שר החוץ המצרי יגיע לישראל וייפגש עם נתניהו, לראשונה זה תשע שנים

סאמח שוכרי יגיע היום לירושלים בשליחות נשיא מצרים א-סיסי ועתיד לדון עם רה"מ בנושא קידום תהליך השלום עם הפלסטינים. נתניהו: "הביקור מלמד על השינוי שחל ביחסים בין ישראל למצרים"

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

שר החוץ המצרי סאמח שוכרי יגיע היום (ראשון) אחר הצהריים לישראל וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. מדובר בביקור ראשון של שר חוץ מצרי בישראל מזה תשע שנים. לפני שבועיים ביקר שוכרי ברמאללה ונפגש עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן). על הביקור הודיע הבוקר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה והוסיף כי ייפגש עם שוכרי פעמיים - אחר הצהריים ובערב.

מקורות דיפלומטיים מצרים אמרו לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי קידום תהליך השלום יהיה הנושא המרכזי עליו ידון שוכרי עם נתניהו. לפי הדיווח, שוכרי יביא עמו הצעות מצריות לגבי קידום התהליך וידגיש כי יש לפעול לקידום יוזמת השלום הצרפתית וכן יוזמתו של הנשיא המצרי א-סיסי.

שר החוץ המצרי סאמח שוכרי, ב-2015

נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי מי שפעל כדי לתאם את ביקורו של שוכרי בישראל היה שליחו המיוחד עו"ד יצחק מולכו. "הביקור היום חשוב מהרבה בחינות", אמר נתניהו. "הוא מלמד על השינוי שחל ביחסים בין ישראל למצרים לרבות קריאתו החשובה של הנשיא א-סיסי לקידום תהליך השלום, גם עם הפלסטינים וגם עם מדינות ערב". 

דובר משרד החוץ המצרי, אחמד אבו-זיד, אמר בהודעה שפרסם כי ביקורו של שוכרי מגיע בהמשך לנאומו של הנשיא א-סיסי שבו קרא לקידום תהליך השלום. לדבריו במהלך הביקור ידון שוכרי עם נתניהו על קידום צעדים בוני אמון בין ישראל לפלסטינים כחלק מיצירת אווירה מתאימה לחידוש עתידי של המשא ומתן הישיר בין הצדדים.

פקיד פלסטיני בכיר אמר בשיחה עם "הארץ" כי ביקורו של שר החוץ המצרי בירושלים לא מפתיע את הפלסטינים. לדבריו, בקהיר עדיין ממשיכים לפעול במסגרת המאמצים לקדם את היוזמה הצרפתית איך לא מן הנמנע שיעלו גם הצעות משלהם. לפי אותו פקיד בשלב זה אין הצעה למסלול נוסף שעוקף היוזמה הצרפתית, כמו מפגש משולש בין נתניהו, עבאס וא-סיסי. זאת, מאחר ואין הצעה קונקרטית לקידום התהליך וישנן מחלוקות סביב הסוגיות שהעלו הפלסטינים, כמו הקפאת הבנייה בהתנחלויות ושחרור פעימה רביעית מהאסירים הוותיקים.

שוכרי מגיע לירושלים בשליחותו של נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. לפני כמה חודשים נשא א-סיסי נאום שבו קרא לכל המפלגות בישראל להתאחד סביב סוגיית קידום השלום עם הפלסטינים וקרא למדינות ערב להתגייס כדי לקדם את תהליך השלום. 

נאומו של א-סיסי היה חלק ממהלך בו היה מעורב גם ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, המשמש כיועץ אישי של הנשיא המצרי. בלייר ניסה באותה תקופה לגבש יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג יוזמה מדינית אזורית שסביבה ניתן יהיה להקים ממשלת אחדות בישראל בהשתתפות "המחנה הציוני".

המהלך עלה על שרטון עקב החלטתו של נתניהו שלא להיענות לדרישות "המחנה הציוני" בנושא המדיני במהלך המשא ומתן הקואליציוני שנוהל ולהעדיף לצרף לממשלה את מפלגת "ישראל ביתנו" ולמנות את אביגדור ליברמן לשר הביטחון.

מאז הרחבת הממשלה אמר נתניהו כמה פעמים כי הוא מעוניין לקדם מהלך מדיני אזורי. הוא אף העלה את הנושא במהלך פגישתו עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ברומא לפני שבועיים. נתניהו אף הבהיר למצרים בערוצים דיפלומטיים מאז צירופו של ליברמן לממשלה כי הדבר לא מפחית מחויבותו ליוזמתו של נשיא מצרים ומרצונו לקדם את הסוגיה.

גורמים במצרים המקורבים לארמון הנשיאות ציינו כי עיתוי הביקור - שבועיים אחרי ביקורו של שוכרי ברמאללה וביקורו של נתניהו באפריקה בשבוע שעבר - מציף נושאים שעל סדר היום. מעבר לסוגיה הפלסטינית, בימים הקרובים תכונס ועידת אומות אפריקה, שבה עתיד להשתתף גם הנשיא הפלסטיני. בנוסף עתיד אבו מאזן להשתתף בימים הקרובים בכינוסה של ועדת המעקב הערבית הכוללת את מצרים, סעודיה, ירדן, מרוקו ונציגים פלסטינים שתתקיים בקהיר. הוועדה תדון ביוזמת השלום הצרפתית ובבחינת האפשרות להעלות הצעה להחלטת גינוי ההתנחלויות במועצת הביטחון. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ