אחיו יוני נתניהו, אז מפקד סיירת מטכ"ל, נפל במבצע. "משפחות החטופים שיקיריהן נהרגו – המחיר היה נורא, כך גם למשפחתי ולי. בנופלו של יוני חרב עולמנו, אין כמעט איום שאיני חושב: מה היה קורה אילו". 

נשיא אוגנדה מוסוואני הדגיש בנאומו את הקשר ההיסטורי, הדתי והמיתי שבין המזרח התיכון לבין אפריקה וציין כי מבצע אנטבה הוא "קשר נוסף המחבר בין פלסטין לבין היבשת". לאחר מכן פנה לנתניהו ואמר: "אחיך יוני, חטופים ישראלים וחיילים מאוגנדה נהרגו כאן בלילה ההוא של 4 ביולי 1976. למרבית המזל, המבצע הצליח וחיי אזרחים חפים מפשע ניצלו".

דקות לפני המראתו לביקור בן ארבעה ימים באפריקה נתניהו פרסם בפייסבוק סרטון קצר שבו התייחס למפגש הפסגה שיערוך באוגנדה עם מנהיגים משבע מדינות. נתניהו אמר כי "הם באים לשם במיוחד כדי לפתוח את אפריקה לישראל". לדבריו, הביקור באפריקה "חשוב לנו גם מבחינה מדינית, גם מבחינה כלכלית, גם מבחינה ביטחונית". בסיום הסרטון התייחס ל"טקס המרגש" שייערך באנטבה. "כל אפריקה מתרגשת, גם אני מתרגש", הוסיף. 

במהלך נסיעתו לאפריקה יבקר נתניהו באוגנדה, קניה, רואנדה ואתיופיה. הפסגה המדינית תיערך באוגנדה, בהשתתפות נשיאי אוגנדה, קניה, רואנדה, דרום סודאן וזמביה, ראש ממשלת אתיופיה ושר החוץ של טנזניה.  הלילה ומחר ילון נתניהו בניירובי ובשני הלילות הבאים באדיס אבבה.

מחר יבקר נתניהו במאוזוליאום המוקדש לנשיא המייסד של קניה העצמאית, ג'ומו קניאטה, בלוויית בנו, הנשיא הנוכחי אוהורו קניאטה. בין האירועים הנוספים המתוכננים בניירובי: פרידה מסטודנטים מקומיים לקראת צאתם להשתלמות בארץ ופגישה עם "נוצרים אוונגליסטים אוהדי ישראל".

מחרתיים, בקיגאלי בירת רואנדה, ייפגש נתניהו עם הנשיא פול קגאמה ויבקר באתר זיכרון לרצח העם במדינה. ביום חמישי ייפגש באתיופיה עם ראש הממשלה היילה־מריים דסלגן ועם הנשיא מולאטו טשומה וינאם בפני הפרלמנט. נתניהו ישוב לישראל בצהרי יום שישי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ