עודד ירון
רויטרס

קבוצה של ישראלים ואמריקאים שקרובי משפחתם נהרגו בפיגועים בישראל הודיעה היום (שני) כי תתבע מיליארד דולר מפייסבוק, מכיוון שהיא מספקת לטענתם שירותים לחמאס, המוגדר כארגון טרור בארה"ב.  

התובעים, בני משפחות של ארבעה בעלי אזרחות ישראלית-אמריקאית ושל אזרח אמריקאי נוסף, שנהרגו בפיגועים בתל אביב, ירושלים ובגדה בשנים 2014-2016, מאשימים את הרשת החברתית בסיוע לפעילות ארגון הטרור. בתביעה, שהוגשה לבית משפט בניו יורק, נאמר שפייסבוק "סיפקה ביודעין חומרי תמיכה ומשאבים לחמאס והקלה על יכולתו של ארגון טרור זה לתקשר, לגייס חברים, לתכנן פיגועים ולהוציאם לפועל ולעורר פחד אצל אויביו".

מייסד פייסבוק מארק צוקרברג, באפרילצילום: רויטרס

לאחרונה טען השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, כי פייסבוק נמנעת מלסייע במעקב אחרי מפגעים פוטנציאליים ואינה פועלת לריסון ההסתה לאלימות ברשת. "פייסבוק הפכה למפלצת. הדור הצעיר ברשות הפלסטינית מנהל את כל השיח שלו של ההסתה והשקרים שהוא אוגר ובסוף יוצא לבצע מעשי רצח על הפלטפורמה של פייסבוק", אמר.

את התביעה מובילה בארץ עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, יושבת ראש ארגון "שורת הדין", שהיה מעורב בעבר בכמה תביעות דומות. "תביעה זו אינה אמורה להפתיע את פייסבוק, שסיפקה ומספקת פלטפורמה כמדיה חברתית, ביודעין, לחמאס, למנהיגיו, ולארגונים המסונפים אליו", מסרה דרשן לייטנר. "פייסבוק חייבת לתת דין וחשבון על תפקידה בקידום פעילות הטרור של חמאס, כולל הפיגועים בהם נפצעו ונהרגו הקורבנות בתביעה הנוכחית".

דובר חמאס בעזה, סמי אבו זוהרי, כינה את התביעה "ניסיון ישראלי לסחוט את פייסבוק" והאשים אותה בניסיון להפוך את הרשת החברתית ל"מכשיר ריגול נגד פלסטינים". לדבריו, פוליטיקאים וחיילים ישראלים "התבטאו בגאווה לנוכח הרג פלסטינים" בפייסבוק וכי "המבחן האמיתי לבעלי פייסבוק הוא לדחות את הלחץ (הישראלי) הזה".

חברת "שלום-תלאביב" המייצגת את פייסבוק בישראל מסרה בתגובה: "אנו רוצים שאנשים ירגישו בטוחים בעת השימוש בפייסבוק. אין מקום אצלנו לתוכן המעודד אלימות, איומים ישירים, טרור או דברי שנאה. יש לנו מערך של כללי קהילה ברורים שנועדו לעזור לאנשים להבין מה מותר בפייסבוק, ואנחנו קוראים לאנשים להשתמש בכלי הדיווח שלנו אם הם מוצאים תוכן שהם מאמינים שמפר כללים אלו, כדי שנוכל לבחון כל מקרה ולנקוט בפעולה מהירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ