אחרי 150 יום בכלא צבאי: סרבנית הגיוס תאיר קמינר תשוחרר משירות צבאי בשל אי התאמה

ועדה קבעה כי קמינר לא מתאימה לשירות בצבא בגלל "התנהגות רעה וחמורה". בתחילת השבוע נדחתה בקשתה של קמינר לפטור מטעמי מצפון. "ניצחון קטן בפן האישי, אולם המאבק הגדול הוא על דיכוי העם הפלסטיני", אמרה קמינר עצמה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תאיר קמינר נשענת על דלת שמשמאלה כרזות "יהודים וערבים מסרסים להיות אויבים"
גילי כהן

צה"ל הודיע הבוקר (חמישי) כי סרבנית הגיוס תאיר קמינר תשוחרר משירות צבאי, בשל אי התאמתה לשירות. קמינר נמצאת זה כ-150 יום בכלא הצבאי, בשל סירובה להתגייס לשירות בצה"ל. קמינר תשוחרר ב-29 ביולי.

בשיחה עם משפחתה מהכלא קמינר אמרה: "ההודעה הזו, שבאה אחרי למעלה משבעה חודשים של מאבק, היא קודם כל מרגשת בפן האישי ואולי מהווה ניצחון קטן שמחזיר אותי להיות אדם חופשי. אולם, המאבק הגדול הוא לא על כליאתי אלא על דיכוי העם הפלסטיני, זאת כדי ששני העמים שפה יחיו בחופש, שוויון, ביטחון ושלום".

לפי הודעת הצבא, הוועדה לבחינת התאמה לשירות צבאי מצאה כי קמינר לא מתאימה לשירות בשל "התנהגות רעה וחמורה", בשל כליאתה הממושכת ונפקדותה משירות צבאי. בני משפחתה של קמינר לא עודכנו על דבר ההחלטה בנוגע לכוונה לשחרר אותה משירות צבאי, ושמעו על כך מכלי התקשורת.

שלשום נלקחה קמינר לדיון בפני הוועדה, לאחר שבקשתה לקבל פטור משירות צבאי מטעמי מצפון, נדחתה ביום ראשון האחרון. לטענת ועדת המצפון, קמינר מתנגדת להתגייס לצבא עקב מדיניות הממשלה, ולא בשל קושי מצפוני המונע ממנה מלשרת בשירות צבאי כלשהו. קמינר כתבה אל ועדת המצפון כי היא מבקשת פטור משירות הביטחון מטעמי מצפון, ונמצאת בכליאות שחוזרות על עצמן מחודש ינואר בשל סירובה לשרת בצבא, על אף רצונה לעשות שירות אזרחי.

"תוך כדי שנת השירות וחוויית המגורים בשדרות, עברתי תהליכים בעצמי והבנתי שהמצפון שלי לא מאפשר לי לשרת בצבא. הבנתי שאני לא אוכל לחיות עם עצמי אם אדע ששיתפתי פעולה ושתקתי לכל המתרחש במדינה שלי", כתבה קמינר במכתב. "הסירוב שלי נובע מתוך רצון לתרום לחברה שלי, ולהפוך אותה למקום טוב יותר, והוא חלק ממאבק מתמשך למען שלום ושוויון".

לפני כחודש נשפטה קמינר ל-45 ימים נוספים בכלא הצבאי, בשל סירובה להתגייס לצה"ל. בשבוע שעבר פנו עשרות משפטנים אל הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף שרון אפק, בטענה כי כליאתה הממושכת של קמינר מהווה מדיניות בלתי ראויה. "סירובו של אדם לשרת בצה"ל בשל כך שהשירות מחייבו לפעול באופן שלפי תפיסתו פוגע עמוקות בתפיסות יסוד מוסריות, הוא מימוש של זכותו לחופש מצפון", נכתב במכתב. "ענישתו פוגעת בזכות זו, והיא מותרת רק אם היא עומדת בדרישת המידתיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ