סבב מינויים בצמרת צה"ל: אייל קרים יועלה לדרגת תא"ל ויהיה הרב הצבאי הראשי

קרים, שנכנס לתפקיד בתקופה שבה הרבנות הצבאית עוברת תהליכי קיצוץ נרחבים ונפרדת משליטתה הבלעדית בענף "תודעה יהודית", לא צפוי לקדם מהפכות. תא"ל ערן ניב ימונה למפקד אוגדת יהודה ושומרון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אל"מ אייל קרים ימונה לרב הצבאי הראשי הבא - כך הוחלט במסגרת סבב מינויים בקצונה הבכירה של צה"ל. קרים פיקד בעבר על סיירת צנחנים ושימש לאחר שחרורו מצה"ל ראש ישיבת "עטרת כהנים". הוא שב לצבא בהמלצת הרב הצבאי הראשי לשעבר אביחי רונצקי. קרים יחליף את תא"ל רפי פרץ.

עוד נקבע כי ראש חטיבת כוח אדם בזרוע היבשה, תא"ל ערן ניב, ימונה למפקד אוגדת יהודה ושומרון. ניב שימש בעבר כמפקד חטיבת אפרים וכמפקד בה"ד 1. מח"ט כפיר, גיא חזות, יועלה לדרגת תא"ל וישמש מפקד עוצבת אדום. המינויים החדשים דורשים את אישור שר הביטחון, אביגדור ליברמן.

אייל קרים ב-2010
אייל קרים ב-2010צילום: תומר אפלבאום

בנוסף, יועלה מח"ט גבעתי, אל"מ ירון פינקלמן, לדרגת תא"ל וימונה למפקד אוגדה 98. מח"ט צנחנים נמרוד אלוני יועלה גם הוא בדרגה וישמש ראש חטיבת היבשה בצה"ל. מפקד אוגדה 80, תא"ל רפי מילוא, ימונה למפקד אוגדה 91 (עוצבת הגליל). מילוא שימש בעבר כמפקד שייטת 13 וכמפקד החטיבה המרחבית 300, הנמצאת תחת פיקוד אוגדה 91. מפקד אוגדה 319, תא"ל עודד בסיוק, ישמש כמפקד בסיס צאלים, ובמקומו ימונה לתפקיד אל"מ נדב לוטן, שיועלה בדרגה.

קרים לא יקדם מהפכות

בשונה מרונצקי ופרץ, שני רבנים שהוצנחו לעמוד בתפקיד הרב הצבאי הראשי, אייל קרים הוא איש המערכת הצבאית ומזוהה עמה. הוא זכה לתמיכת רבנים חרדים, חרד"לים ודתיים לאומיים ולא צפוי לערוך מהפכות, מה גם שהוא נכנס לתפקיד בתקופה שבה הרבנות הצבאית עוברת תהליכי קיצוץ נרחבים ונפרדת משליטתה הבלעדית בענף "תודעה יהודית" השנוי במחלוקת. 

קרים צפוי להתמקד בתחום האחריות הקלאסי של הרבנות הצבאית - הלכה - תחום שגם לו, בנסיבות מסוימות, יש פוטנציאל נפיצות למשל בסוגיות של שמירת שבת או שירות נשים. יודגש כי בעבר היה קרים אחד ממובילי המאבק בציונות הדתית נגד גיוס נשים לתפקידי לחימה.

ב-2003, בעת שהיה אזרח, נשאל קרים על ידי האתר "כיפה" על המצווה מספר דברים לפיה מותר לאנוס את בנות האויב. קרים הסביר אז כי האונס "הותר במלחמה (בתנאים שהוא הותר), מתוך התחשבות בקשיי הלוחמים. ומאחר והצלחת הכלל במלחמה עומדת לנגד עינינו, התירה התורה לפרט לספק את היצר הרע בתנאים שהתירה, למען הצלחת הכלל". גם הודות להבהרה שהוסיף שנים לאחר מכן – ולפיה הציווי המקראי לא רלוונטי למציאות של ימינו – התקרית החד פעמית לא דבקה בו. 

קרים עסק בין היתר בדיני מלחמה ובמבצע "צוק איתן" היה חבר בבית הדין שקבע את מותם של אורון שאול והדר גולדין. הוא גם חיבר את הספר "קשרי מלחמה" וכן חוברות מטעם הרבנות הצבאית שהוקדשו לנושאים הלכתיים מובהקים. במובן הזה, הוא מתאים לתוכניות הרמטכ"ל אייזנקוט להחזיר את הרבנות לממדים צנועים - כזו שאולי מעורבת מדי פעם במדיניות (הפעלת יחידות בשבת או זיהוי חללים בשעת מלחמה), אבל בשגרה, מספקת בעיקר שירותי דת וכשרות.

לקרים גם "יתרון פוליטי" בכך שאין לו יריבים במחנה השמרני והחרד"לי שמערערים על פסיקותיו. בכך, הוא מתאים לאחת המשימות המרכזיות שעומדות בפני הצבא בשנים הבאות – קליטת אלפי חיילים חרדים מדי שנה, לרוב ביחידות נפרדות. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ