המח"ט של אלאור אזריה: הירי במחבל לא היה מוצדק, לא היה חשש למטען

אלוף-משנה יריב בן עזרא מעיד הבוקר במשפטו של החייל היורה בחברון: הבנתי שהוא אמר "מחבלים צריך להרוג". פרקליטו של אזריה התפרץ לעבר התובע, צעק "זה ביזיון" והוצא מהאולם

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף-משנה יריב בן עזרא בבית הדין הצבאי ביפו, הבוקר
גילי כהן
גילי כהן

מפקד חטיבת יהודה היוצא, אלוף-משנה יריב בן עזרא, העיד הבוקר (רביעי) בבית הדין הצבאי ביפו במשפטו של אלאור אזריה, חייל צה"ל שירה למוות במחבל פלסטיני פצוע בחברון. בן עזרא, הקצין הבכיר ביותר המעיד במשפטו של החייל, אמר כי הירי של אזריה לא היה מוצדק ונגד את הוראות הפתיחה באש. לדבריו, המחבל לא היווה סכנה וכי האפשרות שנשא מטען כלל לא הועלתה בקרב המפקדים. 

למעט בן עזרא העיד גם חייל שהיה קרוב לגופת המחבל. "ראיתי שאין לו סכין ביד, שהוא לא אוחז סכין ולא הרגשתי סכנה. אני חייל צעיר, אני לא מבין במטעני חבלה ולא נפגשתי באירועים כאלה. חיילים פחדו לאחר האירוע שהמדינה לא תיתן להם גב יותר בפיגועים. המפקדים ניסו לדבר איתנו, להוריד מאיתנו את הלחץ. הייתי מעדיף לא להיות באותו יום באירוע. אם היה עליו מטען - הייתי מת. ואלאור היה מציל אותי". בהתייחס לשאלה אם חש סכנה, אמר החייל: "אם הייתי חושש ממטען לא הייתי עומד מולו. לא חשבתי לירות בו".

בעדות שחזר המח"ט בן עזרא את התרחשות האירוע מבחינתו. "הרבש"צ (רכז ביטחון שוטף צה"לי) מתאר לי שלאחר שהסתיים האירוע הראשוני היה ירי שלא ברור למה בוצע. בשלב הזה אני קורא למג"ד ... הוא חוזר אליי אחרי דקה וחצי ואומר שמדובר באירוע חמור מאוד". המח"ט המשיך בעדותו ואמר כי המג"ד והמ"פ אומרים שההסבר לאירוע לא ברור: הם אומרים לי את המשפט שנאמר על ידי החייל שלמיטב זיכרוני היה 'שמחבלים צריך להרוג'. אני מבין שהיה אירוע חריג ומעדכן את מפקד האוגדה".

החייל אלאור אזריה בבית הדין הצבאי ביפו, אתמולצילום: מוטי מילרוד

כאשר נשאל המח"ט אם ראה הצדקה מבצעית כלשהי לגבי הירי שביצע אזריה השיב בן עזרא בשלילה. "גם לאור התחקור והבירור הראשוני שבוצע בשטח, וככל שהנתונים הלכו והצטרפו במהלך אותו יום, להבנתי הירי לא היה מוצדק. מכיוון שהירי מתקיים במצב שבו להבנתי אין סכנת חיים, וככל שצפיתי בסרט מאוחר יותר הבנתי זאת בצורה טובה יותר. אל מול התנהגות האנשים בזירת האירוע, אל מול השיח ואל מול תחקירים שעשינו - להבנתי לא היתה סכנת חיים בשלב זה".

המח"ט אמר כי לא הועלתה בפניו האפשרות שהמחבל, עבד אל-פתאח א-שריף, נושא מטען נפץ, וציין כי תחת פיקודו בחברון לא נתקל במקרה בו היה מחבל ממולכד. "בכל השלב הראשוני לא הגיעה אליי טענה על הדבר הזה. פעם ראשונה שאני מבין שהחשד הזה עלה זה בשעות הצהריים, דרך התקשורת, כשהאירוע מתפרסם", אמר בן עזרא. "לא בדרכי לשטח ולא כשהייתי בשטח, לא עלה פעם אחת בציר הפיקודי נושא של חשש למטען". על כך טען בהמשך פרקליטו של החייל, עו"ד אייל בסרגליק, שבדברי המח"ט יש עד כדי הפרעה להליך המשפטי. 

בן עזרא, שאתמול סיים את תפקידו כמפקד החטיבה המרחבית, העיד כי פיקד על כמאה אירועים שנגמרו בירי לעבר מחבלים. "56 מחבלים נהרגו. יש 15-10 שרק נפצעו, וכאלה שנלכדו בלי לבצע ירי, בכלל", אמר. עם זאת, לדבריו הירי של אזריה יוצא דופן. "להבנתי, ולתמונות שרואים מזירת האירוע, לא נתקלתי באירוע חריג מסוג זה". לגבי גרסתו של אזריה עצמו אמר מפקד החטיבה: "יש הרבה טענות, יכולות להיות נכונות. ברגע שרואים את הסרט אני לא רואה קשר בין הטענות לבין המצב המבצעי בשטח, ועל כן אני לא רואה שום הצדקה לביצוע הירי". בן עזרא השיב בשלילה גם לשאלה אם הוראות הפתיחה באש מתירות ירי בראשו של מחבל מנוטרל כאשר הוא עדיין בחיים. 

עו"ד בסרגליק הציג לבן עזרא את עדותו של קצין הביטחון של חברון במשטרה, שאמר שהיה חשש ממטען וסכנת חיים. על כך המח"ט השיב: "אז למה הוא לא עשה שום דבר עם כל מה שמתואר? תשאל אותו את השאלה", והוסיף: "יש לי פרספקטיבה לאיך נראית זירת אירוע שיש בה סכנת חיים אחרי אינספור אירועים וזירות. אני יודע להתייחס למה שראיתי ולמה שהבנתי מהתחקירים הראשוניים ולמה שלמדתי מהסרט". 

כמו כן, נשאל בן עזרא נשאל מתי נודע לו שהאירוע מצולם. "פחות או יותר שלוש או ארבע שעות אחרי האירוע. שם אני מבין בפעם הראשונה שיש שאילתה לגבי אירוע הירי של הבוקר. אגב, בנקודת האירוע אנחנו עושים בדיקה גם למצלמות שלנו, וגם דרך המת"ק (מינהלת תיאום וקישור) לבדוק אם יש סרטונים של האירוע. נעניתי בשלילה בנוגע לזה. גם אחרי קבלת השאילתה, אני עדיין לא רואה את הסרטון. הוא מגיע שעה לאחר מכן". 

מנגד, סנגוריו של אזריה טענו כי המח"ט מנותק מפקודיו, מאחר שלא ידע כי היתה סכנה בזמן הירי של החייל. "אני מדבר על מה שמגיע אליי בשרשרת הפיקודית - יש מג"ד, מ"פ ומ"מ", השיב בן עזרא. "להבנתי המקצועית כשאתה רואה את הסרט אף אחד לא הרגיש שם סכנת חיים. אני הרבה יותר משוכנע שאם אנשים היו חשים שהם בסכנת חיים, כמו המ"מ או המ"פ או הקב"ט, זה היה נראה אחרת". 

בשלב מסוים במשפט, עו"ד אילן כץ, המייצג אף הוא את אזריה, צעק באולם "שקט" לעבר התובע, סגן-אלוף במיל' נדב ויסמן. אחרי שננזף על ידי השופטת, אלוף-משנה מאיה הלר, הוא הוצא מהאולם תוך שהוא אומר "זה ביזיון מה שהולך פה", וחזר זמן קצר אחרי כן לאחר שהתנצל. עוד עלה במשפט כי בסיכום הערכת מצב של מפקד החטיבה שנערכה יום לפני הירי, כתב בן עזרא כי "בשבועיים האחרונים אירעו שני מקרים בהם מד"א לא היה מוכן לטפל בפלסטינים פצועים בזמן אירוע. יש לציין שההעדפה היא לטפל קודם במתיישב/חייל ולאחר מכן בפלסטיני, אך המחויבות היא לתת מענה ראשוני לכולם. יש להבין שזה גורם שמשפיע ישירות על המצב המבצעי".

לדבריו, "באותה תקופה היו לנו לא מעט אירועים עם פצועים פלסטינים. היה לנו אירוע במחסום 160, גם הוא כחלק מההגנה ביישוב היהודי בחברון, של מחבלת שהגיעה לבצע פיגוע דקירה, נפצעה באירוע, פציעות בינוניות כתוצאה מירי ברגלה, ובאירוע זה לקח זמן להגשת הטיפול הרפואי. לנקודה הגיע אמבולנס של מד"א, שסרב להעלות את הפצועה ללא בדיקה בשטח של חבלן. האירוע הזה תועד וצולם מכל הכיוונים, ויצר לנו סרטי הסתה חמורים שפורסמו יום למחרת האירוע, ובפועל הכוח הראשון שטיפל במחבלת היה רכב התאג"ד (צוות רפואה צבאי) של הגדוד הגזרתי".

השופט, סא"ל כרמל ווהבי, שאל את מפקד החטיבה כיצד הוא מסביר את הפער בין הקריאות שנשמעו על כך שהמחבל ממולכד להתנהגות במקום. "את הצעקות אני לא יודע להסביר. אני גם לא יודע לומר מי צועק. את זה צריך לשאול אותם", ענה בן עזרא, "אני מסתכל על איך שהאנשים מתנהגים בפועל, בשטח. ואני למד שלמרות הצעקות לא הייתה הבנה של סכנת חיים או של מטענים". לשאלת השופט סא"ל ירון סיטבון, האם ההתנהגות לחשש ממטען הייתה סבירה, השיב המח"ט: "ההתנהגות להבנתי היא לא סבירה, כי גם מתי שיש חפץ חשוד, בלי קשר לאירוע של פיגוע, הנהלים הם ברורים - מבודדים את הזירה ומרחיקים את האנשים. לפי המעשים, לא נראה שיש בזירה חשש למטען".

אתמול פרץ עימות במשפטו של אזריה כאשר אביו של החייל, צ'רלי, התפרץ באולם וקרא לעבר התביעה: "בחיים לא ראיתי התנהלות כזו. זה דבר מושחת - שקרנים. מנסים בכל הכוח לתפור תיק. זו תפירת תיק, ריבונו של עולם. רוצים להכניס אותו לבית סוהר על פעולה מבצעית". התובע, סגן-אלוף נדב ויסמן, דרש מבית הדין לגנות את דבריו של אביו של אזריה ואת התנהגותו. "אין דבר יותר חמור לומר לתובע מזה שהוא תופר תיק. אם אני באולם וצריך לשמוע את זה, זה חמור מאוד. נדרש הרבה קור רוח כדי להמשיך לנהל את המשפט היום עם כאלה אמירות, שהן בגדר הסתה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ