ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ג'ומעה אברהים אבו גנימה, בן 19, תושב הכפר הלא מוכר ח'שם זנה שליד נבטים, הוא הצעיר שחצה אתמול (שלישי) את גדר הגבול לעזה. משפחתו של גנימה סיפרה כי הוא רווק, בן למשפחה מרובת ילדים שמתפרנסת מחקלאות ורעיית צאן.

ג'ומעה אברהים אבו ע'נימה

לפי בן משפחה, בשנים האחרונות סבל ג'ומעה ממצב נפשי קשה ולא רצה ללמוד או לעבוד. הוא "טופל רוחנית" בפגישות עם אנשי דת ושייחים וחל שיפור במצבו. לאחרונה לחצו עליו בני המשפחה לצאת לעבוד בחקלאות. "הוא היה עצבני ולא רצה לעבוד", סיפר בן משפחה. "האחים שלו לחצו עליו ולכן החליט לעזוב. הוא לא מכיר שום סביבה אחרת, ושלשום הוא יצא עם עדר הכבשים, התקרב לגדר הגבול וחצה את הגדר".

חאלד אבו כנימה, אחיו של ג'ומעה, אמר בשיחה עם "הארץ" כי אחיו אכן סובל מבעיות נפשיות והיה במצוקה בתקופה האחרונה. לדבריו, אחיו יצא אתמול בבוקר בטענה שהוא הולך לדיר כבשים באזור בארי ושם, ככל הנראה החליט לחצות את הגדר. במשפחה ציינו כי אף גורם רשמי ישראלי או פלסטיני לא פנה אליהם עם פרטים כלשהם. "אנחנו ניזונים משמועות בעיקר ומידע כללי. אין לנו שום אישור שאכן אח שלי נמצא בשטח הרצועה", אמר. "ניסינו ליצור קשר עם כל מיני גורמים ברצועה אבל לא קיבלנו שום מידע וגם שלטונות חמאס ברצועה לא פרסמו שום הודעה".

במשפחה ציינו עוד כי ג'ומעה לא ניסה בעבר לחצות את הגבול ולא תיארו לעצמם שהוא יעשה מעשה שכזה. עיקר המאמץ של המשפחה מתמקד כעת בניסיון להסביר כי ג'ומעה סובל מבעיות נפשיות ויש לפעול לשחררו או לאתרו, ולהוציאו מהרצועה.

"אנחנו מכירים את הסיפור של הישאם אסייד ואברהם מנגיסטו המוחזקים בעזה ואני מקווה שזה לא יהיה גורלו של אחי", אמר חאלד. "שלטונות חמאס צריכים לדעת שהם מחזיקים באדם מאוד פשוט, מעורער בנפשו ולא קצין או חייל שיכול לספק מידע או להיות נכס חשוב עבורם. טוב יעשו אם יאתרו אותו וישחררו אותו".

נמשכת חקירת חציית הגדר

במערכת הביטחון ממשיכים הערב לבדוק את נסיבות חצייתו של האזרח הישראלי, ג'ומעה איברהים אבו גנימה, לרצועת עזה. אתמול (ג') בשעות הצהריים זיהו מצלמות תצפית צבאיות את האזרח מתקדם לעבר רצועת עזה. כוחות הוזעקו לאזור, אך לא הצליחו ליצור קשר כלשהו עם אבו גנימה, בניסיון להניא אותו מלחצות את הגדר המוצבת במקום לכיוון רצועת עזה. בידי צה"ל יש תיעוד של החצייה, בו נראה האזרח כשהוא מטפס מעל הגדר, ועובר לשטח הרצועה. במערכת הביטחון לא מספקים בשלב זה פרטים נוספים על נסיבות חצייתו. אמש נטען כי ככל הנראה מדובר באדם שאינו בקו הבריאות הנפשית, דבר שקרובי משפחתו אישרו. עם זאת, במערכת הביטחון בודקים האם יכול להיות שמעברו לרצועת עזה נובע מסיבה נוספת, או שהיה בתיאום כלשהו עם אדם ברצועה.

בצה"ל מכנים את חצייתם של ישראלים לכיוון עזה בשם הקוד "טורקי פרש" - המתכונת ההפוכה לשם הקוד הצבאי בו אדם חוצה את הגדר לשטח ישראל. ההנחה בצבא היא שכאשר אדם חוצה את הגדר, הוא ייתפס בצידה השני. עם זאת, בשלב זה חמאס לא התייחס לחצייתו של אבו גנימה, או לאפשרות שהוא מחזיק אזרח ישראלי נוסף בעזה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ