עציר פלסטיני השובת רעב טוען כי הוצע לו לעזוב את הארץ בתמורה לשחרורו

בילאל כאיד נלקח בחודש שעבר למעצר מנהלי שעות לפני שהיה אמור להשתחרר אחרי 14 שנים בכלא. בשל מעצרו הוא פתח בשביתת רעב. עורך דינו: הוא סירב להצעה לעזוב את ישראל

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

העציר הפלסטיני בילאל כאיד, שנשלח למעצר מנהלי לאחר שסיים לרצות 14 שנות מאסר, טוען כי קיבל הצעה מהמדינה לעזוב את ישראל למשך ארבע שנים תמורת הקפאת צו המעצר נגדו.

כאיד, השובת רעב מזה כחודש במחאה על מעצרו המנהלי, דחה לדבריו את ההצעה על הסף. עם זאת, הוא הסכים להפסיק את השביתה במידה והמדינה תתחייב שלא להאריך את הצו נגדו, התקף לששה חודשים.

בילאל כאיד

עו"ד מחמוד חסאן מהמרכז המשפטי "אדמיר" אמר ל"הארץ" כי בשל שביתת הרעב נפגשו נציגים ממערכת הביטחון עם כאיד בסוף החודש שעבר והציעו לו לעזוב את הארץ לכל מדינה שיבקש, כולל לרצועת עזה. לדברי חסאן, בשלב זה כאיד ממשיך בשביתת הרעב וקיים חשש שמצבו הרפואי יתדרדר בימים הקרובים. מהשב"כ נמסר בתגובה כי "מאחר והעניין טרם הסתיים, לא נוכל להתייחס".

לפני כחודש דווח ב"הארץ" כי שעות לפני שחרורו הצפוי, הועבר כאיד מכלא רמון למחנה עופר. בני משפחתו הגיעו למחסום תרקומיא כדי לקבל את פניו — אך אז הוצא נגדו צו המעצר מנהלי והוא נלקח שוב למעצר.

כאיד, בן 35, מהכפר עסירה א־שמאליה מצפון לשכם, נעצר ב–2002, בעת האינתיפאדה השנייה, אז היה חבר בגדודי אבו עלי מוסטפא, הזרוע הצבאית של החזית העממית. הוא הורשע בשורת עבירות ביטחוניות, לרבות פיגועים וניסיונות פיגוע, ונדון ל–14 שנות מאסר וחצי. כאיד, שנמנה עם הנהגת אסירי החזית העממית בגדה, הוחזק בבידוד מאז ספטמבר האחרון ולא קיים בתקופה זו כל מגע עם אסירים אחרים.

מצה"ל נמסר אז בתגובה כי "על פי מידע חסוי עדכני, אשר הוצג לבית המשפט הצבאי, כאיד עודנו משמש פעיל בכיר בארגון החזית העממית ומעורב בפעילות ארגונית וצבאית המסכנת את ביטחון המדינה. בשל כך ולאחר עיון במידע החסוי בעניינו הורה בית המשפט הצבאי כי ישהה במעצר מנהלי עד החלטה אחרת. מעצרו המנהלי ננקט כאמצעי אחרון, בהיעדר חלופות אחרות למנוע את הסכנה המשמעותית הנשקפת מפעילותו". בשב"כ הוסיפו כי "בתקופת מאסרו היה בילאל מעורב בפעילות טרור של ארגון החזית העממית, המהווה סיכון לביטחון המדינה ואזרחיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ