ליברמן זימן את מפקד גל"צ לבירור בעקבות שידור תוכנית על מחמוד דרוויש

שר הביטחון כינה את שידור התוכנית על המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש כחלק מסדרת תוכניות של האוניברסיטה המשודרת "ליקוי מאורות שלא ניתן לעבור עליו לסדר היום"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המשורר מחמוד דרוויש ב-2007, רמאללה
המשורר מחמוד דרוויש ב-2007, רמאללהצילום: ניר כפרי

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, יערוך מחר (חמישי) בירור עם מפקד גל"צ, ירון דקל, בעקבות התוכנית ששודרה אמש על המשורר הפלסטיני הלאומי מחמוד דרוויש, כחלק מסדרת תוכניות על "טקסט ישראלי מכונן" במסגרת האוניברסיטה המשודרת.

>> המוות הוא כמוני, לא אוהב לחכות | ראיון עם מחמוד דרוויש

השר ליברמן מסר באמצעות לשכתו כי "על פניו נראה שמדובר בעניין חמור שבו מי שכתב טקסטים נגד הציונות, שמשמשים עד היום כדלק לפעולות טרור נגד מדינת ישראל, זוכה שהתחנה הצבאית תכלול אותו ואת יצירותיו כחלק מטקסטים מכוננים של החברה הישראלית יחד עם 'ירושלים של זהב' ו'מגש הכסף'". עוד אמר כי "ברור מאליו שזה דבר שמהווה ליקוי מאורות ולא ניתן לעבור על כך לסדר היום".

ח"כ אילן גילאון (מרצ) מסר בעקבות הודעת ליברמן כי "במקום בו משתיקים שירה ומשוררים, ישתיקו גם אנשים. בוקר אחרי שהונצחה אות של קלון בספר החוקים של מדינת ישראל בדמותו של חוק ההדחה, המבקש להשתיק ציבור שלם ולבטל את רצונו הדמוקרטי, אנו רואים איך קברניטי הממשלה, שיכורי הכוח ועמוסי המוזה משלטונות ארדואן ופוטין, מבקשים לבטל במחי שירה מפוארת ומשוררים מעורכים".

אביגדור ליברמן עם הנשיא ריבלין בטקס לציון עשור למלחמת לבנון השנייה, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה כי הזימון "הוא מחריד ומחפיר. אפלה יורדת על הדמוקרטיה הישראלית, ומדובר באקט שאין לו הגדרה אחרת אלא אקט המאפיין משטרים פשיסטיים, אשר נועד להחדיר מורא ופחד בלב כל בעל תפקיד".

בגלי צה"ל סירבו להגיב. 

לפני כשלושה שבועות מינה ליברמן את מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם לבחון את עתידה של תחנת גלי צה"ל . לפי דבריו של ליברמן שלשום בדיון ועדת החוץ והביטחון, מסקנות אלו צריכות להיות מוגשות עד לתחילת חודש ספטמבר.

יוסי שריד, בהיותו שר החינוך, ניסה לכלול בתוכנית הלימודים בספרות משיריו של המשורר הפלסטיני הלאומי - ללא הצלחה. בנסותו להשמיע את קולו של "הצד השני", שריד יצר סערה חריגה בתקשורת ובמערכת הפוליטית. ב-1 במרס 2000 הצהיר שריד במסיבת עיתונאים על שילוב יוצרים מזרחים ופלסטינים בתוכנית הלימוד. דרוויש היה מהמשוררים הפלסטינים שנבחרו – שבסיפורו האישי כפליט מ-1948 ששב לארץ באופן בלתי חוקי, ובכתיבתו על מציאות חייו והסכסוך הישראלי-פלסטיני, הפך לסמל לאומי.

דרויש נולד ב-1942 בכפר ברווה שעל חורבותיו הוקם הישוב אחיהוד שבגליל המערבי, ומת ב-2008, בגיל 67. ב-1961 הצטרף למפלגה הקומוניסטית והיה עורך ביטאון המפלגה ופרסם מספר גדול של מאמרים ושירים לאומניים שהפכו אותו לנרדף על ידי מערכת הביטחון. ב-73' הצטרף לשורות אש"ף והשתקע בבירות עד לשנת 82', ולאחר הסכמי אוסלו, אותם ביקר לא פעם, השתקע ברמאללה. במהלך חייו פרסם דרוויש מאות מאמרים ושירים שהיו גולת הכותרת של השירה הלאומית הפלסטינית. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ