המפתח להצלת השידור הציבורי מנתניהו נמצא בידי כחלון

אין הסבר רציונלי לעיסוק של רה"מ בערוצי תקשורת שאינם עתירי רייטינג והשפעה. בעוד קמו נגדו שני שרים בקואליציה, שר מרכזי במפלגתו וגם הנשיא, נתניהו מסרב לפשרה על תאגיד השידור ומתעקש לוודא הריגה

יוסי ורטר
כחלון בישיבת סיעת "כולנו", בשבוע שעבר
כחלון בישיבת סיעת "כולנו", בשבוע שעבר. על הצ'ק רק הוא חותםצילום: אוליבייה פיטוסי

ערוץ הכנסת שמספרו 99 משדר על מרקענו זה כ–12 שנים. ישר ונטול פניות כסרגל, מאוזן כפלס מים, איכותי ומקורי ומחכים ומאלף. שומר מסך אידיאלי לימי מחלה, ומפלט מבורך מכל תשפוכת הריאליטי. יש רק בעיה אחת: הוא מופעל ומנוהל על ידי חדשות ערוץ 2. שר התקשורת בנימין נתניהו מעוניין לסלק את המפעיל הנוכחי לטובת ישות ידידותית ונוחה יותר. השם המדובר בכנסת הוא החבר המיליארדר שאול אלוביץ', הבעלים של בזק ואתר החדשות וואלה! ניוז, שפועלו למען בני הזוג נתניהו פורט כאן בהרחבה על ידי העיתונאי גידי וייץ לפני כמה חודשים.

האמצעי: חקיקת חוק שיאפשר גם לוואלה להתמודד במכרז הקרוב.

ועדת הכנסת עסקה כל השבוע בחוק החדש. אחד מחברי הוועדה, נציג של מפלגה קואליציונית, ניסה לשנות את הסעיף הנ"ל, שזכה לכינוי "סעיף שאול". בעיצומם של הוויכוחים הוא קיבל שיחת טלפון נזעמת ממקורב בכיר של ראש הממשלה. "תרד מזה", הוא ציווה עליו, "ביבי לא מוכן בשום אופן שחדשות 2 ימשיכו שם". שמו של חבר הכנסת שמור אצל הח"מ.

לפני כחודש, בעקבות תחקיר וייץ, אסר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על נתניהו לעסוק בשום עניין הקשור במישרין או בעקיפין לאלוביץ'. מקורבו של ראש הממשלה, השר צחי הנגבי, קיבל לידיו את הסמכויות. ממש חומה סינית הוקמה שם. כעת, יש מי שתוהה האם המעורבות הפעילה של נתניהו, אישית, או באמצעות אנשי צוותו, בדיונים על גורלו של ערוץ הכנסת, אינה מתחככת באופן לא ראוי עם האיסור שהוטל עליו.

ערוצים 2 ו–10: המלצות ועדת פילבר בראשות מנכ"ל משרד התקשורת מאיימות על החוסן הכלכלי של הערוצים – ההמלצות גובשו וממתינות להכרעת נתניהו.
ידיעות אחרונות: נתניהו תומך בחוק להגבלת פרסום סמוי. ועדת פילבר המליצה לאסור על עיתון להקים ערוץ טלוויזיה - ההצעה נפלה, המלצת הוועדה טרם יושמה
התאגיד: נתניהו יוזם דחייה של יותר משנה בהקמת תאגיד השידור הציבורי והמשך פעילות רשות השידור – נתניהו מקדם בהליך חקיקה מואץ. 
גלי צה"ל: ועדה שהקים שר הביטחון אביגדור ליברמן בראשות מנכ"ל משרדו תחליט על עתידה של התחנה – המסקנות צפויות בספטמבר.
ערוץ הכנסת – נתניהו תומך ברפורמה שתאפשר לגורמים שאינם בעלי רישיון שידורים לשדר מהכנסת, למשל אתר וואלה – אושר בקריאה ראשונה.
ערוץ 20: ועדת פילבר המליצה לאפשר שידור מהדורת חדשות והרחבת תכני השידור המותרים לערוץ – ההמלצות ממתינות להכרעת נתניהו.

הגרגרנות של נתניהו כלפי ערוצי תקשורת שאינם בדיוק עתירי רייטינג והשפעה, אינה ניתנת להסבר רציונלי. היא זו שהקימה עליו השבוע שני שרים בקואליציה, שר מרכזי במפלגתו ואתמול גם את נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שמכיר את חוסר הנחת של נתניהו מערוץ הכנסת עוד מימיו כיו"ר הבית.

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט והשר גלעד ארדן (הליכוד) פועלים לשכנע את עמיתיהם בממשלה להצביע נגד ההחלטה לדחות את תחילת הפעלת התאגיד לינואר 2018. בנט חותר לפשרה: דחייה של שלושה חודשים, גג. נתניהו, בינתיים, מתעקש על 15 חודשים. הוא רוצה לוודא הריגה.

המפתח נמצא בידיו של יו"ר כולנו, שר האוצר, משה כחלון. על מנת להמשיך ולממן את רשות השידור ואת התאגיד במקביל, האוצר יידרש לשלם בין 450 ל–500 מיליוני שקלים. אין איש, גם לא נתניהו, שיכול לכפות על שר האוצר להסכים לכך. על הצ'ק רק הוא חותם.

הטור המלא מחר ב"הארץ"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ