צה"ל: אזרח ישראלי חצה את הגבול לעזה

תצפיות ישראליות זיהו בצהריים את חצייתו של הצעיר הבדואי, שככל הנראה לוקה בנפשו, באזור נחל הבשור. קצין בצה"ל: ההנחה היא שכשאדם חוצה את הגדר, הוא נתפס על ידי גורמים בצד השני

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבול ישראל-רצועת עזה, בפברואר
גילי כהן

צה"ל הודיע הערב (שלישי) כי אזרח ישראלי זוהה חוצה בצהריים את גדר הגבול עם רצועת עזה. האירוע נמצא בבדיקת כוחות הביטחון. 

מתחקיר ראשוני של הצבא עולה כי הצעיר הבדואי חצה את הגבול באזור נחל הבשור במרכז רצועת עזה. תצפיות ישראליות זיהו את חצייתו, אך לא ברור אם  הכוח הצבאי שהוזעק למקום הספיק ליצור קשר עם האזרח לפני שעבר את הגדר. בצה"ל מכנים חצייה זו בשם קוד "טורקי פרש" – המתכונת ההפוכה לשם הקוד הצבאי בו אדם חוצה את הגדר לשטח ישראל. במערכת הביטחון בודקים כעת את נסיבות חצייתו של האזרח.

לדברי קצין בצבא, כאשר מישהו חוצה את הגדר לכיוון עזה, הוא ייתפס על ידי גורמים בצד השני. הנחתו של הקצין היא שכך קרה גם עם האזרח שחצה היום. עם זאת, לדבריו, לא ידוע על איתות מחמאס בנוגע להימצאו של הישראלי בידם.

אל גופי המודיעין בישראל הגיע מידע מהר יחסית בנוגע לזהותו של הישראלי שחצה את הגבול. ההבנה במערכת הביטחון היא כי ככל הנראה אותו אדם אינו בריא בנפשו. בני משפחתו, המתגוררים באזור הדרום, מעודכנים על דבר חצייתו של האיש את הגבול. 

ברצועת עזה נעדרים כיום שני אזרחים ישראלים שחצו את גדר הגבול. בספטמבר 2014 חצה אברה מנגיסטו, תושב אשקלון, את הגבול באזור חוף זיקים. בימים הראשונים של הפרשה היה בידי מערכת הביטחון מידע על כך שמנגיסטו, אז בן 28, היה בידי כוחות הביטחון של חמאס, אך לא ידוע מה עלה בגורלו מאז. גם ניסיון ליצור קשר עם הרשויות בעזה, בניסיון להשיג פרטים נוספים על מקום הימצאו או מצבו, לא צלח. בשבוע שעבר אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי ביקש בביקורו באפריקה את סיועו של ראש ממשלת אתיופיה בשחרור מנגיסטו

הישראלי הנוסף שנעדר בעזה הוא הישאם א-סייד, בדואי תושב הנגב שחצה את הגבול באפריל 2015, דרך המטעים של קיבוץ ארז. א-סייד, שלדברי אביו לוקה בנפשו, חצה בעבר פעמיים את הגבול לעזה והוחזר לישראל.

"בחמאס יודעים היטב שהבן שלי לא בקו הבריאות", אמר באפריל האב, שעבאן א-סייד. "בעבר הוא ברח פעמיים לרצועה והיו מחזירים אותו. להחזיק אותו בטענה שהוא חייל ומשת"פ של ישראל זו עמדה לא ראויה ולכן אני קורא להם לשחררו מיד".

באחרונה אמר האב ל"הארץ" כי הוא מתקשה לגייס עזרה לשחרור בנו. לדבריו, הפגישות עם ליאור לוטן, מתאם ראש הממשלה לענייני הנעדרים והחללים, מתקיימות אחת לשבועיים-שלושה. פרט לכך ניסה א-סייד בשנה האחרונה לפעול גם בערוצים פרטיים. האב סיפר כי בשנה האחרונה נעשו כמה ניסיונות, בעיקר דרך משפחות בדואיות שלהן קרובי משפחה בעזה, לברר על מצבו של הישאם עם חמאס, אך ללא תוצאות. "יש לנו בעיה, אצל העזתים אנחנו נחשבים יהודים, ופה אנחנו נחשבים חמאסניקים", אמר. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ