הוריו של מוחמד אבו חדיר עתרו לבג"ץ: יש להרוס את בתי הרוצחים

הוריו של הנער שנשרף למוות בידי שלושה יהודים לפני כשנתיים מבקשים בעתירה לנקוט במדיניות הנהוגה כלפי רוצחים פלסטינים. משרד הביטחון: בהתחשב בהיקף התופעה, אין בכך צורך

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

הוריו של מוחמד אבו חדיר, הנער הפלסטיני שנשרף למוות לפני כשנתיים בידי שלושה יהודים, עתרו היום (רביעי) לבג"ץ בדרישה לחייב את שר הביטחון להרוס את בתיהם של שלושת הרוצחים. בתשובת משרד הביטחון להורים טרם העתירה נכתב כי אין צורך בהרתעת הצד היהודי ועל כן - אין צורך בהריסת בתים. העתירה, עליה דווח לראשונה בחדשות ערוץ 10, הונחה על שולחנו של השופט העליון מני מזוז. 

לפני כחודשיים, ימים ספורים לאחר מתן גזר הדין ליוסף חיים בן דוד, הנאשם האחרון שהורשע בפרשת רצח מוחמד אבו חדיר, פנה עו"ד מוהנד ג'בארה, המייצג את ההורים, חוסין וסוהא אבו חדיר, לשר הביטחון דאז, משה (בוגי) יעלון, בדרישה להרוס או לאטום את בתיהם של שלושת הרוצחים - בדומה למדיניות הנהוגה כלפי רוצחים פלסטינים. היועץ המשפטי של משרד הביטחון, אחז בן ארי, השיב כי "בהתחשב בהיקף התופעה של ביצוע מעשי פשעי איבה חמורים במגזר היהודי, הצורך בהפעלת סמכות זו, אינו מתעורר".

סוהא אבו חדיר בבית המשפט המחוזי בירושלים אחרי מתן גזר הדין לקטין שהורשע ברצח בנה מוחמד, פברואר 2016צילום: רויטרס

בן ארי גם ציטט מפסק דינו של שופט בית המשפט העליון, נועם סולברג, שכתב כי "אין מקום לסימטריה...אין לכחד יש ויש מעשים של תקיפה מצד יהודים כלפי ערבים, לבטח יש צורך במיצוי הדין הפלילי ובעשיה הולמת. אך השוני עולה על כל דימיון, הפער הוא עצום – באיכות הפיגועים, בכמות, ובעיקר ביחס הסביבה – גינוי תקיף והחלטי מקיר לקיר במגזר היהודי, מה שאין כך בצד שכננגד".

בעתירה לבג"ץ נכתב בין היתר כי דווקא לאחרונה יש צורך בהרתעת מחבלים גם מהמגזר היהודי. "ניכר כי במגזר היהודי קיימת הקצנה יומיומית, אשר הביאה את מערכת הביטחון והשב"כ לנקוט בעשרות מעצרים מנהליים נגד פעילי ימין קיצוניים במטרה לבלום את הסכנה הנשקפת מהם ומדברי ההסתה שהם משמיעים", נכתב.

מוחמד אבו חדירצילום: רויטרס

ביולי 2014 רוצחיו של אבו חדיר חטפו אותו סמוך למסגד בשכונת שועפט במזרח ירושלים, הכו אותו, חנקו ולבסוף הציתו אותו למוות ביער ירושלים. השלושה נתפסו כמה ימים לאחר מכן, הודו בחקירתם בשב"כ במעשה ואף שחזרו אותו. במהלך המשפט אמרו השלושה כי ביצעו את הרצח כנקמה על חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים בגוש עציון.

בנובמבר שעבר הורשעו שני הנאשמים הנוספים בפרשה, הקטינים, א' וי' המקורבים לחיים בן דוד, ברצח אבו חדיר. לפני חודשיים גזר בית המשפט מאסר עולם ועוד שלוש שנים על י'. שלוש שנות המאסר הנוספות הן בגין ניסיון חטיפה של נער נוסף, בלילה שקדם לרצח. הנאשם הקטין השני, א', נידון ל-21 שנות מאסר. כמו כן נקבע כי כל אחד מהם ישלם למשפחת אבו חדיר פיצוי בגובה 30 אלף שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ