נדחתה בקשתה של סרבנית הגיוס תאיר קמינר לפטור משירות צבאי מטעמי מצפון

ועדת הפטור טענה כי קמינר מתנגדת להתגייס לצבא עקב מדיניות הממשלה, ולא בשל קושי מצפוני הקשור לשירות צבאי בכלל. ועדה נוספת תבחן בימים הקרובים את התאמתה לשירות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

נדחתה בקשתה של סרבנית הגיוס תאיר קמינר לפטור מטעמי מצפון. בימים הקרובים צפויה קמינר להעלות בפני ועדה צבאית נוספת, שתבחן את התאמתה לשירות צבאי.

היום (ראשון) החליטה הוועדה להענקת פטור מטעמי מצפון לדחות את בקשתה של קמינר. בנימוקי הוועדה נכתב כי קמינר מתנגדת להתגייס לצבא עקב מדיניות הממשלה, ולא בשל קושי מצפוני המונע ממנה מלשרת בשירות צבאי כלשהו. לטענת הצבא, החלטה זו נתמכת במדיניות בה נוקט צה"ל בכל הנוגע לסרבנים בכלל ולסרבנים מטעמי מצפון בפרט, ומעוגנת בפסיקת בית המשפט העליון בנושא. עם זאת, צה"ל מתכוון לבחון את התאמתה של קמינר לשירות צבאי בכלל. ועדת התאמה לשירות מוסמכת להעניק פטור משירות בצה"ל, בנימוק של אי-התאמה, וייתכן כי ועדה זו תחליט בכל זאת להעניק לקמינר פטור משירות צבאי.

תאיר קמינר ליד לשכת הגיוס בתל השומר, בינואר
תאיר קמינר ליד לשכת הגיוס בתל השומר, בינוארצילום: תומר אפלבאום

קמינר כתבה אל הוועדה כי היא מבקשת פטור משירות הביטחון מטעמי מצפון וכי היא נמצאת בכליאות חוזרות ונשנות מחודש ינואר בשל סירובה לשרת בצבא, על אף רצונה לעשות שירות אזרחי. "תוך כדי שנת השירות וחוויית המגורים בשדרות, עברתי תהליכים בעצמי והבנתי שהמצפון שלי לא מאפשר לי לשרת בצבא. הבנתי שאני לא אוכל לחיות עם עצמי אם אדע ששיתפתי פעולה ושתקתי לכל המתרחש במדינה שלי", כתבה קמינר במכתב. "הסירוב שלי נובע מתוך רצון לתרום לחברה שלי, ולהפוך אותה למקום טוב יותר, והוא חלק ממאבק מתמשך למען שלום ושוויון".

עו"ד גבי לסקי שמייצגת את קמינר מסרה כי "חוק שירות ביטחון מאפשר מתן פטור לנשים מטעמי מצפון. אחרי 170 ימי מאסר בכלא הצבאי אין כל מחלוקת שסירובה של תאיר הינו סירוב מצפוני באופן מובהק. פרשנותה המצמצמת של הוועדה מרוקנת מתוכן את עילת הפטור מטעמי מצפון".

ברשת "מסרבות" המלווים את קמינר בתהליך סירובה טענו כי הצבא אינו יכול להעניק חותמת כשרות למצפונה של קמינר. "מצפונה של תאיר קמינר אינו מאפשר לה להתגייס לצה"ל וכך להשתתף באופן ישיר או עקיף בדיכוי ונישול העם הפלסטיני", מסרה יסמין יבלונקו, הפעילה ב"מסרבות". "הכליאה המתמשכת שלה נועדה להחליש אותה ולהרתיע צעירים נוספים מללכת בעקבותיה, אך היא חזקה במאבקה".

לפני כחודש נשפטה קמינר ל-45 ימים נוספים בכלא הצבאי, בשל סירובה להתגייס לצה"ל.  זוהי כליאתה השישית במספר של קמינר, שבסיום תקופה זו תשלים 170 ימים בכלא הצבאי. בשבוע שעבר פנו עשרות משפטנים אל הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שרון אפק, בטענה כי כליאתה הממושכת של קמינר מהווה מדיניות בלתי ראויה. "סירובו של אדם לשרת בצה"ל בשל כך שהשירות מחייבו לפעול באופן שלפי תפיסתו פוגע עמוקות בתפיסות יסוד מוסריות, הוא מימוש של זכותו לחופש מצפון", נכתב במכתב. "ענישתו פוגעת בזכות זו, והיא מותרת רק אם היא עומדת בדרישת המדיתיות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ