בעקבות ניסיון ההפיכה: נדחתה הצבעה על הצעת החלטה אנטי-ישראלית בכינוס אונסק"ו באיסטנבול

לפי ההצעה שהעלו ירדן והפלסטינים, הר הבית הוצג כאתר הקדוש למוסלמים ולא ליהודים. הכינוס קוצר והוחלט לקבל את העמדה הישראלית שלפיה יש לדחות את ההצבעה לאוקטובר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנס ועדת המורשת העולמית של אונסק"ו באיסטנבול, בשבוע שעבר
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ההצבעה על הצעת ההחלטה האנטי-ישראלית בנושא הר הבית שהיתה אמורה להתקיים בימים הקרובים בכנס ועדת המורשת העולמית של אונסק"ו באיסטנבול נדחתה. שגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה-הכהן אמר היום (ראשון) כי בעקבות ניסיון ההפיכה בטורקיה בסוף השבוע הוחלט לקצר את הכינוס ולקבל את עמדת ישראל שלפיה יש לדחות את הדיון וההצבעה בנושא הר הבית לחודש אוקטובר.

ועדת המורשת של אונסק"ו מכונסת עוד מהשבוע שעבר באיסטנבול. אחת מהצעות ההחלטה שאותה העלו ירדן והפלסטינים עסקה בירושלים. הטיוטה של הצעת ההחלטה כללה התייחסות להר הבית ובמסגרתה הוצג האתר כקדוש למוסלמים בלבד, ללא ציון כל קשר לכך שהוא קדוש גם ליהודים. הוועד המנהל של אונסק"ו קיבל החלטה דומה בנושא בכינוס הקודם של הארגון באפריל ומשרד החוץ ניהל קמפיין דיפלומטי בניסיון לבלום את ההחלטה הנוכחית. חרף המאמצים הרבים היה נראה בסוף השבוע שעבר כי לא ניתן יהיה למנוע את ההצבעה וכי הנוסח האנטי-ישראלי יזכה בתמיכה נרחבת, כולל של כל נציגות האיחוד האירופי בוועדת המורשת.

כינוס ועדת המורשת של אונסק"ו היה אמור להסתיים ביום רביעי וההערכה בישראל היתה שההצבעה על הצעת ההחלטה בנושא ירושלים תתקיים עד אז. אלא שאירועי סוף השבוע בטורקיה טרפו את הקלפים. בעקבות ניסיון ההפיכה החליטה מזכירות אונסק"ו לקצר את הכינוס ולסיים אותו כבר הערב. כתוצאה מכך היה צורך להחליט אילו החלטות יעלו להצבעה עוד היום ואילו הצבעות יידחו לכינוס הבא.

השגריר שאמה-הכהן אמר כי במוצאי שבת, אחרי שהתברר שלוח הזמנים יקוצר, פעלה המשלחת הישראלית לכינוס ועדת המורשת של אונסק"ו באיסטנבול כדי להוריד את ההחלטה בנושא ירושלים מסדר היום. לדבריו, ישראל הציעה לדחות את הדיון וההצבעה על הנושא לכינוס הבא שיתקיים בפריז בחודש אוקטובר.

הבוקר התקיימה ישיבת הנהלת ועדת המורשת שבראשה עומדת נציגה מטורקיה. בתחילת הישיבה דרש השגריר הלבנוני את הכללת נושא ירושלים בסדר היום. השגריר הפלסטיני ושגריר פרו הצטרפו להצעה ולחצו לקיים את ההצבעה עוד היום. מנגד, בעקבות בקשותיה של ישראל דרשו שגרירי פורטוגל, פולין ופינלנד לדחות את הדיון וההצבעה.

שאמה-הכהן ציין כי העמדה של שלוש נציגות האיחוד האירופי בוועדת המורשת למעשה הפכה את הקערה על פיה והביאה לכך שהוחלט לא להעלות את נושא ירושלים לדיון והצבעה אלא לדחות זאת לאוקטובר. "זה נדיר שעמדתנו זוכה ברוב מול עמדת הפלסטינים ומדינות ערב", אמר שאמה-הכהן. "מדובר בתוצאה של שילוב עבודה קשה ומתואמת של כל הגורמים וכמובן גם מזל".

לדברי השגריר הישראלי, שינוי הנסיבות בעקבות ניסיון ההפיכה בטורקיה הביא להערכת מצב מחודשת שבה זוהתה האפשרות להשיג רוב לדחיית ההצבעה. "ארבנו לשגרירים ולנציגי המדינות מוקדם בבוקר עם פתיחת חדר האוכל בשבע בבוקר", סיפר שאמה-הכהן. "עם קצת חוצפה ישראלית תוך כדי שהם אוכלים דאגנו להסביר ולשכנע שנוצרה הזדמנות לשחרר את כולם מאי הנעימות של הצבעה על ההצעה הבעייתית והקיצונית שהפלסטינים ניסו לקדם".

הפלסטינים ומדינות ערב צפויות לנצל את החודשים הקרובים עד אוקטובר כדי להמשיך ולקדם את הצעת ההחלטה בנושא ירושלים ולגייס את התמיכה הנחוצה להם. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון הדגיש כי ישראל מצדה תיערך גם היא לסיכול המהלך ולבלימת ההצבעה גם באוקטובר.

"אני מרגיש צורך להודות לטורקים על האירוח החם ובמיוחד על הגישה ההוגנת החיובית והעניינית שסייעה רבות להשגת התוצאה הסופית", הדגיש השגריר שאמה-הכהן. "זכיתי לדלת פתוחה ואוזן קשבת הן אצל השגריר הטורקי והן אצל יושבת ראש ועדת המורשת שגם היא טורקייה - מה שמוכיח שתמיד טוב להתפייס אם אפשר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ