בצה"ל לא מסתפקים בהבהרת הרב אלי סדן ודורשים תגובה גם מהרב לוינשטיין עצמו

סדן כינס את תלמידי המכינה בעלי והבהיר שראשיה לא נגד הצבא: "נלחמים יחד על המדינה". מנגד, אמר קצין בכיר כי "אמירות אומללות אי אפשר לכסות באמירה מאחדת". יעלון: הקצנה מסוכנת במגזר

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

צה"ל לא מסתפק בדבריו של הרב אלי סדן, ראש המכינה הקדם-צבאית בעלי, אתמול (שלישי) לאחר הביקורת הציבורית סביב דבריו של שותפו להנהלת המכינה, הרב יגאל לוינשטיין.  קצין בכיר בצה"ל הבהיר כי אין בדבריו של הרב סדן כדי לטשטש את דבריו הקשים של לוינשטיין שתקף את הצבא וקצינים בכירים המכהנים בו. "אמירות אומללות אי אפשר לכסות באמירה מאחדת", אמר קצין בכיר בנוגע לדבריו של סדן.

בצה"ל הבהירו, גם בשיחה עם סדן עצמו, כי הם מצפים להבהרות בנוגע לדבריו של לוינשטיין. לפי קצין בכיר נוסף בצה"ל, כל נקודה שהעלה ראש המכינה בנאומו - מהיחס לחברי הקהילה הגאה, לזרמים שונים ביהדות, וכלה בתפיסתו את הערכים הדמוקרטיים - אינה עומדת בקנה אחת עם השקפת הצבא בדבר הצורך בעיסוק סביב המאחד והמשותף בין אנשי הצבא.

הרב אלי סדן במחאה מול בית ראש הממשלה, בשנה שעברה
הרב אלי סדן במחאה מול בית ראש הממשלה, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

בתוך כך, גם שר הביטחון לשעבר משה יעלון מתח היום ביקורת חריפה על התבטאויותיו של לוינשטיין. בכנס The Marker אמר יעלון ש"לא הכיר שיח כזה במכינת עלי". יעלון התייחס לדבריו ואמר כי אלו מצביעים "על הקצנה כשזה בא ממי שאמור לחנך - הקצנה במכינה והקצנה במגזר הדתי לאומי". יעלון הצהיר כי "נדרשת פעולה נגד המכינה על ידי הצבא, על ידי משרד הביטחון ומשרד החינוך. ההתבטאויות האלו מחייבות חשבון נפש של ראשי המכינה וראשי המגזר, שלצערי מובילים תהליכים של הקצנה באופן מסוכן ביותר".

יעלון אמר כי הוא מוטרד מההתייחסות לאחר בחברה הישראלית. "רוח מגילת העצמאות שלנו לא מבדילה בין דת, גזע, מין, ונטייה מינית. אנחנו רואים ליבוי יצרים. ומי עומד מאחורי זה? פוליטיקאים, כדי לקושש קולות לטווח הקצר, בלי לתת דין וחשבון". הוא הוסיף כי "פוליטיקה של סכסכנות וליבוי יצרים אחד נגד השני זו לא מנהיגות, וזה מאיים על הבסיס החברתי שחשוב לעתידנו. אי אפשר שהמכנה המשותף שלנו יהיה רק הסכין על הצוואר".

יעלון טען כי נדרשת לישראל מנהיגות אחרת, "שתנהיג אחרת ולא רק תדבר, שתקבל החלטות. גם סגירת בפערים חברתיים, בקירוב הפריפריה, מתן הזדמנויות לזוגות הצעירים לחיות בכבוד כולל אפשרות לרכוש דירה בלי עזרת הורים. זה לא תלוי באיראן, בדאעש או ברשות הפלסטינית. זה תלוי בנו", אמר.

עוד יצא שר הביטחון לשעבר יעלון נגד תקיפת בית המשפט העליון, וטען כי מדובר בחוסר אחריות. "זה כרסום בערכים הבסיסיים שלנו, של מדינה יהודית דמוקרטית", טען. "יש פה פגיעה בדרכנו ובצדקתה. אם במו פינו ובמו מעשינו מכרסמים במעמדנו בעולם כתוצאה ממהלכים שמנוגדים לערכים הבסיסיים שלנו, אנו פוגעים בחוסן הלאומי שלנו. בהתבטאויות, בחקיקה ובמהלכים אחרים".

אתמול כינסו סדן ולוינשטיין את תלמידי המכינה לשיחה, בה אמר סדן כי "גם אם יש לנו ביקורת על דברים בצבא, אנחנו לא נגד כמובן. אנחנו ממשיכים להילחם יחד על המדינה, הבעיות שעולות נפתור בהידברות, ולא במלחמה". סדן הוסיף כי מטרת המכינה אינה להיאבק בצה"ל, וכי צה"ל הוא צבא העם". בערוץ 10 דווח כי סדן אמר גם כי "בצבא תפגשו הרבה אנשים, כולם אחים - יהודים, דרוזים, שומרי תורה ומצוות או לא, בעלי נטיות מיניות כאלה ואחרות, יהודים משיחיים או רפורמים".

בתוך כך, גם במשרד הביטחון עדיין מצפים להבהרות בנוגע לדבריו של לוינשטיין. בהודעת משרד הביטחון ביום שני האחרון נמסר כי מנכ"ל המשרד, האלוף במילואים אודי אדם, הנחה את האגף הביטחוני-חברתי לדרוש מהמכינה הבהרות על הדברים. אלו, כך נראה, טרם התקבלו. אתמול החליט ראש אגף כוח האדם בצה"ל, האלוף חגי טופולנסקי, למנוע את האפשרות לזמן את לוינשטיין להרצאות בבסיסי הצבא. לוינשטיין היה מוזמן לשיחות אלו על-ידי הרבנות הצבאית, אך הדבר נעשה לעתים רחוקות ונראה כי מדובר בצעד הצהרתי בשלב זה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ