המשטרה מסרבת לחשוף את נוהל השימוש ברובה "רוגר" לפיזור הפגנות

בתשובה לעתירת ארגון עדאלה העבירה המשטרה מסמך חלקי, שלא כולל את החלק שנוגע לשימוש ברובה, אשר הוגדר בעבר "נשק חם לכל דבר". המשטרה: הפרסום יחשוף שיטות עבודה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

משטרת ישראל מסרבת לחשוף לגמרי את הנוהל המעודכן שלה לפתיחה באש, לרבות השימוש , שמשמש לפיזור הפגנות. על אף שהוא מוגדר "נשק אל הרג" (אמצעי לחימה לא קטלני), גרם הרובה בעבר למספר מקרי מוות של  מירי כוחות הביטחון. 

בימים האחרונים העבירה המשטרה מסמך הכולל נוהל מעודכן לפתיחה באש למרכז המשפטי עדאלה. זאת, בתגובה לעתירה שהגיש הארגון בדרישה לחשוף את הנוהל. המסמך, שהופץ במשטרה בדצמבר אשתקד על רקע המצב הביטחוני, אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, אולם במשטרה מסרבים בתוקף לחשוף את כל פרטיו. במסמך שהועבר לעדאלה חסר חלק שמוגדר "נספח ב" ובנוסף נמחקו מספר סעיפים אחרים בצבע שחור. 

כוחות הביטחון במהלך הפגנה במחסום קלנדיה ב-2012
כוחות הביטחון במהלך הפגנה במחסום קלנדיה ב-2012צילום: דניאל בר און

מהמסמך עולה כי הנוהל המעודכן מתיר לשוטרים, כמוצא ראשון ובטרם שימוש באמצעים פחות קטלניים, לפתוח באש חיה וקטלנית לעבר מיידי אבנים, משליכי בקבוקי תבערה ויורי זיקוקין. "שוטר רשאי לפתוח באש לעבר אדם שנראה בבירור שהוא משליך, או עומד להשליך, בקבוק תבערה, או יורה, או עומד לירות, זיקוקין בכינון ישיר על מנת למנוע את הסכנה". בהמשך הנוהל נכתב כי "יידוי אבנים תוך שימוש בקלע דוד/רוגטקה הינו דוגמא למקרה אשר מצדיק ירי באש חיה וקטלנית".

רובה טוטו (בקוטר 0.22 אינץ') של חברת רוגר, משמש גם את צה"ל לפיזור הפגנות. בימי אינתיפאדת אל אקצה הוחלט בעקבות כמה מקרי מוות של פלסטינים, חלקם נערים וילדים, להפסיק את השימוש בו כאמצעי לפיזור הפגנות. בדצמבר 2001 החליט הפרקליט הצבאי הראשי דאז, האלוף מנחם פינקלשטיין, כי יש לראות ברובה כנשק חם לכל דבר. הרובה, שיורה תחמושת רגילה אך בקוטר קטן, משמש צלפים לירי על פלג הגוף התחתון של המפגינים.

עו"ד מוחמד בסאם מעדאלה אמר כי בעקבות סירוב המשטרה לחשוף את הנוהל במלואו, יפנה הארגון בשנית לבית המשפט. "אנחנו ביקשנו לחשוף את כל הנוהל והמשטרה מחליטה להעביר כתשובה מסמך שכבר פורסם בעבר. לכן, אנו נחזור לבית המשפט ונדרוש פסק דין  שיורה למשטרת ישראל לפרסם את הוראות הפתיחה באש העדכניות". 

עוד אמר בסאם כי "הנוהל החדש מאפשר לשוטרים לנהוג באופן חסר רסן ונפשע. הסיכוי שאירועים כגון יידוי אבנים או ירי זיקוקין יהוו סכנת חיים הוא קלוש ביותר, ואין ספק שניתן להתמודד עם אירועים שכאלה באמצעים לא קטלניים. הנוהל החדש מתייחס לאירועים אלו כאל פעולות מלחמתיות, נותן לגיטימציה לאצבע קלה על ההדק, ובכך מתיר את דמם ואת חייהם של נערים פלסטינים".

רובה רוגר 10/22
רובה רוגר 10/22צילום: MathKnight and User:BigBattles

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "כל פרט הרלוונטי לדיון זה, ובלבד שאינו חושף שיטות ואמצעים חסויים של המשטרה ואינו פוגע או עתיד לפגוע בפעילות המבצעית". ביחס לשימוש ברוגר נמסר כי "הליך השימוש ברובה מהווה הוראות מבצעיות שלא ניתן לפרסמן מחשש לחשיפת שיטות העבודה של משטרת ישראל שעלול להוביל לסיכון חיי אדם והכשלת תפקודם של השוטרים".

במשטרה הסבירו עוד כי השימוש ברובה מסוג "רוגר" "נעשה במצבים מסכני חיים בהם ניתן היה על פי דין לירות בכלי נשק אשר פגיעתם קטלנית אף יותר. עם זאת, בשל רצונה של משטרת ישראל למזער את הפגיעה ולהסיר את הסכנה באמצעי אשר פגיעתו קלה יותר, בחרה היא, היכן שהדבר רק ניתן, להשתמש בנשק אשר על פי רוב אינו קטלני, דיוקו עולה על זה של כלי נשק אחרים ונעשה בו שימוש על ידי קלעים שהוכשרו לכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ