גילי כהן
גילי כהן

תחקיר צה"ל לגבי כלי הטיס הבלתי מאויש שחדר מסוריה לישראל אתמול (ראשון) מעלה כי המטוס ללא הטייס חדר לעומק של כארבעה קילומטרים, ושכפי הנראה אחד מטילי הפטריוט שנורו לעברו התפוצץ באוויר.

כלי הטיס - שהדגם שלו וזהות מפעיליו לא פורטו על-ידי הצבא - חדר אתמול בשעות אחר הצהריים לאזור מרכז רמת הגולן. חיל האוויר ניסה ליירט את כלי הטיס שלוש פעמים. תחילה שיגר שני טילים מיירטים מסוללת "פטריוט" בצפון, ולאחר מכן הזניק מטוס קרב שניסה ליירט את הכלי באמצעות טיל אוויר-אוויר.

צילום של היירוט בשמי הצפון, אתמולצילום: דוברות והסברה צפת

ככל הנראה, אחד מהטילים המיירטים התפוצץ באוויר - ורסיסיו נחתו באיילת השחר, וגרמו לפציעתה של ילדה. בצה"ל מסרו כי האזעקה שהופעלה בכמה יישובים בגולן הייתה כחלק מנוהל קבוע, אך זו הופעלה בקרבת הגבול - באזור עין זיוון, מרום גולן וקשת - ולא מערבה משם, לכיוון איילת השחר - שם נפלו בסופו של דבר חלקים מהטיל.

פרטי המקרה מעוררים עדיין כמה שאלות: מדוע ניסיונות היירוט לא צלחו, ובייחוד שיגור הטיל ממטוס הקרב - אחת מהכשירויות הנדרשות מטייס בחיל האוויר היא יירוט מטרה. בצה"ל לא סיפקו מידע בנוגע לזמן ששהה כלי הטיס בשטח הארץ, אך ל"הארץ" נודע כי הכלי עצמו חדר לעומק של כארבעה קילומטרים.

אין זו הפעם הראשונה שבה מערך ההגנה האווירית לא מצליח ליירט כלים בלתי מאוישים שחודרים לשטח ישראל לעומק של קילומטרים: ב-2012 חדר כלי טיס בלתי מאויש דרך רצועת עזה, והוא יורט על-ידי מטוס קרב באזור יער יתיר המרוחק, בטענה של רצון להימנע מפגיעה באזור מיושב.

"אין הגנה הרמטית, וכלים מסוגים שונים עלולים לחדור - ולא פשוט להפיל כלים בלתי מאוישים, בגלל הגודל, המהירות והחומרים מהם הם מורכבים מקשים על הגילוי", אמר טל ענבר, ראש המרכז לחקר הטילים והחלל. "איום כלי הטיס הבלתי מאויישים קיים, ראינו אותו מ-2006, ראינו אותו מהדרום, ובעימות כולל, שהשמיים יהיו מלאים ברקטות, במערכות יירוט ובארטילריה - אנחנו בהחלט יכולים לראות ניסיונות להכניס הרבה כלים". ענבר הוסיף כי "דווקא בתנאים סטריליים, שלא יהיו בשדה הקרב - היה פה אירוע שהסתיים לא טוב. אתה מנסה ליירט ונכשל - וזה לא משנה אם זה בגלל סיבה טכנולוגית או מבצעית, זה לא טוב". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ