ניר חסון
ניר חסון

בית משפט השלום בירושלים האריך היום (רביעי) את תוקפו של צו איסור הפרסום על תיעוד ניסיון הפיגוע שבו נורו ונהרגו מראם איסמאעיל בת ה-23 ואחיה סלאח טאהא בן ה-16 במחסום קלנדיה באפריל. את הירי אל השניים, שהחזיקו ברשותם סכינים, ביצע מאבטח אזרחי. התקרית נחקרה במשטרת ש"י והתיק הועבר לפרקליטות להחלטה אם להגיש כתב אישום נגד המאבטח.

על פי גירסת המאבטחים והמשטרה, מראם התקרבה אל המחסום בסכין שלופה, בכוונה לבצע פיגוע, כשמאחוריה צעד אחיה, שאמנם לא שלף סכין אך נשא אחת על גופו. שוטר שהיה במקום פתח בנוהל מעצר חשוד וירה באוויר, אך המאבטח ירה בהם למוות.

הסכינים שנמצאו על שני האחים במחסום קלנדיה ביום רביעיצילום: דוברות המשטרה

לטענת עדי ראייה פלסטיניים, השניים עמדו במרחק מהשוטרים והמאבטחים ולא סיכנו אותם. על פי עדויות אחרות, מראם יצאה מביתה כשהיא נסערת בשל ריב משפחתי. בתחקיר שהתפרסם בעיתון הגרדיאן הבריטי הועלתה האפשרות שמראם אף ביקשה להתאבד ואחיה ניסה למנוע ממנה לבצע את המעשה.

חקירת המקרה הועברה ממחוז ירושלים למחוז ש"י, מפני שהשוטר שהיה מעורב בתקרית שייך למחוז ירושלים. לאחרונה הסתיימה החקירה והתיק הועבר לבחינת הפרקליטות. בימים הקרובים צפויה להתקבל החלטה אם להגיש כתב אישום נגד המאבטח.

לאחר המקרה סירבה המשטרה לפרסם את סרטון האירוע שתועד במצלמות של מחסום קלנדיה בטענה כי זהו חומר חקירה. עם זאת, בדיקה העלתה כי בעבר היו מספר מקרים שבהם חטיבת הדוברות של המשטרה הפיצה בעצמה סרטונים מאירועים דומים ואף הוסיפה להם כיתובים כדי להסביר את המתרחש או להצדיק את התנהלות השוטרים. 

ביום ראשון הגישה המשטרה בקשה להאריך את תוקפו של צו איסור הפרסום על כל פרט מפרטי החקירה, כולל הסרטון המתעד את האירוע. השופטת קרן מילר מבית משפט השלום בירושלים נענתה לבקשה והאריכה את הצו עד 2 באוגוסט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ