משרד הביטחון מגנה בתוקף את דברי הרב לוינשטיין: נדרוש הבהרות מהמכינה הקדם-צבאית

"המשרד רואה בחומרה רבה את דבריו של ראש מכינת עלי", נאמר בהודעת המשרד. הרב לוינשטיין כינה הומואים "סוטים" ויצא נגד חינוך חיילים לשמירה על חיי חפים מפשע

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין לשמאל: הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, הרב לוינשטיין והרב הצבאי לשעבר רפי פרץ. 2010
גילי כהן

לאחר שבכיר בצבא צוטט ב"הארץ" כמי שדוחה את דבריו של ראש המכינה הקדם-צבאית "בני דוד" בהתנחלות עלי, הרב יגאל לוינשטיין, משרד הביטחון מפרסם היום (שני) הודעה בה נאמר כי הוא "רואה בחומרה רבה את דבריו של ראש מכינת עלי, הרב יגאל לוינשטיין, ומגנה אותם בתוקף".

מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במילואים אודי אדם, הנחה את האגף הביטחוני-חברתי, האחראי על המכינות הקדם צבאיות "לדרוש מהמכינה הבהרות על הדברים". זוהי ההודעה הרשמית הראשונה שיוצאת מהגופים האמונים על המכינות הקדם-צבאיות - משרד הביטחון ומשרד החינוך - בנוגע לדבריו של לוינשטיין.

הרב יגאל לווינשטיין בכנס ציון וירושליםקרדיט: כיפה

בכירים בצבא זעמו אמש על התקפתו החריפה של הרב יגאל לוינשטיין, בין היתר על ערכי צה"ל ועל פעילות חיל החינוך וקצינים בכירים בו, דוגמת קצין החינוך הראשי, תא"ל אבנר פז-צוק, וראש מחלקת החינוך, אל"ם יעל הס. בשיחה עם "הארץ" דחה בכיר בצבא את התערבותו של הרב לוינשטיין בנורמות הלחימה והמוסר של צה"ל. עוד הביע הקצין תמיהה, מאילו מקורות יהודיים שואב ראש המכינה עקרונות אלו, כפי שבאו לידי ביטוי בדבריו. 

מוקדם יותר היום גינה שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, את דברי לוינשטיין לפיהם הומואים ולסביות הם "סוטים", ואמר כי "זו אינה דרכה של הציונות הדתית". 

לדברי בנט, שערך מסיבת עיתונאים בכנסת, "ההלכה נועדה לקבוע מה אסור ומה מותר ולא נועדה להיות כלי מפלג שמסמן אנשים, זהויות או מגזרים. אי אפשר לכנות ציבור שלם בכינויי גנאי ולהסתתר מאחורי ההלכה. הדברים שנאמרו אינם מקובלים עליי, וזו אינה דרכה של הציונות הדתית". 

הוא הוסיף כי "המציאות והחיים מורכבים יותר ממה שאסור וממה שמותר. נכון, יש איסורי תורה מפורשים אבל לא את כל מי שעובר על איסור תורה, אנחנו מוציאים אל מחוץ למחנה. כשר חינוך אני אומר בבירור: ילדי ישראל חייבים לדעת שהם כולם כולם אהובים, את כולם אנו מכבדים ובמערכת שלנו יש מקום לכל אחד ואחת מהם".

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס אף הוא לדברי הרב. "הרב לווינשטיין כשל, אך דבריו לא מייצגים את העבודה החשובה של 51 המכינות הקדם צבאיות", אמר בוועדת החוץ והביטחון. לדבריו, "בכל מערכת גדולה יש תקלות ועשבים שוטים, ותעשה בדיקה יסודית לגבי הדברים. ודאי שאין מקום להשתלחות בקבוצות אוכלוסייה שלמות וצריך להיות מחויבים לסובלנות כלפי כולם, אך בכל הנוגע למכינות הצבאיות, אסור לשפוך את התינוק עם המים". ליברמן הוסיף כי "ישנן 54 מכינות ו-3,750 חניכים, ומדובר באנשים ראויים, הנאמנים לתפיסה הציונית והיהודית, ושרבים מהם מתגייסים בכל שנה וממשיכים לקצונה".‎

היועץ המשפטי לממשלה הביע היום בוועדת החוקה את סלידתו מדבריהם של רבנים על הומואים ולסביות. "אני דוחה את הדברים האלה ועליי הם לא מקובלים", אמר מנדלבליט," עם זאת, צריך להיות זהירים באופן כללי בכל הנושא של חופש הביטוי. לא בכדי צריך חתימה אישית שלי על כל כתב אישום. אני מאוד מקפיד על חופש הביטוי גם כשנאמרים דברים לא נעימים לא יפים ולא מוסריים. עד שזה מגיע למקומות שאי אפשר להשלים איתם, כמו הסתה לאלימות או טרור שגם בזה היה שינוי מסוים של מדיניות ויש יותר כתבי אישום, גם לאוכלוסייה היהודית וגם לערבית".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, כתב בדף הפייסבוק שלו כי אמירותיו של הרב "מסוכנות". לדבריו, "ביום חמישי יתקיים מצעד הגאווה בירושלים. כשר לביטחון הפנים אני מכיר מקרוב את ההיערכות למצעד הזה. את הרגישות. את המתח. כשאני שומע התבטאויות של רבנים, התבטאויות שאין להן מקום ואסור שיישמעו. כמה מסוכנות הן האמירות הללו. כמה זהירות אנו צריכים, כדי שלא יכנס שום רעיון לראש של איזה מטורף קנאי. בואו נכבד כל אדם. את בחירותיו, את זהותו, את אמונתו. אני מאמין שזהו גם תפקידם של הרבנים". 

השרה מירי רגב התייחסה אף היא לדברים ואמרה כי "אמירותיו של הרב לוינשטיין פוגעניות ולא ראויות להישמע מאיש ציבור ומחנך. ההכרה בערך ובחשיבות של התא המשפחתי המסורתי לא מכשירה אמירות נגד מי שבחר לחיות אחרת. גם כמי שרואה בחיי המשפחה המסורתית ערך עליון אני מכבדת ומחבקת את הקהילה הגאה ומצפה מכל איש ציבור לנהוג כך."

הרב לוינשטיין תקף בשבוע שעבר את הצבא וטען כי התבלבל בערכיו. לוינשטיין טען כי חל שינוי ערכי בצה"ל, בהובלת חיל החינוך, הבא לידי ביטוי לדבריו, בחינוך לפלורליזם דתי, ולהכרת הקהילה הגאה, שאת חבריה הגדיר "סוטים". לוינשטיין היה חבר בעבר בוועדת ההיגוי לצה"ל בנושאי תודעה יהודית, אך פרש ממנה.

לוינשטיין, שהשתתף ברביעי האחרון בכנס "ציון וירושלים" שעסק בהתמודדות עם ההשפעה הרפורמית על יהדות המדינה, כינה לאורך כל הרצאתו את חברי הקהילה הגאה "סוטים". "יש פה תנועה מטורפת שפשוט אנשים איבדו את הנורמליות של החיים, והקבוצה הזו מטריפה מדינה והיא נכנסה לצבא בכל הכוח, ואיש לא מעיז לפתוח את הפה ולצפצף. בבה"ד 1 יש הרצאות של סוטים", אמר, וציין כי אלו הופסקו לפני שנה. לוינשטיין תיאר בדבריו כי "השיא" בפעילות החינוכית היה כאשר לפני כמה חודשים, חניכי קורס טיס בשלב מתקדם נלקחו להתנדב ולצבוע מועדון של הקהילה הגאה בתל אביב. "כשבירר התלמיד שלנו לאן הולכים, אמרו לו שהולכים להתנדב - במועדון של הסוטים בתל אביב", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ