שר הביטחון מנע מאנשי יוזמת ז'נבה ביקור ברמאללה

ערוץ 10 דיווח כי ליברמן אסר על הישראלים להיכנס לעיר מכיוון שהיו אמורים להיפגש עם מוחמד אל-מדני - הממונה על הקשר עם ישראל. זאת, הואיל והיתר הכניסה שלו נשלל בגלל "חתרנות"

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון, , מנע מפגש בין אנשי "יוזמת ז'נבה" לפלסטינים ברמאללה מכיוון שהיו אמורים להיפגש עם מוחמד אל־מדני, האחראי על הקשר עם החברה הישראלית ברשות. ליברמן של אל־מדני לישראל, בטענה שעסק ב"פעילות חתרנית בתוך החברה הישראלית". הדבר דווח לראשונה הערב (שני) בחדשות ערוץ 10.

המבקרים הישראלים - בהם יוסי ביילין ושלושה ראשי סניפים בליכוד - היו אמורים לפגוש ברמאללה גם את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן). לפני כשבועיים פנו אנשי יוזמת ז'נבה לפיקוד המרכז בבקשה לאשר את בואם, ובשבוע שעבר נענו בשלילה, בנימוק שלאור המצב הביטחוני לא ניתן לאשר כניסת ישראלים לעיר. הם הציעו שינויים במתכונת הביקור, אולם התשובה נותרה בעינה.

שר הביטחון ליברמן, לפני כחודש
שר הביטחון ליברמן, לפני כחודשצילום: גיל אליהו

הסיבה לעמדת הצבא, כפי שהודו אמש בלשכת שר הביטחון, היתה למעשה כוונתם של חברי המשלחת להיפגש עם אל־מדני. דובר השר מסר: "הם לא ביקשו להיפגש עם אבו מאזן אלא עם אל־מדני, שבמערכת הביטחון התקבל מידע לפיו הוא חותר תחת אושיות השלטון במדינה ומנסה להחדיר למערכות גורמים שמטרתם לשרת את הרשות הפלסטינית". בצה"ל סירבו להסביר מדוע נימקו תחילה את דחיית הבקשה בשיקולים ביטחוניים.

מאז החל גל הטרור, באוקטובר האחרון, אושרה כמה פעמים כניסתם של אנשי יוזמת ז'נבה וארגונים אחרים לרמאללה. מנכ"ל יוזמת ז'נבה, גדי בלטיאנסקי, אמר ל"הארץ": "הדבר מבהיר מי פה פרטנר ומי לא. הממשלה היא שמונעת מעצמה, ומאזרחיה, לדבר עם מי שאחראי לקשר עם החברה הישראלית". לדבריו, "שר הביטחון התבלבל בין תפקידו כשר, לבין תפקידו כפוליטיקאי. אי אפשר להגיד לצבא לתת תשובה ביטחונית לעניין פוליטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ